Pasaport Harçları ve Cüzdan Bedelleri (2018)

Harç Neden Alınır?

Devlet bazı ayrıcalıklardan faydalanmak isteyen kişilere bu ayrıcalıklarının olduğuna dair mühürlü kağıtlar verir; bu kağıtlar değerli kağıt statüsüne girer. Kişi devletin verdiği imtiyazlardan fayda sağlamak için belirli bir bedel ödemek zorundadır; bu bedele harç adı verilmektedir. Harçlar işlem yapılmadan önce peşinen ödenmek zorundadır; harcı ödemeden işleminize yasal olarak devam edilmesi mümkün değildir.

Öğrenciler İçin Pasaport Harç Bedeli Alınmaz

25 yaşına kadar herhangi bir şekilde öğrenimlerini sürdüren öğrencilerden pasaport harç bedeli tahsil edilmez. Öğrenciler, öğrencilik durumlarını belge ile kanıtlamak zorundadırlar. Bu belgeyi e-devlet üzerinden alabilecekleri gibi, devam ettikleri okuldan imzalı ve mühürlü olarak da temin edebilirler.

Pasaport harçları Anlaşmalı Bankalara Yatırılmaktadır

Pasaport başvurusu için pasaport defter bedeli ve pasaport harcı olmak üzere iki farklı ücreti Maliye Bakanlığı’nın sözleşme yaptığı bankalara yatırabilirler. Ayrıca illerdeki defterdar veya ilçelerdeki mal müdürlüklerine de yatırılabilir. Anlaşmalı bankalar Ziraat, TEB, Finansbank, Denizbank, HSBC, Kuveyt Türk Katılım Bankası, Halk, İş, Yapı ve Kredi, Vakıflar, Akbank, Garanti Bankası’dır.

Bankalara para yatırılırken, mutlaka isim soy isim ve de vatandaşlık numarasını işlem yapan memura bildiriniz. Dekontların üzerinde işlem yapan memurun ıslak imzası olması gerekmektedir; tahsil edilmiştir kaşesinin olmasına mutlaka dikkat ediniz.

Pasaport Harçları

Harç Ücreti Pasaport Süresine Göre Değişiklik Göstermektedir

Pasaportlar 6 aylık, 1 yıllık, 2 yıllık, 3 yıllık ve 10 yıllık alınırlar; pasaport süresine göre de harç bedelleri vardır. Pasaport defter bedelleri 2018 yılı için ve tüm süreler için 108 TL‘dir. 6 aylık pasaportlar için harç bedelleri 245,4 TL; 1 yıllık pasaport için harç bedeli 308,8 TL; 2 yıllık pasaport için harç bedeli 435,8 TL; 3 yıllık pasaport için harç bedeli 573,5 TL; 4-10 yıllık pasaport harç bedeli 764 TL‘dir. Sürekli yurtdışına gitmek zorunda kalan ve yurtdışına iş seyahatleri olan vatandaşlarımızın 10 yıllık pasaporta başvurmalarını tavsiye ederiz; 10 yıllık pasaportlar yıllık olarak hesaplandığında daha hesaplı olmaktadır.

Eğer daha önceden almış olduğunuz pasaportunuz varsa ve bunun süresi geçmiş ise pasaportunuzu yenileme işlemi yapmalısınız. Pasaportunuzu yenilemek için il veya ilçe Emniyet Müdürlükleri’nden randevu oluşturmalısınız ve mutlaka bizzat kendiniz gitmelisiniz. Sizin yerinize pasaport yenilenmesi vekaleten baş bir kişi tarafından yerine getirilememektedir.

Pasaportlar Adresinize Teslim Edilir

Pasaport için başvurunuzu yaptıktan sonra en geç 10 gün içinde adresinize teslim edilir. Çoğunlukla 3-4 gün içerisinde pasaportlarınız teslim edilmektedir.

Pasaport Türleri Nelerdir?

2011 yılı itibarıyla çipli pasaporta geçiş yapılmış verilme nedenleri de bağlı olarak pasaportlar renklendirilmiştir. Bordo pasaportlar standart vatandaşlara verilmektedir. Bu tür pasaportu olan elliden fazla ülkeye vize almadan seyahat hakkına sahiptirler. Yeşil pasaport hususi bir pasaport türüdür. Bu pasaport sahipleri 130 ülkeye ve hemen hemen tüm Avrupa ülkelerine vize almadan seyahat edebiliyorlar. Gri pasaport belediye, özel idare veya resmi kurumlarda çalışan vatandaşlarımız resmi görevli olarak yurt dışına gideceklerse bu kişilere verilmektedir. Siyah pasaport diplomatik pasaporttur. Milletvekilleri, bakanlar, belediye başkanları, valiler bu tür pasaport ile seyahat ederler. Siyah pasaport sahibi kişinin ailesi de pasaport sahibi kişi görevine devam ettiği sürece yeşil pasaporta hak kazanırlar.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir