Patlıcan Kızartması Kaç Kalori

Patlıcan Kızartması Kaç Kalori Patlıcan, oldukça faydalı ve kalorisi normal değerlerde olmasına rağmen yapılış şekilleri sebebi ile Türk mutfağında genellikle yüksek kalorili bir hal almaktadır.

Patlıcanla yapılan yemek ve kızartma çeşitlerinin %80’i kalori bakımından yüksek değerler içerir. Bu durum patlıcan kızartması için de geçerlidir. Aşağıdaki kalori tablosunda patlıcan kızartmasının kalorisini bulabilirsiniz.

 • 100 Gr Patlıcan Kızartması : 155 Kalori
 • 1 Porsiyon Patlıcan Kızartması (200 Gr) : 310 Kalori
 • Büyük Bir Tabak Patlıcan Kızartması : 465 Kalori
 • Sade Pişmemiş Patlıcan (100gr) : 26 Kalori

Yukarıda gördüğümüz tabloda patlıcanın taze hali 26 kalori iken kızartıldığında kalorisinin neredeyse sekiz kat arttığını görmekteyiz. Bunun sebebi patlıcan yumuşak ve sıvıları emebilen özelliğe sahip bir gıdadır. Yağda kızartıldığında kızartma yağının büyük bir bölümünü içine emerek hapseder. patlıcan kızartmasında kalorinin büyük bir bölümü kızartma yağından gelmektedir.

Ayrıca kızartma tek olarak tüketilemeyecek kadar ağır bir gıdadır. Yanında içecek ve ek gıdalar ile soslar da gereklidir. Bu sebeple patlıcan kızartmasının servis edilme şekline göre aşağıdaki sos ve ek gıdaları da kalori hesabınıza eklemeniz gerekecektir.

 • Salçalı Kızartma Sosu : 80 Kalori
 • 100 Gr Yoğurt : 59 Kalori
 • 100 Gr ekmek : 275 Kalori
 • 2 Bardak Çay (Şekerli) : 35 Kalori

Patlıcan kaç kalori: Patlıcan 23 (kcal) kaloridir.

Patlıcan Besin değerleri 100 gr için;

Yağ: 0,2 (gr)    Vitamin C: 2,2 (mg)
Sodyum: 2 (mg)         Kalsiyum: 9 (mg)
Potasyum: 229 (mg)  Demir: 0,2 (mg)
Karbonhidrat: 6 (gr) Vitamin B6: 0,1 (mg)
Diyet Lifi: 3 (gr)         Magnezyum: 14 (mg)
Şeker: 3,5 (gr)            Vitamin A: 23 IU
Protein: 1 (gr)             

Diyette Patlıcan Kızartması?

Diyet yapanlar için patlıcan düşük kalorili olsa da kızartma şeklinin tüketilmesi önerilmez. Eğer tüketilecek ise kontrollü olunması gereklidir. Yüksek yağ oranı sebebi ile diyetinizde kalori dengenizi bozabileceği gibi yağ dengesini de alt üst edecektir. Bu sebeple diyet listelerinizde fırında patlıcan tercih edilebilir. Yağ oranı çok daha az olacaktır ve ayrıca kalori değeri de düşüktür.

Bir diğer öneri de patlıcan kızartmasını kağıt havlular arasında bir süre bekletmektir. Kızarırken içine çekilen yağın dışarıya alınması kalorisinin düşmesine neden olacaktır. Bu işlemi şu şekilde yapabilirsiniz.

 1. Patlıcanları tek kat halinde kağıt havlunun üzerine koyun,
 2. Üstüne birkaç kat daha kağıt havlu koyun
 3. Bir süre beklettikten sonra et tahtası ile nazikçe üstten bastırın,
 4. Fazla baskı uygulamak kızartılmış patlıcanların ezilmesine sebep olur. Bu sebeple nazik davranmalısınız.

Yağın büyük bir bölümünün kağıt havlu tarafından çekildiğini göreceksiniz. Bu sayede hem lezzetini korumuş hem de %15 20 oranında (Tahmini) kalorisini azaltmış olursunuz

Bize Sorun!

Sitemizde diyet listeleri, kaloriler, ve zayıflama konusunda spor egzersiz dahil olmak üzere çeşitli konulara ulaşabilirsiniz. Bu yazımızdan yada sitemizden edinemediğiniz ve aklınıza takılan bir konu var ise bize sorabilirsiniz. Soru sormak için aşağıdaki yorum kısmını yada soru sor sayfamızı kullanabilirsiniz. Editörlerimiz sorulan sorulara genellikle aynı gün içinde dönüş yapmaktadır. Soru ve yorumlarınız bizler için değerlidir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı