Peynir Kaç Kalori (Tüm Çeşitler)

Vitamin ve mineraller açısından oldukça zengin olan peynir diyet listelerinde de yerini alır. Ancak olması gerekenden fazla miktarda yemek kilo alımıma neden olmaktadır. Bu nedenle ölçülü şekilde tüketmek gerekir. Fazla tüketildiğinde yağ olarak vücutta birikir. Ancak yüklü miktarda kalsiyum kaynağı olması sebebiyle çocuk, genç, yaşlı her yaş grubunun tüketmesi gerekir. Kemik erimesine karşı adeta ilaç yerine geçer. Ayrıca kanser, kalp ve sinir hastalıklarına karşı mücadelede değerli bir besindir.

Diyet Yaparken Hangi Peynir Tüketilir?

Diyet döneminde peynir doğru şekilde tüketildiği zaman kilo vermeye yardımcı olur. Peynir çeşitlerinden süzme peynir beyaza göre daha kıvamlıdır. Su oranının az olması ile diyet menülerinin seçenekleri içine girmektedir. Yağ yakıcı diyetlerde lor peyniri ve az yağlı beyaz peynir kullanılır. Tulum peyniri gibi yağlı peynirlerin tüketilmemesi gerekir. Az yağlı burgu veya keçi peyniri tüketilmektedir. Yağsız peynirlerde d, a ve e vitaminleri alınmadığı için az yağlı olan peynirler tüketilir. İçerisinde tuz oranı ve doymuş yağ oranı az olan peynirler diyet menülerinde yer alır. Aynı zamanda kolesterolü yüksek olanlar peyniri bu şekilde tüketmelidir. Dil peynirinden ise diyetteyken uzak durmak uygun olur. Yağ oranı yüksek olan bu peynir diyet döneminde kilo vermeyi engeller.

Peynir Çeşitlerinde Ne Kadar Kalori Vardır?

Potasyum, kalsiyum ve sodyum açısından zengin olan beyaz peynir başka vitaminlere de sahiptir. Protein yanında içeriğinde b2, b12 ve fosfor yer alır. Yağlı ve az yağlı beyaz peynirin kalorisi farklıdır. Bir dilim peynir otuz gramdır. Otuz gram yağlı beyaz peynir doksan üç kaloridir. Yüz gram yağlı peynirde ise 309 kalori bulunur. Bir orta dilim az yağlı peynirde kırk altı kalori vardır. Bir orta dilim az yağlı beyaz peynir yirmi beş grama karşılık gelir. Süzme peynirin bir orta diliminde yetmiş iki kalori vardır. Orta dilim otuz gramdır. Erzincan tulumun otuz gramında yüz kalori vardır. İzmir tulum peynirinde ise doksan sekiz kalori mevcuttur. Lor peynirinin otuz gramında altmış bir kalori vardır. Lor peynirinin daha az kalorili olan tuzsuz ve yağsız çeşidi bulunur. Yirmi gram kaşar peynirinde yetmiş bir kalori vardır. Otuz gram parmesan yüz otuz altı kaloridir. Mozarella ise doksan kaloridir. Keçi peynirinin yüz gramında altmış dokuz kalori mevcuttur. Brie peyniri doksan altı kaloridir. Ricotta elli altı kalori, camambert peyniri ise seksen dokuz kaloridir. Yüz gram çedar peynirinde dört yüz beş kalori mevcuttur.

Peynirli Diyet Menüleri Nelerdir?

Peynir kahvaltılarda tek başına tüketildiği gibi başka besinlerin içinde de tüketilir. Börek, poğaça omlet, tost, pizza, makarna gibi yiyeceklerin içine konulur. Ancak diyet yaparken kahvaltı menüsünde her gün peynir yer almaz. Haftada birkaç gün ölçülü miktarlarda kahvaltıda tüketilir. Peyniri diyetteyken hamur işleri ile değil sebzelerle tüketmek gerekir. Diyetteyken un yerine yulaf kepeğinin, hindistan cevizi unu, nohut unu veya mercimek ununun kullanıldığı tuzsuz lor peynirli, çörek otlu poğaça tüketilmektedir. Otuz gram yani bir kibrit kutusu kadar labne peynir kahvaltıda salatalık, domates ve yeşillik eşliğinde tüketilir. Tam tahıllı ekmekle yapılan peynirli sandviçe ise altmış gram lor peyniri konulur. Öğle yemeğinde makarna olarak tüketmek için bir su bardağı kadar makarnayla otuz gram beyaz peynir yenebilir. Ayrıca fırında kabak ve patlıcan yatağında bulunan peynir, yeşil soğan, biber, domatesten oluşan menüde oldukça lezzetlidir. Ayrıca ara öğünlerde peynirli salata tüketimi alternatifler arasındadır. Özellikle akdeniz diyetinde sık kullanılır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Kapalı