Pasaport Türleri, Kaç Çeşit Pasaport Var?

Türkiye’den yurtdışına çıkmak istediğinizde bazı ülkelerin vize istemediğini göreceksiniz. Bu ülkelerin sayısı gittikçe de artıyor; ancak pasaport yurtdışına çıkmak adına olmazsa olmaz evraklar arasındadır. Bir nevi yurtdışına çıkacağımız zaman bizim kimlik kartımız haline gelen pasaportların bazı çeşitleri vardır. Bu çeşitlerin her biri kendi içinde farklı işlevlere ve anlamlara sahiptir. Bu yazımızda hem bütün pasaport türlerine ayrı ayrı göz atacağız.

Pasaport Türleri ve Özellikleri

Ülkemizde yaşayan vatandaşlar için belirlenmiş 4 adet pasaport bulunmaktadır. Her birinin özellikleri, kullanım amacına göre belirlenmiştir. Bu pasaportlar sınıflarına göre bir rengi sembolize eder.

Pasaport Türleri, Kaç Çeşit Pasaport Var?

Bordo Pasaport

Bordo pasaport bazı kaynaklarda umumi pasaport olarak da geçmektedir. Bordo pasaport aslında en yaygın olarak kullanılan pasaport türüdür. Bir başka deyişle normal vatandaşların seyahat, eğitim ve benzeri amaçlarla yurtdışına çıkışlarda kullandığı pasaport tipidir. Diğer pasaportları alma yetkiniz yoksa alabileceğiniz tek pasaport türü Bordo Pasaporttur. Umumi ya da Bordo pasaportun ne yazık ki dolaşım açısından en kısıtlı pasaport türü olduğunu söylemek gerekiyor. Geçmişte bu pasaportun rengi lacivertti ancak yapılan değişikliklerle bordoya dönüştürüldü.

Yeşil Pasaport

Gelelim daha ayrıcalıklı ve resmi pasaportlara. Yeşil Pasaport sahibi olmak için devlet memuru veya geçmişte bürokrat olan insanlara verilir. Memurların da iyi bir kadro derecesine sahip olması şarttır. Memur ya da bürokratlar işlerinden emekli olduktan sonra ya da bıraktıktan sonra bile yeşil pasaport kullanmaya devam edebilir. Başka bir adı Hususi Pasaport’tur. Veriliş süresi 5 senedir.

Gri Pasaport

Gri pasaportun resmi adı Hizmet Pasaportu’dur. Ülke dışına devleti temsilen giden kişilere verilir. Devlet adına yürütecekleri görev süresince geçerli olan gri pasaportların vize koşulu yoktur. Türk Hava Kurumu görevlileri ve görev yürütmek amacıyla yurtdışına yollanan belediye çalışanları da bu kapsama girmektedir. Bu kişilerin eşleri ve 25 yaş altı çocuklarına da aynı pasaport çıkartılmaktadır.

Pasaport Türleri, Kaç Çeşit Pasaport Var?

Siyah Pasaport

Geldik son pasaport türümüze. Siyah pasaport olarak da bilinen Diplomatik Pasaport, ağırlık değeri en fazla olan pasaport türüdür. Diplomatik ilişkiler yürüten özel kişiler bu pasaporta sahiptir. Bu yüzden herhangi bir vize koşulu bulunmaz. TBMM üyeleri, bakanlar, başsavcılar, Valiler, yerel yönetimden sorumlu başkanlar, büyükelçiler vs. bu pasaportu almaya hak kazanmaktadır.

Normal Pasaport Rengi

Yukarıda da pasaport renklerinden ayrıntılı olarak bahsettik. Ancak normal pasaport rengi nedir diye merak ediyorsanız, Umuma Mahsus Pasaport olan bordo pasaport normal pasaport rengidir. bu pasaport, pasaport almak isteyen her Türk vatandaşının başvurusunda alabileceği standart pasaport rengidir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı