Kapat

Parasız Yatılılık ve Bursluluk Sınavı Kaç Gün Kaldı? PYBS Ne Zaman? 2018

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız 12 Kişi Oy Verdi, 5 Üzerinden Ortalama Puan: 3,08. Bu Yazıya Oy Vermek İster Misiniz?
Loading...
Anasayfa
Sınavlar Ne Zaman Kaç Gün Kaldı Parasız Yatılılık ve Bursluluk Sınavı Kaç Gün Kaldı? PYBS Ne Zaman? 2018
pybs bursluluk sınavı ne zaman kaç gün kaldı

Sınav Tarihi: 02 Haziran 2018 (Kesin Tarihtir)

Sınav Saati: 10.00

Hangi Sınıflar Girecek: 5, 6, 7, 9, 10, 11.sınıflar girebilecek.

2018 PYBS Ne Zaman?

Milli Eğitim Bakanlığının açıklamış olduğu 2018 sınav takvimine göre PYBS 02 Haziran 2018 Cumartesi günü saat 10:00’da yapılacaktır. Sınav giriş için başvuru tarihleri PYBS kılavuzu yayınladığından açıklanmış olacak. Bunun yanında sınava girecek olan adayların sınav yerleri ve sınava giriş belgeleri Milli Eğitim Bakanlığının internet sitesi üzerinden açıklanacak.

PYBS Bursu Nedir?

pybs bursluluk sınavı ne zaman kaç gün kaldıÖğrenciler Parasız Yatılılık ve Bursluluk Sınavına girmelerinin nedeni devletin başarılı olan öğrencilere verdiği burstan yararlanmaktır. Bu bursu alabilmenin asıl şartı ise aile de yıllık kişi başına düşen gelirin kılavuzda belirtilen miktardan az olmasıdır. Eğer bu şartı taşımıyorsanız maalesef bu bursu almaya hak kazanamazsınız. Gazi çocukları ve öğretmen çocukları kişi başına düşen geliri hesaplama maddesine tabi değillerdir. Yani bir gazi çocuğunun kişi başına düşen geliri 2 bin Tl bile olsa sınavdan burs kazanma hakkı vardır. Bu sınavdaki ayrıcalık sadece öğretmen çocukları ve gazi çocuklarına tanınmıştır.

PYBS Yılda Kaç Kez Yapılıyor?

Bursluluk sınavı sene de 1 kez yapılmaktadır. 2018 yılında da bu kural devam etmekte olup sınav 02 Haziran’da yapılacaktır. Sınava giremeyen ya da başarısız olan adaylar bir sene sonraki Bursluluk sınavını beklemek zorundadırlar.

Bursluluk Sınavını Kazanmak

Sınavdan başarılı olup burs kazanabilmek için sınavdan belli bir sıralamayı yakalamanız gerekmektedir.Her sene burs verilecek öğrenci sayısı değişebilmektedir. Ama genellikle yüksek kontenjanlar belirlenmektedir. Sınavların içeriği genel anlamda öğrencilerin sene içinde gördüğü konulardan oluşmaktadır. Sene içinde derslerinde başarısı yüksek olan öğrenciler sınav konularına bir adım daha yakın olacaktır. Bursluluk sınavı sonuçları açıklandığında eğer kazanmışsanız sizden istenen evrakları okulunuz aracılığıyla istenen sürede gönderiniz. Bursunuz açmış olduğunuz banka hesabına yatırılacak.

Burslar Kaç Ayda Bir Yatar?

PYBS bursları 3 ayda bir banka hesabınıza yatırılmaktadır. Burslar hangi ayda yatıyor diye merak edenler için ayları verelim: Burslar Ocak, Nisan, Temmuz, Ekim ayından verilmektedir. Genellikle ayın ilk haftasında yatırılsa da bazen gecikmeler olabilmektedir. Ama burslar bu aylarda kesinlikle hesabınıza geçmiş olacaktır.

2018 PYBS Burs Ücreti Ne Kadar?

2018 yılı için PYBS burs ücreti 640 TL’dir.(Tahminidir) Bu ücret 3 ayda bir banka hesabınıza yatırılmaktadır.

 

“Parasız Yatılılık ve Bursluluk Sınavı Kaç Gün Kaldı? PYBS Ne Zaman? 2018” üzerine 185 yorum

 1. Eda says:
 2. ESMA NUR ULU says:
 3. Anonim says:
 4. İbrahim says:
 5. yusuf says:
 6. anonim says:
 7. Anonim says:
  • eda says:
 8. Azra says:
 9. nisa says:
 10. İsimsiz says:
  • Oguz says:
   • Meltem says:
 11. pybs sınavı says:
 12. denizhan says:
 13. Anonim says:
 14. Sude says:
Daha Fazla Yorum Yükle

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.