Oruç Açmak İçin En Uygun Zaman Hangisidir?

Ramazan ayının gelmesi ile beraber oruç ile ilgili çeşitli sorular ve karmaşık bilgiler de kafamızı karıştırıyor. Oruç hangi saatler arasında tutulur, en faziletli oruç açma saatleri nelerdir ve oruç ne ile başlar hangi ezanla sonlandırılır gibi soruların cevaplarını arıyorsanız bu soruların cevapları yazımızın devamında.

Oruç Ne Zaman Başlar?

Orucun vakti sabah namazının vakti ile aynıdır. Sabah namazı da oruç da imsak ile başlamaktadır. Bu nedenle ezan erken okusa da geç okunsa da imsak vakti değişmez. Ancak sabah ezanı imsak vakti ile okunmaya başlamış ise ezan okunması ile beraber yeme ve içmenin kesinlikle bırakılması gerekir. Bu nedenle herhangi bir şüpheye yer vermemek adına sabah ezanı okunmaya başlamadan önce yeme ve içmenin bırakılması gerekmektedir. Aksi bir durumda tuttuğumuz oruç kabul olmayabilir.

Hanefi mezhebinde sabah namazını diğer namazlara göre geç kılmak daha faziletli görüldüğünden sabah ezanı imsak vaktinden sonra okunmaktadır. Ancak Ramazan ayı geldiğinde sabah ezanının okunması imsak vaktinin girdiğini belli etmesi amacı ile imsak ile birlikte sabah ezanı okunur. İmsak vaktinde ezan okunurken bir şeyler yiyip içen kişinin bir günlük kaza orucu tutması gerekmektedir.
Oruç Açmak İçin En Uygun Zaman Hangisidir?

Oruç Hangi Ezanla Sona Erer?

İmsak vakti ile başlayan oruç akşam ezanının okunması ile sona ermektedir. Sabah oruca başlarken ezanın okunması ile yeme içmenin bırakılması durumunun aksine oruç açılması zamanında iftarın acele bir biçimde yapılması sünnetten sayılmaktadır.

Oruç Ne Zaman Açılmalı?

Akşam ezanının okunmasının başlaması ile beraber oruç tutan kişi yemeye içmeye başlayabilir. Bu durum orucun bozulmasına neden olmaz. Ancak akşam ezanının okunmasını ve bitmesini sonuna kadar beklemek o süre içinde akşam ezanını dinlerken dua okumak orucu açmak için yapılan en faziletli davranıştır. Akşam ezanını okunurken sonuna kadar dinlemek ve daha sonra iftarı acele ile açmak en sevap olanıdır. Ezan okunduktan sonra oruç olarak beklenmemeli, oruç açılmalıdır.

Bakara suresi 2/187’ye göre de  imsak vaktinden yani tan yerinin ağarması ile beraber güneşin battığı ana kadar yemeden içmeden ve cinsi münasebetten uzak durmak ve orucu bozan hallerden kaçınmak gerekir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı