Oruç Kaç Gün Farz Kılınmıştır?

Oruç Ne Zaman Farz Kılındı?

İslam’ın beş şartından biri de oruç tutmaktır. Oruç dönemi Ramazan ayı olarak adlandırılır. Bizler için önemli olan oruç ne zaman farz kılındı? sorusu birçok kişinin merak ettiği bir sorudur. Ramazan oruçlarının farz olarak kılındığının kanıtı; sünnet, kitap ve icma’dır.

Oruç, hicretten 1,5 sene sonra gelen Şaban ayının 10. Gününde farz kılınmıştır. Hicri takvimde toplamda 12 ay vardır. Bu aylardan her biri, Miladi takvimden farklı olarak 29 ile 30 gün çekmektedir. Bu kameri ayların dokuzuncusu Ramazan ayıdır. Diğer aylara göre amellerin sevabının daha çok olduğu kıymetli bir aydır. Oruç da bu aylarda tutulmaktadır. Kuran – i Kerim’de ismi açık olarak geçen tek bir ay vardır o da Ramazan ayıdır. Kuran – i Kerim ise bu ayda indirilmiştir. Bin aydan daha hayırlı sayılan Ramazan ayı, On Bir Ayın Sultanı olarak da anılır. Kuran – i Kerim’de yer alan Bakara suresinin 184. Ve 185. Ayetlerinde Ramazan ayında orucun farz kılındığı belirtilmiştir.

Oruç ile ilgili bir diğer merak edilen konu ise oruç kaç gün farz kılınmıştır? sorusudur. Ortodoks İslam inancına göre farz kılınan orucun süresi 29 – 30 gündür. Ancak Kuran – i Kerim’de farklı bir gün buyrulmuştur.

Oruç Kaç Gün Tutulur?Oruç Kaç Gün Farz Kılınmıştır?

Oruç dinimize göre 1 ay yani 30 gün tutulmaktadır. Bir ay süre ile oruç tutmak, Kuran – i Kerim kaynaklı değildir. Bu tamamen gelenek kaynaklıdır. Kuran’ın inanan kişilere farz kıldığı oruç gün sayısı 10’dur.

Bir ay süre ile oruç tutma geleneği ilk olarak sünnet iken, daha sonra farz kılınmıştır ve 10 gün süre uzatılarak 30 güne çıkarılmıştır. Bakara suresinin 183. , 184. , 185. ve 187. Ayetlerinde oruca dair verilen bilgilerde orucun herkese farz kılındığı belirtilmiştir.

Ramazan ayı, insanlar için kılavuz ayı olarak görülmektedir. Eğrinin ve doğrunun ayırt edildiği bir ay olan Ramazan ayında, tok olan kişilerin aç insanların halinden anlaması sağlanmaktadır. Bu nedenle ekmeğe ve yemeğe verilen değer artar ve durumu iyi olan kişiler yoksul kişilere yardım eder.

Oruç Ne Zaman Farz Kılınmıştır ?

Oruç yani Ramazan ayı orucu hicretin 2. yılında farz kılınmıştır. Peygamber efendimiz de oruç farz kılındıktan sonra 9 ramazan ayında oruç tutmuştur.

Oruç Kaç Gün Kaldı? Oruç Ne Zaman?

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı