Kapat

Nüfus Cüzdanı Nasıl Yenilenir?

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (YILDIZLARA TIKLAYARAK BU YAZIYA OY VEREBİLİRSİNİZ
Loading...
Anasayfa
Genel Nüfus Cüzdanı Nasıl Yenilenir?
Nüfus Cüzdanı Nasıl Yenilenir?

Nüfus cüzdanı eski tanımlama şekli ile kafa kağıdı; isim, soy isim, doğum tarihi ve yeri, kütük bilgileri ile T.C. kimlik numarası gibi bilgilerinin ve vesikalık fotoğrafın bulunduğu bir belgedir. Nüfus cüzdanının her zaman için yanında bulundurulması hem kişinin hem de toplumun güvenliği açısından büyük önem taşımaktadır. Bununla birlikte son yıllarda nüfus cüzdanında son yıllarda isteğe bağlı olarak kan grubu ve inanç sistemi de yazılabilmektedir. Gelişen teknoloji yaşamın her alanında pratikte kullanıldığı gibi bürokratik sistemde de kullanılmaya başlanmıştır. Bu nedenle Türkiye Cumhuriyeti, nüfus cüzdanlarını yeni teknoloji ile çipli olarak düzenlemektedir.

Kimlik Yenileme Son Tarih

Çipli nüfus cüzdanları için 2017 yılının Ocak ayından itibaren başvurular alınmaya başlanmıştır. Kimlik yenilemenin son tarihi henüz açıklanmamıştır.

Yeni Kimlik İçin Gerekli Evraklar

Yeni kimlik belgesi için gerekli evraklar; eski kimlik, sürücü belgesi, memur cüzdanı, mesleki kimlik kartı, muhtarların düzenlediği talep belgesi ile son 6 ay içerisinde çekilmiş biyometrik fotoğraf olarak belirlenmiştir. Yeni kimlik belgesinde parmak izi, el ayası damar izi ve parmak damar izleri de alınmaktadır.

Nüfus Cüzdanı Nasıl Yenilenir?

Yeni Kimlik Kaç Günde Gelir?

Yeni kimlik başvurunda bulunan kişiler nüfus müdürlüğünce düzenlenen geçici kimlik belgesi talebinde bulunabilmektedir. Hazırlanan yeni kimlik belgesi PTT aracılığı ile başvuran kişinin ikametgah adresine gönderilmektedir. Yeni kimliğin düzenlenmesi için yaklaşık 15 gün süreye ihtiyaç duyulmaktadır. Daha sonra yeni kimliğin adrese gönderilme süresi de mevcuttur. Kimlik kartı başvuru işlemlerinden sonra 1 ay içerisinde alınması gerekmektedir.

Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneğini Nereden Alabilirim?

Yeni Kimlik Takip

Yeni kimlik belgesi başvurusu nüfus müdürlüklerinde öncesinde randevu alarak yapılmaktadır. Yeni kimlik takibi ise ALO 199 ‘u arayarak ya da randevu alınan sayfadan da yapılabilmektedir. PTT kargoya gönderilecek kimliklerin ya PTT kargodan ya da bağlı bulunan Nüfus Müdürlüğünden alınması gerekmektedir.

Gelişmiş ülkelerde olduğu gibi Türkiye Cumhuriyeti de teknolojik gelişmeleri sistemin her alanında kullanmaktadır. Çipli nüfus cüzdanı düzenlemesi ise bu durumun bir örneğidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.