Kapat

2018 Öğretmen Maaşları Ne Zaman Yatar?

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız 1 Kişi Oy Verdi, 5 Üzerinden Ortalama Puan: 1,00. Bu Yazıya Oy Vermek İster Misiniz?
Loading...
Anasayfa
Ne Zaman 2018 Öğretmen Maaşları Ne Zaman Yatar?
Öğretmen Maaşları Ne Zaman Yatar?

Öğretmenlerin Maaşları Ne Zaman Yatar?


Öğretmenler için maaşların günü standart olup her ayın 15’inde düzenli olarak yatmaktadır. Ama zaman zaman bu durumlarda istisnalar olabilir. Örnek olarak 2016 yılında Kurban bayramı vesilesiyle öğretmen maaşları 6 gün erken ödenmiş ayın 15’i yerine 9’unda öğretmenlerin hesabına geçmişti. Bunun haricinde ocak zammı alan öğretmenler 15 günlük maaş farkını da  Öğretmenlerin maaşları KBS sistemi tarafından otomatik hesaplanır. Bu sistem sayesinde öğretmenler gecikme yaşamadan maaşlarını her ayın 15’inde bankalardan yada bankamatiklerden alabilirler. Daha önce ek dersler ne zaman yatacak konusununda öğretmenlerin ek derslerinin yatması konusunda gecikmeler olduğunu söylemiştik. Çünkü ek ders için KBS sistemine girişler el ile yapılır ama maaşı KBS sistemi otomatik olarak kendisi hesaplar.

Yeni Göreve Başlayan Öğretmenlerin Maaşları Ne Zaman Yatar?

Türkiye’de öğretmen açığından dolayı her sene öğretmen atamaları yapılmaktadır. Özellikle tayin dönemlerinde doğu ve çevresindeki illerde öğretmenler tayinle genellikle batı illerine gitmektedirler. Buradaki açıktan da kaynaklı olarak her sene öğretmen atamaları ile öğretmen açığı giderilmektedir. Yeni atanan öğretmenlerin maaşları normal öğretmenden biraz farklı olacaktır. Çünkü Milli Eğitim Bakanlığı yeni göreve başlayan öğretmenlere bir maaş peşin yani bir maaş fazla vermektedir. Emekli olurken ise bir maaş yani çalıştığı son ayın maaşını vermemektedir. Yani bu duruma şu şekilde bakabiliriz. Öğretmenler peşin çalışırlar. Yani ayın 15’inde aldığı maaş önündeki çalışacağı bir daha ki ayın 15’ine kadar ki sürenin maaşıdır. Bunun için yeni atanan bir öğretmen atandıktan sonraki ilk denk gelen 15’inde bir maaş alır.

Örnek: Ayın 10’unda öğretmen olarak göreve başlayan birinin maaş durumu şu şekildedir:  5 günlük maaş+1 Maaş (Peşin ödenen)

Örnek: Ayın 16’sında öğretmen olarak göreve başlayan birinin maaş durumu şu şekildedir: Maaş gününü kaçırdığı için diğer ayın 15’inde maaşını alacaktır. Diğer ayın 15’inde 29 günlük maaş+1 tam Maaş(Peşin ödenen) alacaktır.

Ücretli Öğretmenlerin Maaşları Ne Zaman Yatar?

Ücretli öğretmenlerin maaşları ülke genelinde genellikle ayın 1’inde yatsa da bazı il ve ilçeler maaş günü 1 ile 30’u arasından herhangi bir günde yatmaktadır. Maaşlarınız ile ilgili yanlış yönlendirme yapmamak için bu konuda sizi en doğru bilgiyi verebilecek kişinin maaşlarını giren Milli Eğitim Müdürlüğündeki mutemetliktir. Yani bordornuzu hazırlayan Mutemete danışarak maaşlarınızın hangi gün yatacağını öğrenebilirsiniz.

Ek Dersler Ne Zaman Yatacak?

“2018 Öğretmen Maaşları Ne Zaman Yatar?” üzerine 8 yorum

 1. kuzekere says:
 2. banu says:
 3. ücretli öğretmen says:
 4. Öğretmen says:
 5. Eren says:
  • adebayor says:
   • Gökçe says:
   • Anonim says:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.