Olimpiyatlar Ne Zaman?

Olimpiyatlar Ne Zaman?

Olimpiyat oyunlarına kaç gün var?  Sorusunu sıkça işitmişsinizdir. Bu soruya verilebilecek güzel bir cevabınızın olması için ufak bir yazı kaleme aldım. Gelin birlikte bu soruya cevap arayalım.

Ülkemizde ve dünyanın birçok ülkesinde yaşayan milyonlarca sporsever ve sporcu insan Olimpiyat oyunlarını dört gözle beklemektedir. Bunun sebebi Olimpiyat oyunları 200’den fazla ülkeden sporcunun katılımıyla gerçekleşmektedir ve bir sporcu açısından Olimpiyatlarda madalya kazanmaktan öte bir başarının bulunmamasıdır. Ayrıca Olimpiyat müsabakalarını canlı takip etmek isteyen yüz binlerce insanın Olimpiyatların gerçekleşeceği ülkelere gidecek olması bu ülkelere büyük bir gelir kaynağı sağlamaktadır. Ve yine sorunsuz bir şekilde icra edilen Olimpiyat Oyunlarının da bu ülkelerin Turizm reklamına yapacağı katkı oldukça büyüktür. Çocuğundan yaşlısına kadar birçok insan  saydığımız  sebeplerden ötürü sıklıkla şu soruyu kendilerine sormaktadır.

Olimpiyat Oyunlarına Kaç Gün Var?

Olimpiyat Başlangıç Tarihi: 24 Temmuz 2020 Cuma Günü

Olimpiyat Bitiş Tarihi: 9 Ağustos 2020 Pazar Günü

Olimpiyat oyunlarına bildiğiniz üzere 200 küsur ülkeden sporcu hünerlerini sergilemek için katılmaktadır. Çok sayıda ülkeden sporcuların çeşitli kategorilerde hünerlerini gösterdiği uluslararası spor platformu olan Olimpiyat oyunları  4 senede bir yapılmaktadır. En son yapılan Olimpiyat Oyunları  Rio – 2016 Yaz Olimpiyatları şeklinde karşımıza çıkmaktadır. Bu sebeple Olimpiyatlar ne zaman? Belirlenen sonuçlar dahilinde 2020 olimpiyatları Tokyo da yapılacak. Ülkemiz ise sıralama da bu sefer de 3. sırada kalarak önümüzde ki olimpiyatlar için beklemeye kaldı.

olimpiyatlar ne zaman

Daha açık bir şekilde belirtmek gerekirse Japonya’nın  başkenti Tokyo’da Yaz Olimpiyatları yapılması planlanmaktadır. Olimpiyat oyunlarının temelleri MÖ. 8.  yüzyıla dayanmaktadır ve tarihin akışı içerisinde günümüzdeki formuna kavuşmuştur. Fransız tarihçi ve sporcu olan Pierre de Coubertin , Uluslararası Olimpiyat Komitesini (IOC) kurmuş ve hemen bu kuruluşun ardından ilk modern Yaz Olimpiyatları  1896 yılında yapılmıştır. Yaz Olimpiyatlarının hedeflenen başarıya ve amaca ulaşması ile 1924 yılından itibaren Kış Olimpiyatları düzenlenmiştir.

İlk Kış Olimpiyatları Fransa’nın Chamonix  – Mont Blanc bölgesinde yapılmıştır. En son ise 2014 yılında Rusya’nın   Soçi  kentinde yapılmıştır. Kış Olimpiyatları , Olimpiyatlar ne zaman? Sorusuna artı bir parantez açmamıza sebep olmuştur. Kış Olimpiyatları’nın 2018 yılında Güney Kore’nin Pyeongchang bölgesinde yapılması komite (IOC) tarafından planlanmıştır. 9-25 Şubat tarihlerinde yapılması planlanan Kış Olimpiyatlarında sporcuların birbirleriyle olan kıyasıya mücadelelerini tüm dünyanın takip edebileceğini ayrıca belirtebiliriz.

Güncelleme: 2.11.2018

İlgili Makaleler

2 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı