Ne Zaman

2018 Öğretmen Maaşları Ne Zaman Yatar?

Öğretmenlerin Maaşları Ne Zaman Yatar?

Öğretmenler için maaşların günü standart olup her ayın 15’inde düzenli olarak yatmaktadır. Ama zaman zaman bu durumlarda istisnalar olabilir. Örnek olarak 2016 yılında Kurban bayramı vesilesiyle öğretmen maaşları 6 gün erken ödenmiş ayın 15’i yerine 9’unda öğretmenlerin hesabına geçmişti. Bunun haricinde ocak zammı alan öğretmenler 15 günlük maaş farkını da  Öğretmenlerin maaşları KBS sistemi tarafından otomatik hesaplanır. Bu sistem sayesinde öğretmenler gecikme yaşamadan maaşlarını her ayın 15’inde bankalardan yada bankamatiklerden alabilirler. Daha önce ek dersler ne zaman yatacak konusununda öğretmenlerin ek derslerinin yatması konusunda gecikmeler olduğunu söylemiştik. Çünkü ek ders için KBS sistemine girişler el ile yapılır ama maaşı KBS sistemi otomatik olarak kendisi hesaplar.

Yeni Göreve Başlayan Öğretmenlerin Maaşları Ne Zaman Yatar?

Türkiye’de öğretmen açığından dolayı her sene öğretmen atamaları yapılmaktadır. Özellikle tayin dönemlerinde doğu ve çevresindeki illerde öğretmenler tayinle genellikle batı illerine gitmektedirler. Buradaki açıktan da kaynaklı olarak her sene öğretmen atamaları ile öğretmen açığı giderilmektedir. Yeni atanan öğretmenlerin maaşları normal öğretmenden biraz farklı olacaktır. Çünkü Milli Eğitim Bakanlığı yeni göreve başlayan öğretmenlere bir maaş peşin yani bir maaş fazla vermektedir. Emekli olurken ise bir maaş yani çalıştığı son ayın maaşını vermemektedir. Yani bu duruma şu şekilde bakabiliriz. Öğretmenler peşin çalışırlar. Yani ayın 15’inde aldığı maaş önündeki çalışacağı bir daha ki ayın 15’ine kadar ki sürenin maaşıdır. Bunun için yeni atanan bir öğretmen atandıktan sonraki ilk denk gelen 15’inde bir maaş alır.

İlginizi Çekebilir:  2019 Nato Günü Ne Zaman? Kaç Gün Kaldı?

Örnek: Ayın 10’unda öğretmen olarak göreve başlayan birinin maaş durumu şu şekildedir:  5 günlük maaş+1 Maaş (Peşin ödenen)

Örnek: Ayın 16’sında öğretmen olarak göreve başlayan birinin maaş durumu şu şekildedir: Maaş gününü kaçırdığı için diğer ayın 15’inde maaşını alacaktır. Diğer ayın 15’inde 29 günlük maaş+1 tam Maaş(Peşin ödenen) alacaktır.

Ücretli Öğretmenlerin Maaşları Ne Zaman Yatar?

Ücretli öğretmenlerin maaşları ülke genelinde genellikle ayın 1’inde yatsa da bazı il ve ilçeler maaş günü 1 ile 30’u arasından herhangi bir günde yatmaktadır. Maaşlarınız ile ilgili yanlış yönlendirme yapmamak için bu konuda sizi en doğru bilgiyi verebilecek kişinin maaşlarını giren Milli Eğitim Müdürlüğündeki mutemetliktir. Yani bordornuzu hazırlayan Mutemete danışarak maaşlarınızın hangi gün yatacağını öğrenebilirsiniz.

Ek Dersler Ne Zaman Yatacak?

Makalede Neler Var

Sponsorlu Reklamlar

İlgili Makaleler

8 Yorum

 1. Bir ülkede eğitime egitimciye verilen değer ona verilen hizmet karşılığıyla ilintilidir ,ücretli bugün gelismemis ülkelerde bile yokkkk

 2. Ben de öğretmenim ve az yalan mı? Tek farkımız benden ücretli öğretmen diye bahsediyorlar ve ortalama 1400-1500tl maaş lütfen sadece kendinizi düşünmeyin öğretmen maaşı çokmuş da sukretmiyorsunuz da. Gelin mülakata girin sonra yetmesin kesimler sizi, bu gündemde atanmaya çalışın!

 3. Öğretmen maaşlarını az görenlere sesleniyorum. Allah’tan korkun şükreden. Milyonlarca kişi asgari ücretle geçiniyor.

  1. onlarda 4 yıl okusun kazansın , sen üniversite mezunuyla hiç bir eğitimi olmayan bi yere kazanmayıp iş bulan insanlar öğretmeni bir mi tutuyorsun

   1. Yalnız ücretli öğretmenler üniversite okumuş kişilerden seçiliyor. Yani herhangi bir lise mezunu ücretli öğretmen olamaz. Ücretli öğretmenlerin hepsi üniversite okumuş insanlar..

   2. Ücretli öğretmenler 4yıl okuyor ve zaten formasyon almış kişileri ücretli öğretmen olarak seçiyorlar bilip bilmeden yorum yapmayın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın

Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün