OHAL Ne Zaman Bitecek?

OHAL Ne Zaman Bitecek? 15 Temmuz gecesi gerçekleşen darbe girişimi sonrası açıklanan OHAL’in, bilindiği üzere 3 ay daha uzatılması yönünde bir karar çıkmıştı. Milli Güvenlik Kurulu bünyesinde toplanan mensup üyeler bünyesinde alınan karar doğrultusunda, Türkiye Büyük Millet meclisi bünyesinde yapılan oturum ile birlikte olağanüstü hal 3 ay daha sürmesi yönünde bir karar alındı. O karardan bu yana olağanüstü halin ne kadar daha süreceği konusunda ise kesin bir açıklama yapılmadı. Bu günlerde yeniden gündeme gelen ve insanların ohal ne zaman bitecek sorusu ve tereddütlerine karşı, durum hala devam ediyor. Alınan ilk karar sonrası tek seferlik olduğu düşünülen ohal kaç ay sürer şu an için bilinmese de, daha sonra genişletilen operasyonlar ile birlikte daha büyük boyutlara ulaştığı ve tam olarak bitirilemediği için ardından ikinci bir kararlar OHAL 3 ay daha uzatılmış durumdaydı.

OHAL Ne Zaman Bitecek? OHAL Nedir?

OHAL genel anlamı ile ülkelerde yaşanacak olan doğal afetler, tehlike arz eden salgın hastalıklar ya da kamu düzenini ciddi bir oranda bozan durumlar karşısında ya da ekonomik kriz gibi sorunlar ile hükümet tarafından belirlenen bir takım kurallar bünyesinde, halkın temel hak ve özgürlüklerini koruma amacı ile çıkarılmış kanunlar bütünüdür. Yürürlük konusunda ise ohal nedir sorusu için temel hak ve hürriyetler belirli koşullar altında sınırlanır, vatandaşın mal ve can güvenliği adına tedbirler alınır, kamu hizmetleri için yetki verilir ya da değiştirilir gibi konular kapsam içerisine alınır. Hükümet tarafından gelen açıklamalar doğrultusunda şu an için en net açıklamalardan biri, böyle bir ortamda ohal’in zorunlu olduğu açıktır, ifadesidir. Bu da ohal ne zaman bitecek ya da uzatılacak mı sorularını şu an için muallakta bırakmaktadır.

Ohal Nedir? Ohal Ne Zaman Bitecek?

OHAL Ne Kadar Süre İlan Edilebilir?

Ohal genel olarak çok daha büyük bir durum ortaya çıkmadığı sürece, 6 ay ile sınırlı tutulur. Ohal kararı resmi gazetede yayınlanması ile birlikte Türkiye Büyük Millet Meclisi hemen toplanır ve karar çıkarılır. Bu konuda ohal kaç ay sürer sorusu için verilen karar doğrultusunda her seferinde 4 ayı geçmemek üzere ohal uzatılabilir. Genel olarak ohal nedir sorusu noktasında ülkenin yaşadığı bir tehdit karşısında, bunları bertaraf edilme süresi de denebilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı