Numara Taşıma Kaç Gün Sürer?

Numara Taşıma Kaç Gün Sürer?

Numara taşıma süreci en fazla 6 gün içerisinde gerçekleşen bir durumdur. Ama 6 gün yönetmelikle belirlenmiş en üst sınırdır. Numara taşıma işlemi 6 günden daha uzun süremez. Numara taşıma işleminiz, işlemlerin hızına göre daha kısa sürede gerçekleşebilir. Vodafone, Turkcell, Türk Telekom (Avea+TTnet birleşti) hatlarının birinden birine numara taşıma işlemi yapabilirsiniz. Numara taşıma kaç gün sürer, operatör değiştirme kaç gün sürer bilgi verelim ve en kısa kaç gün sürdüğünü anlatalım:

1- Numaranızı taşımak istediğiniz hat operatörüne başvuru yapmanız gerekir. Burada kimlik ve diğer gerekli evraklarla talebinizi firmaya verirsiniz. 2 gün içerisinde eski hat firmanıza taşıma talebini ulaştırmak amacıyla aracı kurum olan MRVT üzerinden eski hat firmanıza hat taşıma bilgilerinizi gönderir.

MRVT: Merkezi Referans Veri Tabanı’dır. Numara taşıma işlemlerinin verilerinin tutulduğu merkezdir.

2-Burada eski hat operatör 2 gün süresi vardır. 2 gün içerisinde olumlu ya da olumsuz bir geri bildirim vermek zorundadır. Burada hat sahibi bilgileriniz uyuşuyorsa taşıma olumlu sonuçlanır. Burada olumlu bildirim yaptığını varsayıyoruz. (Olumsuz durumlar aşağıda açıklanmıştır)

3-Hat taşımanın kabul olması durumunda taşıma işleminizin yapılacağı tarihi MRVT’ye bildirir. Bu tarih eski hat firmanızın 24 ile 48 saat arasında belirlediği bir süredir. Bu süre 24 saatten az, 48 saatten çok olamaz.

Şimdi Hesaplayalım:

Geçmek İstediğiniz firma en fazla 2 gün,

Eski firmanız en fazla 2 gün,

Numara taşıma onayladıktan sonra 24-48 saat arasında geçiş işlemi,

TOPLAM’da en fazla 6 gün sürmektedir. Numara taşıma ise genellikle 2-3 günde gerçekleşmektedir. En kısa süresi ise yaklaşık 2 gün sürer. Tabi ki de bunun şebeke firmalarının işlem hızlarına göre değiştiğini söyleyelim.

Numara Taşıma Kaç Gün Sürer?

Hat Taşıma Talebim Neden Olumsuz Sonuçlanabilir?

Numara taşıma talebinizde:

  • Talep ettiğiniz numara başkasının adına kayıtlı ise,
  • İşlemde olan başka bir hat taşıma talebiniz var ise,
  • Talep eden kişinin kimlik bilgilerinde yanlışlık var ise,

numara taşıma talebiniz onaylanmaz.

Numara Taşınınca Hat Hemen Açılır mı?

Numara taşıma için size verilen saatte eski firmanızın 15 dakika deaktivasyon süresi vardır. Aynı şekilde o saatte eski firmanı deaktivasyon yaptıktan sonra yeni şekebe firmanız hattınızın yönlendirme bilgileri ve diğer aktivasyonlar için 15 dk süresi vardır. Yani hattınız en fazla 30 dakika süre kapalı kalabilir. Anlaşmaya göre bu süre 30 dakikayı geçemez. Ama genellikle bu işlemler hızlı bir şekilde yapıldığı için hattınızın açılması yaklaşık 5-10 dakika sürmektedir.

Hattımın Açılacağı Saati Ben Seçebilir miyim?

Evet hattınızın geçiş yapacağı saati siz başvuru yaparken bildirirseniz hattınıza o saatte geçiş işlemi başlatılır. Bu uygulamada ki amacı açıklayalım: Bir doktor gece hat geçişi süresinde acil bir durum için aranabilir. Bu gibi durumlarda mağduriyet yaşanmaması için hattınızı işlerinizin durumuna göre gece ya da gündüz taşınmasını isteyebilirsiniz. Çünkü şebeke firmalarının 30 dakika (en fazla) işlem süresi olduğunu biliyoruz.

Sonuç olarak hattınızın taşıma işlemlerinin yapılacağı saati başvururken seçebilirsiniz.

Numara Taşıdıktan Sonra Tekrar Taşıma Süresi Ne Kadar?

Numara taşıdıktan sonra tekrar taşıma süresi ne kadar diye merak ediyorsanız, bu süreç ile ilgili herhangi bir kısıtlama bulunmamaktadır. Yani numaranızı bir operatörden diğer operatöre taşıdığınızda, ertesi gün dahi gidip yeniden taşıma için başvuruda bulunabilirsiniz. Ancak eğer numarayı taşırken bir taahhüt süresi belirlendiyse ve siz bu konuda anlaşarak taşıma işlemi yaptıysanız, bu taahhüt süresi dolmamış olacağından cayma bedeli ile karşılaşabilirsiniz.

Ayrıca şu bilgiyi de paylaşalım; Hattınız yeni ise başka bir operatöre taşıyabilmek için 3 ay yani 90 günlük süreç vardır. 90 günden önce başka bir hatta geçiş yapamıyorsunuz. Ancak 3 aydan eski bir hatta sahipseniz geçiş yapılabiliyor.

 

İlgili Makaleler

7 Yorum

  1. DİYELİM Kİ NUMARA TASIMA İŞLEMİ RED EDİLDİ. NUMARA TAŞIRKEN; İMZALANAN ABONELİK SÖZLEŞMESİ+ KİMLİK FOTOKOPİSİ NE OLUYOR? YANİ MERKEZİ VERİ TABANINDAN SİLİNİYOR MU? YADA TAM OLARAK NE OLUYOR BİLEN YADA TAHMİNEN BİLEN VARSA YAZSIN.

  2. Merak ediyorum bi yazılımcı olarak; Numara taşındıktan sonra kimlik, abonelik sözleşmesi gibi evrakları o kağıtları nasıl sisteme giriyor,Bildiğim kadarı ile Fax ile yapılıyor olması lazım. bunu nasıl yapıyorlar?

      1. ne var yani merak ettik. 2019 yılı vodafone bunu nasıl yapıyor merak ediyorum numara tasıma işlemini. biliyorsan yazsana.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı