Neden Tek Yumurta İkizlerinin Parmak İzleri Birbirini Tutmuyor?

Tek yumurta ikizleri aynı DNA dizilimine sahiptirler. Fakat tek yumurta ikizlerinin parmak izleri aynı olmaz. Bu da görsel açıdan birbirlerine benzerlik göstermelerine etken olur. Ancak DNA dizilimindeki durum aynı olsa dahi birçok farklılık ortaya çıkabilmektedir. Bu konuda yapılan araştırmalar en büyük farklılığın parmak izi olduğunu gösteriyor. Tabii bunun sebebi biyolojik açıdan ele alınır.

Tek yumurta ikizleri dizilim konusunda genetik olarak aynı olsa dahi, hücre bazında bakıldığında farklılıklar kendisini gösterir. Özellikle dış görünüş sadece genler tarafından belirlenmez. En önemli örneği parmak izleridir. Fetüs ana rahminde meydana gelen hormonal değişikliklerle parmak izleri farklılık oluşturur.

Ana rahminde yarı rastlantısal bazda hormonların etkisi parmak izlerinde kişiye özgü bir farklılık meydana getirir. Bu yüzden tek yumurta ikizleri olsa da parmak izleri değişiktir. Bir diğer deyişle bunlara rastgele mutasyon sonucu da denebilir. Bu durum bilimsel açıdan net bir şekilde belirlenemez. Nitekim parmak üzerindeki farklılığın sadece tek bir durumda açıklanması mümkün değildir.

Tek Yumurta İkizlerinde Parmak Üzerindeki Farklılık

Tek yumurta ikizleri aynı dizilime sahip DNA ile yüzde olarak büyük bir oranda benzerlik gösterir. Ancak ikizleri iyi tanıyanlar için yüzlerine bakıldığında farklılık net olarak görülür. Bunun temel sebebi anne karnındaki gelişim sürecinde yaşanan farklılığın sadece genlerle açıklanacak olmamasıdır. Yani benzerlikler ve farklılıklar sadece genetik kontrolde kendisini göstermez.

Bu yüzden hücre-hücre benzerlik ortaya çıkması mümkün değildir. Anne karnında yaşanan süreç içerisinde hormonal seviyelerde birtakım dalgalanmalar meydana gelir. Bu dalgalanmalar çevresel faktör ünitesiyle ikizlerde birtakım değişikliklerin etkinleşmesine sebep olur. Buna en güzel örnek ise parmak izleridir. Zaman içerisinde yarı rastlantısal olarak hormonlardaki değişkenlikle bebeklerin parmak izleri her defasında ayrılır. Bu durum hiç değişmez.

Yani ne olursa olsun asla tek yumurta ikizlerinin parmak izleri birbirine uyum göstermez. Hatta bir gün böyle bir durum söz konusu olsa dahi, bunun bile rastlantısal olarak hormonal dalgalanma nedeniyle meydana geldiği anlaşılır. Buna bir diğer örnek ise deri üzerinde oluşan çiller ve benlerdir. Hem çiller hem de benler tek yumurta ikizlerinde dahi rastgele olan mutasyonlar neticesinde ortaya çıkar.

Tek Yumurta İkizlerinde Tüm Farklılıklar

Identical twins lying down on grey mattress

Tek yumurta ikizleri doğumla beraber aynı DNA dizilim eşliğinde hayata başlarlar. Fakat daha sonra çevresel faktörler ikizlere etki eder. Bu durum olumlu ya da olumsuz şekilde birçok değişikliği ortaya çıkarır. Örneğin ten rengi, boy, kilo oranı çevresel etmenlerle büyük değişiklikler yaratır.

Böylesi değişimler zaman içerisinde ikizlerde çok daha büyük farklılıklar oluşturur. Bu da çevresel faktörlerin insan üzerindeki etkisinin bir kanıtı niteliğindedir. Aynı durum biyolojik açıdan anne karnında yaşanan evrelerde de ortaya çıkar. Doğuştan belirlenen parmak izleri belirli kriterlerin devreye girmesiyle ikizlerde değişkenlik gösterir.

Özellikle ana rahminde meydana gelen hormon dalgalanması, rastlantısal olarak büyük bir etki göstermektedir. Bu dalgalanma ikizlerin parmak izlerinin değişmesine sebep olur. Süreç doğum anına kadar devamlı olarak yaşanır. Bu yüzden aynı DNA dizilimine sahip ikizlerin parmak izleri büyük farklılıklarla gelişir.

İkizlerin Parmak İzleri İçin Birçok Farklı Etmen Söz Konusu

Görüldüğü üzere tek yumurta ikizleri söz konusu olduğunda farklı etmenler devreye girmektedir. Özellikle genetik açıdan DNA dizilimi ile birlikte hormonlardaki dalgalanmalar parmak izlerinde büyük farklılıklar yaratır. Tıpkı parmak üzerinde olduğu gibi benler ve çiller de aynı şekilde ana rahmindeki hormon dalgalanmalarıyla değişkenlik gösterir. Bu durum diğer bir tabirle rastlantısal mutasyon olarak da geçmektedir. Tabii sadece parmak izleri veya benler ile çiller değil, genetik ve çevresel faktörler tek yumurta ikizlerinde birçok değişiklik yaratmaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı