Pasaport İşlemleri Kaç Gün Sürer 2020?

Farklı amaçlar doğrultusunda insanlar yurtdışına değişik zamanlarda çıkar. Tabii bunun için pasaport gereklidir. Zira Türkiye özellikle Avrupa birliğine üye olmadığından dolayı Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının yurtdışı seyahatleri için pasaporta ihtiyaçları vardır.

Avrupa dışında ise çok az ülke için vize veya pasaport gerekmeden seyahat edilebilmektedir. Bu ülkeler 2 ya da 3 sayısı ile kısıtlıdır. Ancak diğer ülkeler için değişik amaçlarla mutlaka yurt dışına çıkılmak gerektiği için pasaport büyük önem taşır.

– Örneğin; yurt dışındaki bir yakını, dostu veya aileyi ziyaret etmek amaçlı farklı ülkelere seyahat gerçekleştirebilmektedir.

– İş amaçlı ticaret gerçekleştirmek için pasaport alınması gerekir.

– Üniversiteye giderken yaz tatili adına çalışmak için veya eğitim görmek adına farklı ülkelere gidilebilmektedir.

Bunlar gibi birçok farklı amaç doğrultusunda yurt dışına günümüzde yıl içerisinde yoğun olarak çıkış gerçekleşir.

Pasaport Başvurusu Nasıl Gerçekleşir Ne Kadar Sürer?

Eski zamanlarda pasaport işlemleri Emniyet Genel Müdürlüğü’ne gidilmek sureti ile gerçekleştirildi. Ancak günümüz gelişen teknolojisi artık internet üzerinden bu işlemlerin yapılmasına olanak tanıyor. Bunun için epasaport.egm.gov.tr sitesine giriş yapmak yeterlidir.

İşlemlerin gerçekleştirileceği süre ise internetin hızına ve sitenin yoğunluğa bağlı olarak değişkenlik gösterebilmektedir. Ortalama ise 10 dakika süre içerisinde işlemler tamamlanır. Bu işlemler gerçekleştirilirken 4 farklı seçenek ön plana çıkmaktadır.

– Yeni başvuru

– Başvurum var

– Başvurumu yaptım

– Başvuru hakkında genel bilgi istiyorum

Gerçekleştirilecek olan işlemler doğrultusunda site üzerinden bu seçeneklerden herhangi birine geçiş yapılabilir.

Pasaport Kaç Gün İçinde Çıkar?

Genel olarak yurt içerisinde gerçekleştirilen başvurular, 1 hafta içinde onaylanır ve posta yoluyla adrese gönderilir. Yurtdışından alınacak pasaport ise ortalama 7 gün ile 10 gün arasında değişkenlik gösterir. Bir de acil pasaport başvurusu bulunmaktadır.

Bu başvuru farklı kriterlere bağlı olarak değişebilir. Ortalama 2 gün içerisinde pasaport çıkar. Posta yoluyla gönderilen pasaport ise 1 haftanın ardından 3 gün içerisinde adrese ulaşmaktadır. Bu yüzden mutlaka başvuru adına hafta içi bu işlemleri gerçekleştirmeye dikkat edilmelidir. Böyle çok daha hızlı ve kısa süre içerisinde pasaport elde edilebilir.

Farklı Sebeplerden Dolayı Süre Değişir Mi?

Pasaportlar en fazla 5 ila 7 gün arasında onaylanarak kişiye ulaştırılır. Ancak nadir de olsa bazı sebeplerden dolayı gecikmeler yaşanabilir. Bu gecikme 10 günü bulabilir veya 10 günün biraz üzerine çıkabilir. Bu nedenler arasında daha çok pasaport defterinin bitmesi ön plana çıkabilir. Ayrıca grev söz konusu olduğunda veya resmi tatillerde bu sürecin uzamasında etkendir.

Ek olarak pasaportun çıkarıldığı birimin yaşadığı yoğunluk açısından 5 ile 10 gün arasında durum değişkenlik gösterir. Bu yüzden böyle sebeplerin olup olmadığına dair mutlaka Emniyet Genel Müdürlüğü’nü arayarak durum hakkında detaylı bilgi almalısınız.

Eğer pasaport acele gerekiyorsa o zaman başka bir yerdeki başvuru merkezinden işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Böyle durumlarda yapılacak başvuru ile 1 gün veya en fazla 2 gün sonra dahi pasaport ele geçebilir.

En Fazla 10 Gün İçerisinde Pasaport İşlemleri Sona Ermesi

Yukarıda sayılan sebeplerden dolayı pasaport işlemleri 2 ile 10 gün arasında farklılık yaşar. Ancak normal prosedür işlendiği takdirde 5 ila 7 gün içinde pasaport elde edilebilmektedir.

Detaylı işlemler de işin içine alındığında maksimum 10 gün içerisinde pasaport alınabilir. Bu konuda gerekli olan doğru bilgiyi almayı ve evrakları hazırlamayı unutmayın.

Böylece çok daha kısa süre içerisinde pasaport işlemlerinin tamamlanmasına fırsat verebilirsiniz. Sırasına bağlı kalarak belirli aşamaları günümüz teknolojisiyle atık internet üzerinden kolaylıkla tamamlayabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı