2020 Oruç Ne Zaman? Oruç Kaç Gün Kaldı?

2020 Oruç Ne Zaman? Oruç Kaç Gün Kaldı?

Tarihi: 26 Nisan 2020 Pazar (İlk Oruç)

2020 Oruç ne zaman , oruca kaç gün kaldı gibi sorularınıza bu yazımızda cevap vererek aklınızdaki soruları gidermeye çalışacağız. Oruç sayacını yukarıya ekledik. Orucun ilk günü 26 Nisan 2020 Pazar gününe denk geliyor. Biliyorsunuz ki oruç her sene 10 gün geriye doğru geliyor. Bu farkın Hicri Takvimden kaynaklı olarak çıktığını belirtelim. Bu 10 günlük geriye geliş orucun ne zaman olduğu ya da bu sene ne zamana denk geleceğini değiştirmektedir.

Bu sene Mayıs ayına denk gelecek orucun sıcak günlere geldiğini belirtelim. Tabi İslamiyetin 5 şartından biri olan oruç ne zaman olursa olsun tutulmalıdır. Bu yazımızda oruç ne zaman, oruç kan gün kaldı, oruç sayacı, oruç gerisayım, oruç ne zaman başlıyor gibi birçok konuda size bilgiler sunmaya çalıştık.

Bu  sene kaç gün oruç tutacağız?

2016 yılında 29 gün oruç tuttuk.

2017 yılında 29 gün oruç tutacağız.

2018 yılında 30 gün oruç tutacağız.

2019 yılında 29 gün oruç tutacağız.

2020 yılında 30 gün oruç tutacağız.

Tutulan oruç gün sayısı bazı yıllar değişiklik gösteriyor, bu dünyanın hareketleri sebebi ile oluşan ve değişim gösteren bir durumdur. Buna göre 2019 senesinde 29 gün oruç tutuldu. Fakat 2020 yılında tutulacak gün sayısı 30 gün olacaktır. Nisan ayına rastlaması da bir diğer düzelliktir. Havalar daha serin olması tutulan orucun daha rahat olmasına sebebiyet verecektir.

Her yıl düzenli belirlenen fitreler 2019 senesinde 23 lira olarak belirlenmiş olup, diyanet en az 25 lira gün başına verilmesini önermiştir. Fakat bu yıl daha ne kadar olacağı konusunda net bir bilgi bulunmamaktadır. Oruç ne zaman sorusunun cevabını konumuzda sizlere vermiş olduk. Her yıl düzenli olarak bu konu güncellenecek olup, sizlere günler hakkında önceden bilgi vermeye çalışacağız.

Şimdiden hayırlı Ramazanlar dileriz..

Güncelleme: 24.05.2019

425 Yorum

 1. 75.05.45.34 geri sayım ramazana aşağıda (BA) oturuyom sobaya kömür poşeti yapıştı uzanıyorum şuan

 2. 91.00.11.05 gün geri sayım 3 şubat pazar yarın okullar açılıyor şuan evdeyim tlf na bakıyorum

 3. 212 GÜNLERLE TAKİP ETMEYE BAŞLADIĞIM GERİ SAYIM DA SON 9 SAAT :) HERKESE HAYIRLI RAMAZANLAR DİLERİM HERŞEY GÖNLÜNÜZCE OLSUN RABBİM SENEYEDE CÜMLEMİZİ ULAŞTIRMAYI NASİP ETSİN ::)

 4. SEKSENLERİ BİLEN VARMI BEYLER <3 ONU İZLİYORUM RAMAZAN BÖLÜMÜNE DENK GELDİM 114 115 BÖLÜMDEYİM İZLİYORUM 29 GÜN VAR

 5. HERKESİN MİRAÇ KANDİLİ MÜBAREK OLSUN RABBİM CÜMLEMİZİ RAMAZANA ULAŞTIRMAYI NASİP ETSİN
  KALDI 32 GÜN :)

 6. ramazan ayını sevdiğim kadar hiçbir ayı sevmiyorum insanın içi mutlu neşeli merhamet rahmet ayı son 70.11.24.54 zaman öyle hızlı geçiyoki ilk baktığımda 320 gün vardı aha şimdi 70 gün ben her sene ramazanı çoşku ile beklerim şafak 70.11.22.34 :):):)

 7. Çok şükür Allahım Ramazan’ı Şerif için 2 basamaklılara geldik nice 60/50/40/30. Günlere ???☪️

 8. İyi geceler ben bi konuda terettüte kaldım ben şuan türkmenistan da çalışıyorum burda oruç. 30 gün yani bayram 26 hazıran ben Türkiye göre mi oruç tutacam Türkmenistan’a göre mi normalde bayram günü oruç tutmak olmuyor

 9. ARKADAŞLAR GELECEK AY BU VAKİTTE BİZ BAYRAMIN İKİNCİ GÜNÜNDE OLACAĞIZ ONUN İÇİN DİYORUMKİ GELECEK AY BU VAKTİ DÜŞÜNCE DAHA DOYAMADAN ORUÇ BİTTİ.

 10. On bir ɑyın sultɑnı kɑpıdɑ. Bu ɑy bütün gönüller ibɑdetten yɑnɑ, bütün yürekler ɑynı çɑtı ɑltındɑ. Muhɑmmet (s.ɑ.v) bu ɑy sizin kɑpınızdɑ. Güzel gönlünüzden geçen her hɑyırlı işin ɑvuç içlerinize dolmɑsını diler mübɑrek rɑmɑzɑn ɑyınızı kutlɑrım.

 11. Yarında sonRA RAMAZAN GELİYORRRRR YUPPİİİİİ

 12. Ramazan çok güzel bir ay ya normal aylarda oruç tutsam bili ramazan kadar güzel olmuyoh

 13. Orucu kaç gün tutacağımıza diyanet işleri karar veremez 29gün sonunda hilal ay görünmezse 30a tamamlamak farzdır o yüzden son geceye kadar bekleyip ayın haline bakılmalı

 14. Çok heyecanlıyım son baktığımda 58 gün vardı şimdi son 1 gün 11 ayın sultanı ramazan seni cook seviyorum

  1. Allahım gelsin 11 ayın sultanı en son baktığımda 99 gün vardı suan ise 05 gün allahım gelsin 11 ayın sultanı

 15. İlk baktığımda 90 gün kalmıştı şimdi ise 8 gün kalmış kutlu olsun mübarek olsun zaman su misali

 16. 11 Ayın sultanını dört gözle bekliyoruz gel Ey Şehri Ramazan gelde içimizdeki şytanlar zincire vurulsun

 17. oğ be 10 gün kaldı oruçu severim Allah tuüm oruç tutanlara yardım etsin aç susuz kalıcaz

 18. Allah’a şükür son 11 gün kaldı bu günü sayma.Ağız kokusu falan diyen arkadaşlar Sevap kazanmaktan önemli mi ağız kokusu…

 19. Allahım bizi dinden imandan mahrum bırakma bizi yolundan şaşırma hayırlısıyla gelsin onbirinci ayın sultanı gönüllere ibadet gelsin amin ?

 20. Ne agız kokusu ya oruclunun ağız kokusu allah indinde misk kokusu gibidir sizin rahatsız olmanız bunu değiştirmez

 21. Ramazani coooooooook seviyorum ailemle iftar açmayi daha çooooooook seviyorum iyi ramazanlar

  1. Tek gelsin şu ramazanda ağız kokusu hiiiç önemli değill bir ayda katlancaz artık yapacak bişey yok

 22. 11 ayın sultanı geliyor heoşgeliyor ibadet ayımız bizim ya çok severim ramazanı balkonda tek başıma hep oruç açarım kaşık seslerini duyarım annemgille yemiyorum ramazanda daha çok sarıyor :)

 23. Gel Artık Ya Şehri Ramazan 11 Ayın Sultanı 4 Gözle Bekliyoruz Seni Ya Şehri Ramazan :)

 24. ALLAHIN İZNİYLE ORUCUMUZU TUTACAGIZZZZ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

 25. Bu ayda biterse Allahın” izniyle kalıyor burda 20 25 gun OZLEDİM SENI EY RAMAZAN DÖRT GOZLE BEKLİYORUZ

 26. Ya sehei ramazan gel artik bu hasret bitsin sahur sofralarinin iftar sofralarinin bereketinden feyz alalım bir de şu okula gitmeyelim.

 27. **************************ama keşke 2017 de oruç 28 gün oruç tutsaydık***************************************************

  1. beb tam 10 gun okula gıtmedım 1 derse bıle gırmesem sınıfta kalcam ramazanda evdeyim yani :D

 28. Bir an önce Mübarek Ramazan gelsinde orucumizu tutalım 11ayın sultanını 4 gözle bekliyoruz

 29. Ramazan ayı geldiğinde zaten okulların kapanmasına 1 hafta kalıyor o zamanda gitmeyiz 68 gün az kalmış

 30. yaz ayını cok sevıyorum ve hala 10 yasında olduga gore de oruc tutuyorum bu yuzden 2017 de okulların kapanmadan oncekı on gunu okula gıtmeyıp Allaha (sa) ıbadet edecem ve bu boyle surecek ben yaz ayını cok severım ama tatıl oldugundan degıl guzel oldugundan ve eglendıgımden dolayı bu mevsımı sevıyorum

 31. Emeği geçen herkese çok çok teşekkür ediyorum… Çok güzel bir site… ☺️☺️☺️

   1. Artık 2017 orucu bekleyeceğiz. Bu sene bitti ama gelecek sene bizimdir Allah izin verirse.

    1. Murat Kardeşim Son 25 Gün Zaman
     Su Gibi Akıp Gidiyor :) Be :) Sen
     1 Eylül DE yAZDIN bEN
     İSE 2017 1 Mayıs :)

 32. Gerçekten gayet kaliteli sade kolay ve en önemlisi kolay anlaşılır bir arayüzü var kacgun.com ekibine bir tebrikte bizden olsun ^_^

 33. çok güzel bir site ben merakı birisiyim orucun ne zaman bitmesini bu site sayesinde öğreniyorum kacgun.com ekibine çok teşekkür ederim

 34. çok güzel bir istede bu orucun bitiş saati tam olarak hangi iftar saatine göre ayarlı yoksa 4 ttemmuzun btişine kadar olan tam 5 temmuz 00.00 da mı bitiyor

  1. Merhaba Sayın Ziyaretçimiz,
   Teşekkürler.
   Normal de iftar saatine göre ayarlamayı düşündük ama her ilde iftar saatleri farklı olduğu için her kesime uygun olan bir saat belirlemek istedik. Bu tarihide 5 Temmuz Saat 00.00 olarak belirledik. Yani son iftar gününün gecesi sayaç bitecektir. Bu konuda tavsiyeleriniz ve ya görüşleriniz varsa bize İletişim bölümünden bildirebilirsiniz.
   Saygılarımızla
   KacGun.com Ekibi

 35. Bu sene oruç tutamadım bazı nedenlerden dolayi. Allah oruç tutanların oruclarini kabul eylesin.

 36. Orucun bitmesin istiyorum ama havalar çok sıcak arkadaşlar. Bu sıcaklıkta çalışmak gerçekten çok zor. Ama tabi sevabıda çok büyük bu şekilde oruç tutmanın.

 37. Burada sadece kaçıncı gün olduğunu öğrenebildim anca kaç gün kaldığını öğrenemedim ama yine de teşekkürler kacGun.com ekibine?????????????

  1. Merhaba Nur Hanım,
   Orucun kaçıncı gün olduğu yazımızda yazmaktadır. Orucun bitmesine kaç gün kaldığı ise yukarıdaki gerisayım sayacında yazmaktadır.
   Saygılarımızla
   KacGun.com Ekibi

 38. oruçun bitmesi demek bana göre kötü oluyor tam bünyem alışıyor ama sonra bir anda çat diye oruç bitiyor. çok üzülüyorum bu duruma çünkü teravih namazı ile ekstra sevap alıyoruz. Allah’ım sen oruçlarımızı kabul eyle. Tüm Müslüman alemine dualarınızı esirgemeyin.

 39. Son zamanlarda haberlerde çıkan fazladan oruç tutuyoruz yani normal tutmamız gereken süreden daha fazla oruç tutuyoruz haberleri var. Arkadaşlar inanmayın. Diyanet ne açıklıyorsa doğru odur.

 40. oruç geldi hoş geldi ramazan geldi hoş geldi. Hepimize ramazan ve oruç hayırlı uğurlu olsun. Buraya bu sene kaç gün oruç tutacağız diye geldim birçok şey öğrendim

 41. Oruç bu sene 29 günmüş. Her sene değişiyor. Bu sene 29 gün orucun 29’unu da tutmaya çalışacam. Kadir gecesinde bol bol dua edeceğim. Orucu çok seviyorum dualarım kabul olur inşallah

 42. Allah’ım bu oruçta bize fazla fazla güç ver. Dışarıda sıcakta çalışan ve oruç tutan insanları görüyorum Allah hepsinin yardımcısı olsun.

 43. Ben ramazan pidesine değinmek istiyorum. Arkadaşlar akşam olunca o sade, susamlı, yumurtalı hepsi hepsi çok güzel. Hele o susamlı ve yumurtalı bayram pidesini akşam iftara oturunca kana kana yiyorum. Orucumu akşam ki pide ziyafeti ile açıyorum. Oruca az kaldı hadi ben gittim. Allah hepimizin oruçlarını kabul etsin.

 44. KacGun.com ekibi bu siteyi çok beğeniyorum ☺ ???? ???? ???? ???? ???? ???? ???? ???? ???? ???? ???? ????
  ????

   1. Merhaba Sayın Ziyaretçilerimiz,
    Sizlerin beğenisi bizim için çok önemlidir.
    Bu yüzden sitemizin daha akılda kalıcı olması için adres değişikliği yaptık.Yeni adresimiz kacgun.com olmuştur.
    Kacgun.com Ekibi

 45. Kacgun.com size teşekkür ederim çok yararlı bir site ayrıca herkese iyi RAMAZAN’lar !!!

 46. Her soruda yardımcı oluyor bu site size aklıma gelen bilgi başlıklarını paylaşayım sayın hemşerilerim ve sayın can kardeşlerim

  1. Merhaba Sena Hanım,
   Bildiriminiz için site ekibi olarak teşekkür ederiz.
   Sizlere zaman konusunda kaliteli içerik sunmak için yolumuza devam ediyoruz.
   Saygılarımızla
   Kacgun.com Ekibi

 47. Off oruç var okula gitmezsek yok yaziliriz yokuşta oturuyorum zaten oruçsuz oralara çıkmak eziyet şu okullar keşke yok yazmasa… Ayrıca son hafta yok yazılıyormuyuz

 48. Oruç bizim bedenimize ruhumuza faydalı olan en özel ibadetlerimizden biridir. Orucu tutup mide rahatsızlığı artan duymadım oruç her türden insana faydalıdır ki namaz da aynı şekilde vücudun en iyi egzersizlerinden biridir. Sizden ricam herkes orucu tutmaya gayret göstersin. Bu güzel sevapları kazanalım.

 49. Rabbim tutuacağımız oruçları şimdiden kabul buyursun İnŞAllah ve cümle oruç tutuacak Muhammed Mustafa ümmetine Rabbim bol bol sabır kolaylık ve güç versin

 50. selamın aleykum cok heycanlıyım ya oruc tutmak cok güzel bişi arkadaşlar tutarsanız cok güzel şeyler verir ALLAH tutun allahın izniyle hepimiz yapıcaz tutucaz :)

 51. 4 gün kaldı ama ben öyle bi kişi seviyorum ki onun icin 5 vea 2 gün yemem bile yemek öyle öyle bi seviyorum ki off aşığım onun icin 5 2 gün yemem yemek ac kalırım ac yatarım

  1. Oruca kaç gün kaldı bilmem ama oruç ne zaman olursa olsun isterse yazın sıcağında isterse kışın ortasında olsun canla başla orucumu tutarım ben

 52. umarım hepsini tutarım bana farz inşallah sizlerde tutarsınız Allah kolaylık versin arkadaşlar ????????

 53. Bende heyecanlıyım elif kişisi benim kuzenim bende onalrda kaliyorum sahura babaannemgile gidiyoruz ve davulcuyla birlikte bazen bizim mahalledekiler davul calmaya calisiyor ve cok guzel oluyor mahallede davul zurna diye bir oyun uydurduk onu oynayacagiz insallah ramazanda ve insallah hayirki Ranazan geciririz ve sizde insallah hayirli ramazanlar gecirirsiniz
  Simdiden hayirli ramazanlar

   1. Selam aleyküm allah ince ramazan ayına kavuşmayı nasip eylesin iş allah ve ramazan bayramına kavuşmayı nasip eylesin çaba nı alla ince raman aylarına kavuştursun iş allah main iş allah allah tutucamız oruçlarıda kabul eylesin iş allah amin

 54. bende çok heycanlıyım.çooooooook yararlı bir site. site sahibine çooooooooooook teşekkür ederimmmmmmmmm

 55. ay çok heyecanlıyım bende 10 yaşındayım vede oruç tutuyorum iftardan sonra camiye babaannemgile gidiyorum sahura kadar uyumuyorum iftardan sonra mahhallede ki bütün çocuklarla oyun oynuyoruz bizim mahalleden davul geçiyor yani kısacası çooooooooooookkk heyecanlıyıııımm :D

 56. Oruç çok güzel hem küfürleri unutuyon bir çogunu unutuyoruz alahı dahada çok seviyoruz herkez bu orucu tutsun inşlah

 57. Aha Geldi Oruç Gelsinde Tutalım Çok keyifli Oluyor Huzurveriyor Sahura Kadar Uyumumuyorum çok güzel oluyor (ZAMAN GEÇMİYOR) Ama Yinede Güzel Bir His

 58. Selamun Aleykum Ramazan Geliyor Die Çok Mutluyum Gerçekden Allah İçin Sadece 1 Gün Bile Deil Oruç Tutuyoruz Ve Yüce Allah (c.c) Bizlere Cennetin Kapılarını Açıyor Allah İçin Birşeyler Yapmak Gerçekden Çok Huzur Verici Allah Tutacağınız Oruçları Kabul Eylesin.

 59. Allah tutacağız oruçları verecemiz zekatları kabul eylesin iş Allah cehennem ateşin korusun amin işallah

 60. Oruc tutarken Zeevk alıyorum insanlar 1 nembezede saygılı oluyor bu 1 ay değill ömür boyu tutarım ALLAH ezanı ve böyle günleri biz Müslümanlardan eksik etmesin

 61. Herkes için hayırlı olaan ne ise o olsun.
  Ramazan ı sabırsızlıkla bekliyorum :)

  1. Canım kardeşim orucu tutmayabilirsin oruç ne zaman diye oruça kaç gün kaldı diye düşünmeyebilirsin herkesin dini düşüncelerini saygıyla karsilarım ama burada üff demen yanlış

  1. Merhaba Nevriye Hanim,
   Evet bu sene oruç okul dönemiyle çakışmaktadır. Orucun ilk günü 6 Haziran Pazartesi. Bundan dolayı son 2 haftayı oruçlu geçireceğiz. Takibini daha iyi yapmak için oruç ile ilgili konumuza gitmek için tıklayınız.

   Saygılarımızla
   Kacgun.com Ekibi

  2. ewt cnm ama olsun orucu geçen sene 17 gün tuttum bu sene bana farz hepsini tutucam umarım sende tutarsın Allah kolaylık versin kardeşim :D

 62. Ben yemeksiz asla yapamam yemek yemek diye hanımın başının etini yerim ama işin gerçeği şu. İslamın şartlarından olan orucu tutarken hiç zorlanmıyorum. Allah ona göre dayanma gücü veriyor.

 63. Oruç geliyor gardaslar. Bu sene bol bol sevap alacağız sicakta calisacagiz hem de oruç tutacagiz

 64. Sıcakta tutacağız ama ona göre de sevap alacağız. Yani oruç ne zaman olursa olsun tutacağız ve sevabimizi alacağız

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı