2017 Parasız Yatılılık ve Bursluluk Sınavı Kaç Gün Kaldı?

Sınav Tarihi: 10 Haziran 2017

Sınav Saati: 14.00

Hangi Sınıflar Girecek: 5, 6, 7, 9, 10, 11.sınıflar girebilecek. (8.sınıflar Teog puanına göre burs imkanı kazanabilecekler)

2017 PYBS Ne Zaman?

Milli Eğitim Bakanlığının açıklamış olduğu 2017 sınav takvimine göre PYBS 10 Haziran 2017 Cumartesi günü saat 14:00’da yapılacaktır. Sınav giriş için başvuru tarihleri PYBS kılavuzu yayınladığından açıklanmış olacak. Bunun yanında sınava girecek olan adayların sınav yerleri ve sınava giriş belgeleri Milli Eğitim Bakanlığının internet sitesi üzerinden açıklanacak.

PYBS Bursu Nedir?

pybs bursluluk sınavı ne zaman kaç gün kaldıÖğrenciler Parasız Yatılılık ve Bursluluk Sınavına girmelerinin nedeni devletin başarılı olan öğrencilere verdiği burstan yararlanmaktır. Bu bursu alabilmenin asıl şartı ise aile de yıllık kişi başına düşen gelirin kılavuzda belirtilen miktardan az olmasıdır. Eğer bu şartı taşımıyorsanız maalesef bu bursu almaya hak kazanamazsınız. Gazi çocukları ve öğretmen çocukları kişi başına düşen geliri hesaplama maddesine tabi değillerdir. Yani bir gazi çocuğunun kişi başına düşen geliri 2 bin Tl bile olsa sınavdan burs kazanma hakkı vardır. Bu sınavdaki ayrıcalık sadece öğretmen çocukları ve gazi çocuklarına tanınmıştır.

PYBS Yılda Kaç Kez Yapılıyor?

Bursluluk sınavı sene de 1 kez yapılmaktadır. 2017 yılında da bu kural devam etmekte olup sınav 10 Haziran’da yapılacaktır. Sınava giremeyen ya da başarısız olan adaylar bir sene sonraki Bursluluk sınavını beklemek zorundadırlar.

Bursluluk Sınavını Kazanmak

Sınavdan başarılı olup burs kazanabilmek için sınavdan belli bir sıralamayı yakalamanız gerekmektedir.Her sene burs verilecek öğrenci sayısı değişebilmektedir. Ama genellikle yüksek kontenjanlar belirlenmektedir. Sınavların içeriği genel anlamda öğrencilerin sene içinde gördüğü konulardan oluşmaktadır. Sene içinde derslerinde başarısı yüksek olan öğrenciler sınav konularına bir adım daha yakın olacaktır. Bursluluk sınavı sonuçları açıklandığında eğer kazanmışsanız sizden istenen evrakları okulunuz aracılığıyla istenen sürede gönderiniz. Bursunuz açmış olduğunuz banka hesabına yatırılacak.

Burslar Kaç Ayda Bir Yatar?

PYBS bursları 3 ayda bir banka hesabınıza yatırılmaktadır. Burslar hangi ayda yatıyor diye merak edenler için ayları verelim: Burslar Ocak, Nisan, Temmuz, Ekim ayından verilmektedir. Genellikle ayın ilk haftasında yatırılsa da bazen gecikmeler olabilmektedir. Ama burslar bu aylarda kesinlikle hesabınıza geçmiş olacaktır.

2017 PYBS Burs Ücreti Ne Kadar?

2017 yılı için PYBS burs ücreti 530 TL’dir. Bu ücret 3 ayda bir banka hesabınıza yatırılmaktadır.

 

UYARI: Bu yazının tüm hakları Kacgun.com'a aittir. "www.kacgun.com" biçiminde aktif bağlantı verip açık kaynak göstererek içerik kullanılabilir. Açık kaynak göstermeden yapılan alıntılar için yasal takip başlatılacaktır. ©
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1 Oy, Ortalaması: 5,00 out of 5)
Loading...
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 107 YORUM
BİR YORUM YAZ
 1. zeka küpü dedi ki:

  ben bu sınavı kazanacağıma eminim size de başarılarrrrr

 2. ya 13 dedi ki:

  inşallah kazanacağım

 3. bxoN-1975 dedi ki:

  inşallah kazanacağım

 4. Anonim dedi ki:

  bende

 5. hbj dedi ki:

  ben kazanmak istiyorum

 6. Esma dedi ki:

  Antalya ne zaman yaticak

 7. isimsiz kahraman dedi ki:

  osmaniye yatıı 573.46 kr yeminle

 8. furkan dedi ki:

  geçen sene 25 puanla kaçırmıştım

 9. sanane dedi ki:

  inşallah hepimiz kazanırız

 10. eda dedi ki:

  inşAllah hepiniz kazanırsınız geçen sene sadece son hafta çalışmıştım ve kazandım konuları baştan alırsanız kazanırsınız özellikle 6 ve 7. sınıflar için daha kolay 8lerinki teog sonucu olduğu için daha zor oluyo

 11. Muhammet aktop dedi ki:

  Allah hepimize bol şans ve zihin açıklığı versin

 12. i dedi ki:

  ihşallah

 13. Mert dedi ki:

  Ben 10. Sınıfta kaldım sınıf tekrarıyım sınava girebilir miyim

 14. ilknur dedi ki:

  nisan bursunu alan oldumu hiç acaba

 15. Necla dedi ki:

  İnşallah kazanıriz

  1. CESİM dedi ki:

   TABİ CANIM KAZANIRSIN

  2. CESİM dedi ki:

   MERHABA

  3. kaya dedi ki:

   inşALLAH Kazanırız .
   Arkadaşlar Hangi Konular Çıkıyo Bilginiz Var Mı ?

   1. kerim dedi ki:

    türkçe matematik fen sosyal