Pasaport Ücretleri (2018)

Bu makalemizde sizlere pasaport ücretlerinden, yeşil pasaport ücretlerinden, pasaport yenileme ücretlerinden, pasaport harçlarının nereye yatacağından ve öğrencilerin pasaport ücretleri ne kadardır konularından bahsedeceğiz.

Pasaport cüzdan bedeli: 108,00 TL olarak belirlenmiştir.

(6) sayılı tarifede belirtilmiş olan 10 Ocak 2018 tarihinden itibaren geçerli olan harç. Bedelleri şu şekildedir:

 6 aya kadar: 137,40 TL

1 yıl için: 200,80TL

2 yıl için: 327, 80TL

3 yıl için: 465, 50 TL

3 yıldan fazla süreyse: 656, 00 TL olarak belirlenmiştir.

 

Yeşil Pasaport Ücretleri Ne Kadardır?

Yeşil Pasaport Nedir?

Halk arasında devlet memurlarının pasaportu olarak bilinmektedir.  Yaklaşık olarak 160 ülkeye vizesiz seyahat olanağı sağlamaktadır. Yeşil pasaporta sahip olan kişiler harç parasından muaf olmaktadırlar. Yeşil pasaporta sahip olan kişiler( 2018 yılı için) 108, 00 TL’lik defter bedeli ödemektedirler. Yeşil pasaportların süreleri en az 6 ay en çokta 5 yıl olarak değişmektedir.Pasaport Ücretleri (2018)

Yeşil Pasaport Kimlere Verilmelidir?

Kimlere ne şekilde verileceği 5682 sayılı pasaport kanunun 14/A maddesinde belirtilmiştir.

  1. TBMM eski üyeleri( danışma meclisi üyelerine kurucu üyelere) verilmektedir.
  2. Eski bakanlara
  3. 2. ve 3. Derecede kadrolara karşılık gösterilmek üzere sözleşmeli olarak çalıştırılan devlet memurlarıyla diğer kamu görevlileriyle emeklilik veya çekilme sebepleriyle görevinden ayrılmış olanlar.
  4. 2. ve 3. Derecede kadroda bulunan devlet memurları, kamu görevlileri, emeklilik veya çekilme sebepleriyle görevlerinden ayrılmış olanlar.
  5. Sözleşmeli olarak çalışanlar kadro karşılıkları olmayan ancak T.C emekli sandığı ile ilgilenip emekli kesenekleri 1.2.3. kadro derecelerinden kesilmekte olan devlet memurları ve diğer kamu görevlileri, emeklilik, çekilme sebeplerinden görevlerinden ayrılmış bulunanlar.
  6. Yaşını ikmal etmemiş çocuklar ( müracaat tarihi itibariyle ay, gün ve yıl dikkate alınarak 6 aydan az olmamak kaydıyla)
  7. Görevleri süresince, İl ve İlçe Belediye Başkanları, ilk kademe Belediye Başkanları, eşleri bu tür pasaportu almaya hakkı bulunduğu sırada vefat eden ve başkasıyla evlenmemiş eşler yeşil pasaport alabilirler.

Pasaport Yenileme Ücretleri:

İlk kez pasaport alma ile pasaport yenileme arasındaki süreç ve maliyetler açısından fark bulunmamaktadır. Tek fark pasaportunuzun süresi devam ederken isim değişikliği veya pasaport defterinde sayfa kalmaması gibi nedenlerle pasaport süresini uzatmadan sadece defteri yenilemek mümkün olmaktadır. O zamanda ücreti 108,00 TL 2018 pasaport defter bedeli ödemeniz yeterli olacaktır. Aksi takdirde ilk kez pasaport alırken ödenen pasaport harcı defter bedelini de pasaport yenileme için ödemek gerekmektedir.

Pasaport Ücretleri (2018)

Pasaport Harçları Nereye Yatacaktır?

Pasaport harcını ödeyebilmek için mal müdürlüğü, defterdarlık veya vergi dairelerine başvuru mümkündür yapmak. Başvurusu için sadece nüfus cüzdanı yeterli olmaktadır. Nüfus cüzdanı ile pasaport harç bedelini ve defter bedelini yatırmak istediğinizi söylemeniz yeterli olacaktır. Dekontun üzerinde hem harç hem de defter bedeli ibarelerinin yer aldığına dikkat etmelisiniz. Pasaport harcı için anlaşmalı bankalara ödeme yapabilirsiniz. Buralara ödeme yaparken de, dikkat edilmesi gerekenler; dekontu alırken yapılan ödeme olacaktır.

Öğrenci Pasaport Ücretleri Ne Kadardır?

Öğrencilerin pasaport harcı ödemesi gerekmiyor. Ancak 108,00 TL defter  bedelini anlaşmalı bankalara ödemek zorundalar.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir