Olimpiyatlar Kaç Yılda Bir Yapılır? (Yaz-Kış Olimpiyatları)

Olimpiyatlar Kaça Ayrılır?

Olimpiyat oyunları kendi içinde birçok alana ayrılsa da genel olarak yaz oyunları ve kış oyunları olmak üzere ana iki kategoriye ayrılan bir spor geleneğidir. Bu kategoriler de ise 400’ün üzerinde olimpiyat oyunları bulunur.Bu kategorilerde 200’ün üzerinde ülke birbirleriyle kıyasıya mücadele ederler.

Yaz Olimpiyatları Kaç Yılda Bir Yapılır?

Yaz olimpiyatları kaç yılda bir yapılır diye merak ediyorsanız; Yaz Olimpiyatları 4 yılda bir düzenlenmektedir. 

Yaz Olimpiyatlarının Düzenleneceği tarihler: 2016-2020-2024-2028

Bu tarihlerden 2016 yılında yaz olimpiyatları Brezilya’da düzenlenmiştir. Düzenlendiği ülkeye Dünyanın her karış toprağından milyonlarca turist çekmektedir. Yaz olimpiyatlarına 200 civarında ülkeden katılan yarışmacılar altın, gümüş ve bronz madalya için kıyasıya yarışmaktadırlar.

Kış Olimpiyatları Kaç Yılda Bir Yapılır?

Kış olimpiyatları kaç yılda bir düzenlenir diye merak ediyorsanız; Kış Olimpiyatları 4 yılda bir düzenlenmektedir.

Kış Olimpiyatlarının Düzenleneceği tarihler: 2018-2022-2026-2030

Yaz olimpiyatlarında bol oyun çeşitliliği olmasına rağmen kar ve buz tabanlı oyunlar yaz oyunları ile beraber mümkün olamıyordu. Bu yüzden kış oyunları için 4 yılda bir düzenlenen asıl olimpiyatların ortasında kış olimpiyatları düzenlenmesine karar verildi. Yani 4 yıl da bir yapılacak ve olimpOlimpiyatlar Kaç Yılda Bir Yapılıriyat severlere artık her 2 yılda bir şölen yaşatılmış olacaktı.

Olimpiyatlar Kaç Yılda Bir Düzenleniyor?

Olimpiyatlar yazımızda da belirtildiği gibi yaz olimpiyatları ve kış olimpiyatları olarak iki gruba ayrılmaktadır. Kış olimpiyatları 4 yılda bir, yaz olimpiyatları da 4 yılda bir yapılmaktadır. Ancak yaz ve kış olimpiyatlarının arasında 2 yıl vardır. Yani genel olarak baktığımızda olimpiyatlar 2 yıl arayla yapılır.

Olimpiyatlara Türkiye’de Gereken Önem Veriliyor mu?

Maalesef ki ülkemiz bir futbol ülkesi olarak görülmekte ve futbolun dışında birçok spor alanı ilgi görmemekte. Tüm dünya da olimpiyatlar coşku ile karşılanmakta ve izlenmektedir. Ülkemizden katılan sporcuların madalya alıp almadığını haberlerden duyarak öğrenmekteyiz. Çünkü olimpiyatlara olan ilgi bir futbola olan ilgi kadar yoktur. Olimpiyat oyunlarına katılan sporcularımıza destek için olimpiyat oyunlarına ilgimizin biraz daha artması öngörülmektedir.

Erzurum’da yapılan Dünya Üniversiteler arası Kış oyunları olimpiyatlarından sonra ilgi biraz daha artmış olsa da yeterli seviyeye ulaşmamıştır. Ayrıca Erzurum bu zorlu olimpiyat görevinin altından başarı ile kalktığı için 2017 yılı Avrupa Gençlik Kış Olimpiyatları Erzurum’da düzenlenmiştir.

Modern Olimpiyat Oyunları Neden 4 Yılda Bir Düzenlenir?

Olimpiyat oyunlarının 4 sene de bir yapılmasının sebebi Venüs gezegeninin 4 yılda bir  bulunduğu düzleminde 5 köşeli yıldız çizme hareketidir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı