2020 PYBS – İOKBS Sınavı Kaç Gün Kaldı? İOKBS – PYBS Ne Zaman?

( İOKBS – PYBS ) ne zaman sorusu oldukça önemlidir. Milli Eğitim Bakanlığının açıklamış olduğu 2020 sınav takvimine göre ( İOKBS – PYBS )5 Eylül 2020 Cumartesi günü  yapılacaktır.
Nisan ayında yapılması planlanan sınav 6 Hairana ertelenmişti şimdi ise 5 Eylül Tarihine ertelenmiştir.
Sınav giriş için başvuru tarihleri ( İOKBS – PYBS ) kılavuzu yayınladığından açıklanmış olacak. Bunun yanında sınava girecek olan adayların sınav yerleri ve sınava giriş belgeleri Milli Eğitim Bakanlığının internet sitesi üzerinden açıklanacak.
İOKBS Nedir? İlköğretim ve Ortaöğretim Kurumları Bursluluk Sınavı , ortaokulların 5, 6, 7, 8’inci, liselerin hazırlık sınıfı ile 9, 10 ve 11’inci sınıfların devletten düzenli burs alabilmek için girdikleri sınavdır.

Not: Güncel Korona olaylarından dolayı alınan tedbirler kapsamında M.E.B uygulayacakları prosedürler aşağıda listelenmiştir.

( İOKBS – PYBS ) NE ZAMAN YATACAK HEMEN ÖĞREN?

( İOKBS – PYBS ) Bursu Nedir?

Öğrenciler Parasız Yatılılık ve Bursluluk Sınavına girmelerinin nedeni devletin başarılı olan öğrencilere verdiği burstan yararlanmaktır. Bu bursu alabilmenin asıl şartı ise aile de yıllık kişi başına düşen gelirin kılavuzda belirtilen miktardan az olmasıdır. Eğer bu şartı taşımıyorsanız maalesef bu bursu almaya hak kazanamazsınız. Gazi çocukları ve öğretmen çocukları kişi başına düşen geliri hesaplama maddesine tabi değillerdir.

 • Sınav Tarihi:5 Eylül 2020
 • Hangi Sınıflar Girecek: 5, 6, 7, 9, 10, 11.sınıflar girebilecek.

Yani bir gazi çocuğunun kişi başına düşen geliri 2 bin Tl bile olsa sınavdan burs kazanma hakkı vardır. Bu sınavdaki ayrıcalık sadece öğretmen çocukları ve gazi çocuklarına tanınmıştır.

( İOKBS – PYBS ) Yılda Kaç Kez Yapılıyor?

Bursluluk sınavı sene de 1 kez yapılmaktadır. 2020 yılında da bu kural devam etmekte olup sınav 5 Eylül’de yapılacaktır. Sınava giremeyen ya da başarısız olan adaylar bir sene sonraki Bursluluk sınavını beklemek zorundadırlar.

Bursluluk Sınavını Kazanmak

Sınavdan başarılı olup burs kazanabilmek için sınavdan belli bir sıralamayı yakalamanız gerekmektedir.Her sene burs verilecek öğrenci sayısı değişebilmektedir. Ama genellikle yüksek kontenjanlar belirlenmektedir. Sınavların içeriği genel anlamda öğrencilerin sene içinde gördüğü konulardan oluşmaktadır. Sene içinde derslerinde başarısı yüksek olan öğrenciler sınav konularına bir adım daha yakın olacaktır. Bursluluk sınavı sonuçları açıklandığında eğer kazanmışsanız sizden istenen evrakları okulunuz aracılığıyla istenen sürede gönderiniz. Bursunuz açmış olduğunuz banka hesabına yatırılacak.

Burslar Kaç Ayda Bir Yatar?

PYBS bursları 3 ayda bir banka hesabınıza yatırılmaktadır. Burslar hangi ayda yatıyor diye merak edenler için ayları verelim: Burslar Ocak, Nisan, Temmuz, Ekim ayından verilmektedir. Genellikle ayın ilk haftasında yatırılsa da bazen gecikmeler olabilmektedir. Ama burslar bu aylarda kesinlikle hesabınıza geçmiş olacaktır.

Güncelleme ( İOKBS – PYBS ) ücretleri 2020 Yılından itibaren Aylık olarak yatırılmaktadır.

2020 ( İOKBS – PYBS ) Burs Ücreti Ne Kadar?

2020 yılı için ( İOKBS – PYBS )burs ücreti 290,66 TL’dir. Bu ücret eskiden 3 ayda bir banka hesabınıza yatırılmak idi fakat artık Her ay hesabınıza yatacaktır. 2020 Yılından itibaren ücretler her ay olarak yatmaktadır. .

 

İlgili Makaleler

188 Yorum

 1. Ben 2017 sınavını kazandım ekim ayında yatması gereken burs yatmadı öğretmenimiz ocakta iki bursu birden alırsınız diyordu ama aralık ortalarında ilk bursu aldık ,ocak ayında yatması gereken 2. Ödeme halen yatmadı bir bilginiz varmı neden böyle oldu aceba şimdiden teşekkürler Kaçgün.com

 2. Semanur 6 sınıf pybs puanım 456 10 yanlış 1 boş var kazanir miyim geçen sene 6 sınıf kaç netlekazandıniz

  1. ben 5. sınıfta o puanla kazanmıştım kazanabilirsin ben diğer kontejyanında girmiştim en yüksek taban puan bendeydi :)

 3. arkadaşlar ben girdim ve kazandım gecen sene inşallah sizde kazanırsınz ben
  440 puanla kazandım taban puan 409 du yani 409 puanı gecebilenler kazanıyordu ve her yıl tabanlar düştüğü için 400 e iner diye düşünüyorum yani kazanmanın daha kolay
  fakat öğretmen çoçuklarına ayrıcalık tanıyorlar 300 puanla kazanan arkadaşım var öğretmen çocugu
  bunu gibi merak ettiğiniz sorular varsa cevaplayabilirim oldukça tecrübeliyım
  bu arada burs parası en son 570 tl yattı :)))

  1. 5.sınıf türkçe 24 doğru 1yanliş mat 18 doğru 4yanliş3boş fen 3yanliş 2boş sos 23doğru 1yanliş 1boş kazanırmiyım acil cevap

   1. Arkadaşım seni insanlığa ve saygıya davet ediyorum. Belki klavye yüzünden yanlış yazdı belki aceleden yanlış yazdı ne olup olmadığını bilmeden saçma saçma şeyler yazmayın lütfen. Birde herkese iyi dileklerde bulunmuş. Önemli olan ne dediği ufak tefek hatalar aramayın. Lütfen ama!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı