İzinler Kaç Gün

Ölüm İzni Kaç Gün? (Memur-İşçi-Öğretmen) 2019

Ölüm izni, bir diğer deyişle cenaze izni kaç gündür? Kişi birinci dereceden bir akrabasını kaybettiğinde yasal olarak ücretli izin verilmektedir. Bu memurlarda 7 gün iken, işçilerde 3 gündür. Ölüm izninde ücretten herhangi bir kesinti yapılmamaktadır.

İşçinin Ölüm İzni Kaç Gün?

Ölüm İzni Kaç Gün? İşçinin yani devlet memuru pozisyonunda çalışmayıp 4857 sayılı İş Kanununa bağlı olarak çalışan işçilerin bir yakınının ölmesi durumunda 3 gün ücretli izin verilir. Yakınlık derecesinde 1. derece yakın akrabaların vefatı bu 3 günlük izin kapsamına girer. Bu yakınlarının kapsamı şunlardır:

 • İşçinin babası,
 • İşçinin annesi,
 • İşçinin kardeşi,
 • İşçinin eşi,
 • İşçinin çocuğu.

Bu verilen ölüm izni mazeret izni sayılmaktadır ve yıllık izinden düşülemez. Bu izin sürecinde işçi çalışmış gibi maaşını alır.

Kaynak: 4857 sayılı İş Kanunu

Memurun Ölüm İzni Kaç Gün?

657 sayılı Devlet Memurları Kanununa göre bu kanuna tabi olan memurların 1.derece yakın akrabasının ölümü durumunda memura 7 gün mazeret izni verilir. Memurun:

 • Eşinin,
 • Babasının,
 • Annesinin,
 • Çocuğunun,
 • Kardeşinin,

ölümü durumunda 7 günlük mazeret iznini kullanabilir. 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu memurlara birçok konuda haklar tanımıştır. Bu hakları kullanarak memur kendi işine daha iyi konsantre olabileceği gibi ihtiyacı durumunda da bu izinleri kullanır. Yukarıda sayılan yakınlarının dışından bir akrabası ölen memur amirinin verebileceği mazeret iznini kullanabilir.

Öğretmenlerin Ölüm İzni Kaç Gün?

Öğretmenler 657 sayılı Devlet Memurları Kanununa bağlı olarak çalıştığı için devlet memurları ile aynı haklara sahiptir. Ama bunun yanında Milli Eğitim Bakanlığı Personeli İzin Yönergesi yayınlamıştır. Bu izin yönergesinde öğretmenlerin ölüm izni hakkı memurların izin hakkı ile aynıdır.Yani sonuç olarak öğretmenler ve Milli Eğitim Bakanlığı çalışanları 657 sayılı Devlet Memurları Kanununa göre 7 gün ölüm izni hakkına sahiptir. Bu hakkı kullanabilmesi 1.derece akrabalarından birinin vefat etmesi ile mümkündür. Öğretmen ölüm iznin şu durumlarda kullanabilir:

Sponsorlu Reklamlar
İlginizi Çekebilir:  (2019) Öğretmen-Memur Kaç Gün Rapor Alırsa Maaştan Kesilir?

 

 • Eşinin vefat etmesi,
 • Annesinin vefat etmesi,
 • Babasının vefat etmesi,
 • Kardeşinin vefat etmesi,
 • Çocuğunun vefat etmesi.

Bu durumların dışından herhangi bir akrabasının vefatı durumunda öğretmenler amiri tarafından verilen mazeret iznini kullanabilir.

Evlilik İzni Kaç Gün? 

İlgili Makaleler

40 Yorum

 1. Ne olursan ol hangi makamda olursan ol hiç fark etmez hepimiz allahın kuluyuz allah kulunu yaratırken eşit yaratıyor her insanın hakkı hakkıdır

 2. Tatava yapmayın çalışın siz de olun memur . Okul okumaz ders çalışmaz aylak aylak gezer memlekete bir hayrı dokunmaz sonra aç kalmamak için işçi olur hak arar .

  1. bu devlet memuru ikinci sınıf vatandaş yapmadığı müddetçe sizler böle ağzı açık çok konuşursunuz

  2. Sen kaç okul okudun biçimsiz. İnsanları aşağılar vaziyette konuşursun. Okulunu okuyup da atanamayan işçilerde var fabrikalarda çalışan.

 3. Rehabilitasyon da çalışan bir kadrolu sözleşmeli öğretmenim babamın ölümü nedeni ile kaç günlük ücretli izin hakkım var ?

 4. Allah şu memurların gözünü doyursunbe, hertürlü kanundan faydalanırsınız, her bir memurun yazlığı bile var nerdeyse, sokaklara çıkar birde açız diye bağırırsınız utanmadan, sanki işinizi layıkıyla yapıyorsunuzda utanmadan açız açız diye bağırırsınız, iş yapmaya gelince vatandaşı çocuk gibi azarlarsınız, sizin maaşınızı o vatandaşın cebinden çıkan vergilerle ödüyorlar hainler, utanmazlar!

  1. ben memurum ama her zaman şükrediyorum aldığım paraya :) not kiracıyım hiç bişeyim yok :)

 5. Memurdan çok para alıyorsunuz, yıllık izinlerinizde haftasonları eklenmiyor, fazla mesai izne yansıyor bunlara gelince memurun hakkı nerde diyormusunuz? Ekmeğinize bakın

  1. Sen hangi ülkede yasiyosun yegen hangi isci memurdan fazla maas almis. Aglaya aglaya gözünüz cikacak be

 6. Ulan ben amcamı kaybettim çalıştığım işyeri bana manzeret izni bile vermedi o haftaki iznime saydı nasıl bir adelet bu…

  1. seni anlıyorum kardeşim bende memur olmadan önce böyle düşünürdüm,ama memur olunca farklı bakış açısı oluyor,verilmiş haklar gayet insani,allaha şükür 40 yaşımdayım,daha yakınım ölmedi,hayattta insanın başına kaç kez böyle şeyler gelirki,ama geldiği zamanda böyle bir hak verilse kanun ve çalıştığın şirket senin yanında olsa daha doğru değilmi,insanlık bumu.o yüzden memura verilmiş haklar çok değil,aynısı memurdan alınmadan 4857 ye de verilmelidir.bu zor değil,olması gereken

 7. Adalaletiniz batsın mahşerde bu yasaları cıkaranlara ve göz yumanlarla hesaplaşılacak inşaallah taşeronun hakkını yediniz…

 8. Bayram da 9 gün tatil memura ölüm izni 7 gün memura nerde kaldı tek devlet tek millet ozaman Türkiyede 2 millet var memur işci

 9. İşçinin hakkını yiyeni, Kuran’ın sahibi Allah’a havale ediyorum, işverene oy verip hükümet seçersek böyle olur
  Nahl 71

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün