Ne Zaman Öleceğim?

Ne Zaman Öleceğim?

Her ne kadar sorarken dahi irkiliyor olsak da, ne zaman öleceğim sorusu hepimizin kafasını zaman zaman kurcalayan zor bir sorudur. Tabii buna neredeyse hiç kimsenin kesin bir cevap verebilmesi mümkün değildir. Zira gaipten bilgi alabilmek bilinen fiziksel koşullarda mümkün değildir. Ancak, astrologların ve kimi metafizik testlerin buna cevap verebildiği iddia edilmektedir. Hatta sosyal medyada da zaman zaman bu tip program ve uygulamalar popülerleşip kaç yaşında öleceksin tarzı paylaşımlara sıklıkla rastlarız. Peki ne zaman öleceğimizi bilmemiz mümkün mü ?

Tüm bunların dışında, eğer biyolojik olarak vücudumuz daha kaç sene işlevlerini sürdürebilir sorusuna cevap verebilmenin bir yolu olduğunu da belirtmek gerekir. Modern tıp o kadar gelişmiştir ki, doğru yapılacak bir analiz size kaç yıl daha yaşayabileceğinizi söyleyebilir. Nasıl mı? Bakın nasıl…

Sağlıklı mısınız?

Sağlıklı bir vücudun tanımı günümüzde hemen hemen netleşmiş durumdadır. Geçmiş yıllarda tıp dünyası çelişkili beyanatlar sunmuş olsa da, artık bu durum %90 oranında nettir. Pekiyi ne kadar sağlıklı olduğunuzun ne zaman öleceğim sorusu ile nasıl bir ilişkisi var?

Eğer bir kazaya maruz kalmaz veya kasıtlı bir şekilde canınızdan edilmek istemezseniz, vücudunuz belli bir süre hayatta kalabilecektir. Yapılan bazı araştırmalar, mükemmel sağlık koşullarına sahip bir insan vücudunun biyolojik olarak 170 yıl kadar yaşamını sürdürebileceğini göstermektedir. Ancak, genel geçer öğreti bu sürenin en çok 130 yıl olduğu yönündedir. Ve fakat mükemmel şartlar mümkün değildir. Daha doğrusu mükemmelin tanımının yapılabilmesi mümkün olsa bile, bu koşulların sürdürülebilmesi mümkün olamamaktadır.Ne Zaman Öleceğim?

Hiçbir radyoaktif ve kimyasal etkiye maruz kalmadan, mükemmel beslenip, hiç stres unsuru ile karşı karşıya kalmamamın yanı sıra, genetik olarak da hiçbir olumsuzluk var olmaması gereken bu tez pek de gerçekçi değildir. Ancak kesin olmayan kayıtlara göre 160 yıl yaşayabilmiş insanlar bulunmaktadır. Bu konudaki ayrıntılı yazımız için tıklayınız: Dünyanın En Yaşlı İnsanı Kaç Yaşında?

Elbette bu insanlar, teknoloji devri ortaya çıkmadan önce ortaya çıkmış olduğundan, hem sonuçlar şüpheli hem de günümüze entegre edilemez durumdadır. Bu sebeple biz ortalama yaşam süresini baz alarak bir hesap yapabiliriz.

Kaç Yaşında Öleceksin?

Türkiye’de ortalama hayat 75’dir. Genel olarak beklenmedik travmalar, kazalar ve savaşlar dışında bu sürenin %20’ye kadar yükselmesi ve bu oranda azalması mümkündür. Normal sağlık koşullarına sahipseniz buradan kendinize yaklaşık bir ölüm tarihi tespit edebilirsiniz. Tabii engellenemeyen ölümcül hastalıklara yakalanma olasılığınız ne zaman öleceğim sorunuz için ortaya çıkacak cevabı her zaman etkileyebilir. Bunun yanı sıra muhtemel trafik kazaları gibi trajik olaylar da yaşam süresini çok ciddi miktarda azaltabilmektedir. Diğer taraftan genetik mirasta bu konuda büyük bir öneme sahiptir. Kimi aileler vardır ki 90-100 yaşında kardeşler hala hayattadır. Kimilerinde ise anne, baba, dedelerde görülen kanser ve benzeri hastalıklar nedenleriyle ortalama yaşam ömrü daha kısadır.

Dine göre ölüm tarihinin tespiti mümkün mü?

İslam dini, ve diğer tüm dinler gelecekten haber almayı yasaklamıştır. Yani dinen böyle bir durum söz konusu değildir. Hatta ciddi bir günah olarak kabul edilir. Ancak insanlar her şeye rağmen, falcı ve geleceği tahmin ettiğini iddia eden kişilerden bilgi almayı isterler. Medyumların ne zaman öleceğim sorusuna bir cevap verebilmesi bütünüyle metafizik bir konu olup, bilimsel analizi yapılabilecek bir husus değildir.  Bu konuda yorum yapabilmek de mümkün değildir. Ancak, bu kişilere itibar eden hatırı sayılır bir kalabalık olduğunu da kabul etmek gerekir. Ancak yine tekrarlıyoruz, inançlı kimselerin bu tip insanları ciddiye almaması gerekmektedir zira günah kabul edilir.

Astrolojiye Göre Kaç Yılında Öleceğim?

Astroloji, eski mısırdan bu yana ciddi uğraş verilen bir alandır ve buna bağlı çok sayıda gelecek tahmini yapan yan uğraş mevcuttur. Eski çağlarda, bilimin var olmadığı dönemlerde herkesin başvurduğu bu yöntemler elbette günümüzde daha az başvurulan yöntemlerdir.

Bize göre siz her şeye rağmen ne zaman öleceğim sorusunun cevabı olarak kendinize dikkat etmeyi önemseyin. Trafikte sorumlu davranın, sağlığınıza dikkat edin ve risk almayın.

Mutlu bir hayat dileriz.

İlgili Makaleler

16 Yorum

  1. malmısın lan oğlum önce yazıyı oku doğru ne zaman öleceğimizi allahtan başka kimse bilemez o birdir ve tektir elhamdürillah ama yazıyı okusan anlayacan. (not hayla anlamadıysan ne zaman öleceğini söylemiyor )

  2. Yazık günah ya yazıyı okumadan saçma salak yorum yapıyorlar. Elhamdülillah müslümanım tabiki bir insanın öleceğini sadece Allah bilir ama önce bir yazıyı okuyun beyin fakirleri

  3. Cok enteresan buraya yorum yazanlardan en sondaki arkadaş hariç geri kalan yazıyı okumadan başlığa gore yorum yazmış…Ya mübarekler önce bi yazıyı okuyun sonra yorum yazın…Zır cahiliz milletçe Allah affetsin…

  4. KIMINSE OLECEGINI BASKA BI INSAN BILEMEZ YALNIZ ALLAH BILIR SIZ YAZDIKLARINIZ ALLAHA SIRK OLMUS OLURLAR

  5. evet insanin ne zaman olecegini yalniz Allah bilir
    YUCE RABBIMIZ ONCE DUNYAYA GETIRIR SONRADA ISTEDIYI VAKIT OLDURUR BUNLARA INANMAYIN

  6. anlamadım ki ne zaman öleceğimi genede çok saçma bişey yalan söylüyorsunuz ben size inanmıyorum ne zaman öleceğimizi bir Allah bilir ve Allah’tan başka hiç kimse bilemez peygamberler bile bunu aklınıza sokun

    1. Nasıl şey o Allah’tan başka kimse bilemez Peygamberler bile siz Allah’a şirk mi koşuyorsunuz asla size inanmıyorum inanan anlarda bunun azapını çekecekler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı