Nikah İçin Sağlık Raporu Nasıl ve Nereden Alınır?

Aile kurmak isteyen çiftlerin halletmeleri gereken birtakım prosedürler bulunmaktadır. Genellikle de çiftlerin en fazla zorlandıkları konular arasında ise sağlık raporu bulunmaktadır.

Evlilik başvurusunda sağlık raporu talep edilmesinin yasal bir temeli bulunmaktadır. Evlilik için başvuran adaylardan nikah işlemleri sırasında detaylı olacak şekilde bir sağlık taraması yapmaları ve bunu rapor halinde bildirmeleri ve beyan etmeleri istenmektedir. Türk Medeni Kanunu’nun da bu zorunluluk açık bir şekilde belirtilmektedir. Bu konuna göre tarama yaptırmayan kimseler ve yaptırdığı halde bir sorun çıkan kimseler tedavi edilmedikçe evlilik işlemleri yapılmamaktadır.

Nikah Başvurusu İçin Gerekli Olan Sağlık Raporu İstenmesinin Sebebi Nedir?

nikah işlemleri
nikah işlemleri

Evlilik başvurusunda bulunanlardan istenen sağlık raporu belgesinin amacı kişilerin haberlerinin bulunmadığı cinsel yolla yayılan bir rahatsızlıklarının bulunup bulunmadığını saptamak, taşıyıcı durumda bulundukları bir bulaşıcı hastalık var mı bunun taramasını yapmaktır. Diğer bir amacı; bu tür olan hastalıklar için evlilik yapılmadan önce tedbirleri almak ve doğacak çocuklar ile anne arasında ileride olabilecek kan uyuşmazlığı gibi sorunları önceden belirlemektir.

Nikah Başvurusu İçin Gerekli Olan Sağlık Raporu Nereden ve Nasıl Alınır?

Evlilik başvurusunda istenen sağlık raporu almak için aile ve toplum merkezleri, devlet hastaneleri, sağlık ocakları ya da devlet hastanelerinde başvuru yapılmaktadır. Evlenmek üzere olan çiftlerden başvurularını kendileri yapmaları istenmektedir. Aile toplum merkezleri veya sağlık ocaklarına yapacağınız başvurularda bu merkezlerin yeterli olmama durumu bulunmaktadır.

Büyük hastaneler kadar yeterli olmayan bu merkezlerde kan testleri kolaylıkla yapılabilir fakat akciğer filminin çekilmesi imkânı olmayabilir ve verem savaş dispanserlerine yönlendirilebilirsiniz. Bu nedenleri ele alarak sağlık raporu almak isteyenlerin hastaneleri tercih etmesinde yarar bulunmaktadır.

Özel hastaneler ise evlilik başvurusu için sağlık raporu temin etmeniz için ücret talebinde bulunabilmektedir. Devlet kurumları ise sağlık raporu için yapılan işlemlerin tümü ücretsizdir ve işlemler yaklaşık olarak 1 gün sürmektedir.

Evlilik Başvurusu İçin Gerekli Olan Sağlık Raporu Kaç Günde Alınır?

Evlilik başvurusu için yapılan işlemlerin süresi müracaat edeceğiniz sağlık kuruluşuna göre değişiklik göstermektedir. Özel hastaneler, nikah için gerekli olan sağlık raporu işlemlerini birkaç saat içerisinde halletmektedir. Aile sağlık merkezlerinde ya da Sağlık ocaklarında bu zaman daha uzundur. Çünkü işlemleri yapmak için farklı kurumlara sevk yapılmaktadır ve daha sonra aynı doktora onay için getirilmesi gerekmektedir bu durum sürecin birkaç gün sürmesine neden olmaktadır. Devlet hastaneleri bu süreç içerisinde sıra beklemenize neden olabilir ama aynı gün içerisinde sağlık raporunuzu temin etmektedir.

Evlilik Başvurusu İçin Gerekli Olan Sağlık Raporunda Neler İstenir?

Evlilik için istenen bu belgelerde kan grubu tespiti, bel soğukluğu, frengi gibi cinsel yolla bulaşan hastalıklar, hepatit b ve c testleri ile olup olmadığı ve Akdeniz anemisi testleri bulunmaktadır. Sağlık raporu ile beraber evlenmek için bir sorununuz bulunup bulunmadığı anlaşılmaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı