Patates Diyeti İle 3 Günde 5 Kilo Zayıfla (Şok Diyet)

Şok diyetler 3 gün ile 7 gün arasında uygulanmakta olup, hızlı bir şekilde kilo verdirme etkisi olan yöntemlerdir. Diyet sonucu, kişinin bünyesine göre değişiklik göstermekle beraber haftalık ortalama  3 ile 5 kilogram arasında kilo kaybı sağlar. Genellikle tek bir besin tüketimi üzerinde yoğunlaşan şok diyetler arasında en tercih edilenlerden biri de patates diyetidir. Bu noktada unutulmaması gereken şeyler, diyet uygulanırken kesinlikle bir doktor kontrolünde olmak ve diyet süresini kısa tutmaktır.

Patates Diyetinin Uygulanışı

Patates diyeti, zengin lif içeriği ve uzun süren tokluk hissi ile kilo problemi yaşayan insanların diyet listelerinin başında yer almaktadır. Patates yoğurt diyeti olarak da bilinen diyetin içeriğinde sadece patates ve yoğurt bulunmaktadır. Diyet malzemelerinin bulunması kolay ve ucuz, hazırlanışı da oldukça pratiktir. 3 gün süre ile devam edilen patates diyetinin ilk gününde sabah kahvaltısı ve öğle yemeği menüsü aynıdır. Bu öğünlerde 1 tane orta boy haşlanmış patates ve 4 yemek kaşığı yoğurt yenilirken, akşam yemeği sadece 1 kase yoğurt ile tamamlanır.

Yoğurdun hazır değil de ev yapımı olarak tercih edilmesi, vücuda alınan proteinin kalitesini artırmaktadır. İkinci gün kahvaltısı sadece 4 yemek kaşığı yoğurt ile yapılır. Öğle ve akşam öğününde ise birer adet haşlanmış patates ve isteğe bağlı olarak yoğurt tüketilir. Diyet süresince şekersiz olarak yeşil çay tüketimi serbesttir. Ancak yeşil çayın etkileri sebebi ile günde 3 bardağı geçmemesi önerilir. Patates diyetinin son gününe gelindiğinde ise ilk gün ile aynı sıralamaya uyulmaktadır. Ancak, yoğurt porsiyonları 3 yemek kaşığına düşürülmüştür. Bütün diyetlerde olduğu gibi, patates diyeti uygulanırken de vücuttaki su kaybını dengeleyebilmek için her gün en az 2 litre su tüketilmesi gerekmektedir. Aksi takdirde tartıda azalan rakamlar yağ değil, su olmakta ve kısa sürede yerine gelmektedir.

Diyetin Olası Yan Etkileri

6 günden daha uzun süreli uygulanmaması önerilen patates diyeti ile günlük alınması gereken kalori değerinin oldukça altına düşülür ve bu değer diyetin son günlerinde iyice azalır. Bu nedenle diyetin halsizlik, yorgunluk ve konsantrasyon eksikliği gibi yan etkileri ortaya çıkmaktadır. Ayrıca aynı tipte besinler üzerine kurulu diyet, dikkat edilmezse sağlığa zararlı olabilir. Patates diyeti uygulanırken vücuda tahıl ve et grubuna ait hiçbir besin alınmaması beslenme yetersizliğine sebep olabilir. Tüm şok diyetlerde olduğu gibi, diyet sonunda dikkatli olunmazsa verilen kilolar tekrar alınabilir. Birden düşen besin değeri vücut dengesini etkilediği için hem metabolizma bundan etkilenir hem de bağışıklık sistemi zayıflar. Zayıflayan bağışıklık sistemi ile kişi hastalıklara daha açık hale gelebilmektedir. Bir kez şok diyet uygulandığında eğer kişi daha fazla kilo vermek isterse diyet süresini uzatmak durumunda kalmaktadır. Sık sık uygulanan diyetler sonucunda da karaciğerde yağlanma meydana gelmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı