Parmaklar Suda Kalınca Neden Buruşur? 

Suda uzun süre kalanların parmakları buruşur. Özellikle çocukların ilgisini çeken bu durum, suyun içinde kavramanın güçlenmesi ve desteklenmesi için yaşanıyor. Suda uzun süre kalındığı zaman neden buruşma yaşandığını merak eden bilim insanları yaptıkları deneylerle bu duruma açıklık getirmeyi başarmışlar.

Cevabını Merak Ediyor musunuz?

İnsanların cevabını merak ettikleri soruların başında gelen bu durum, kulaktan dolma bilgilerle aydınlatılmaya çalışılırken yapılan araştırmalar sonucunda ortaya çıkan bilgiler herkesi hayrete düşürecek cinsten.

Uzun süre suda kalan insanların el ve ayak parmaklarında görülen buruşukluğun deride yaşanan şişme nedeniyle oluştuğu düşünülürdü. Yapılan araştırmalar buruşukluk nedenini net bir şekilde ortaya koyarken, doğal ortamda hayatın her şarta ayak uydurma çabası için de takdire şayan tanımlaması yapılabilir.

Gönüllülerle Yapılan Çalışmalar Sonucu Belirliyor!

İngiltere’de bulunan New Castle Üniversitesinde yapılan çalışmalar, gönüllü bir ekiple tamamlanıyor. Gönüllülerden çalışmaya başlamadan önce ufak bilyeleri tutmaları isteniyor. Aynı işlem ekibin ellerinin sıcak sudan yarım saat bekletilmesinin ardından tekrarlanıyor. Buruşuk parmaklarla misketlerin daha rahat tutulması araştırmanın sonucunu da net bir şekilde ortaya koyuyor.

Buruşmuş parmakların ıslak durumda daha iyi ve güçlü kavrama yapıyor olması doğal ortamda ciddi avantajlar sağlıyor. Derinin süngere benzeyen yapısının suda buruşmaya neden olmadığının anlaşılmasının üstüne, suyun altında yaşamın daha farklı yapısal özellikleri de gün yüzüne çıkmaya başlıyor.

Suda Buruşma Özelliği Nedir?

Suyun içinde kavramayı kolaylaştırma amacıyla ortaya çıkan buruşma özelliği, insanoğlunun farklı yeteneklerini geliştirmesi için de aydınlatıcı bir buluş olarak düşünülebilir. Su içinde uzun süre kalması ve yiyecek toplaması gereken atalarımızın gelişen bu özelliği günümüze kadar gelişen bir kod olarak düşünülebilir. Bu araştırma yapılmadan önce bilim insanları suda yaşanan buruşmanın nedeninin derideki süngerimsi yapının şişmesi olduğunu düşünüyordu. Süreç;

* Sinir sistemi tarafından harekete geçiriliyor ve

* Kan damarları büzüşerek el ve ayak parmaklarındaki görüntü ortaya çıkıyor.

Uzun süre ıslak kalan bölgelerde bulunan sinir uçları, kan damarlarının incelmesine ve bu durum da azalan hacmin deriyi büzerek faaliyetine devam etmesine neden oluyor. Açığa çıkan görüntü herkes tarafından ilgiyle takip edilirken sudan çıkan bölgelerde normale dönüş dakikalar içerisinde tamamlanıyor.

Suda Buruşma Neden El ve Ayak Parmaklarında Görülür?

Buruşmanın sadece el ve ayak uçlarında ve belli bölgelerde görünmesinin temel nedeni; bu alanlardaki gözle görülemeyecek uzunluğa sahip olan kıllardır. Gözle görülemeyen ve dip kısımlarında sebum adı verilen yağ bezeleriyle dolu olan el ve ayak uçlarındaki bölge suya maruz kaldığında şişerek değişime uğrar.

Yağ bezelerinden açığa çıkan yağ, su geçirmez bir tabaka oluştururken, bu özelliklik derinin yumuşamasına neden olur. Vücudumuzda kıl olmayan ender bölgeler arasında sayılan el ve ayaklarda koruyucu tabakanın bulunmamasının sebebi de kalın deridir. Yapısı gereği suyun altında kaldığı zaman ıslanan bölgede zayıflayan kavrama hareketi gelişen burulma sayesinde etkili hale gelir.

Parmaklar Suda Neden Buruşur?

Osmos prensibiyle açıklanabilen durum derinin içine giren suyun büzülerek yüzeyi genişlettiğini ve daha sonra yeniden eski formuna kavuştuğunu ortaya koymaktadır. Yapılan akademik çalışmaların sonucunda elde edilen verilerden bir diğeri de;

* Islanınca buruşan derinin yağmur ve karda daha iyi tutuş sağlayan lastik tırnaklarıyla benzer yapıya sahip olduğudur.

Cildin suya temas etmemesi halinde buruşukluğun gözlenmesi, sağlık sorunu olarak düşünülmelidir. Normal şartlar altında parmak uçları, avuç içi ve ayak tabanlarında görünen buruşmanın suyla temas kesildikten sonra yavaş yavaş düzelmesi beklenir. Evde iş yaparken, duş alırken ve yüzerken sık rastlanan durum vücudun doğal ortama ayak uydurma çabası olarak düşünülebilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı