Protein Diyeti Nasıl Yapılır

Protein Diyeti Nasıl Yapılır, Protein diyeti nedir protein diyeti protein bakımından yüksek olan et,süt,yumurta gibi besinlerin tüketiminin ağırlıklı olması diyerek de tanımlayabiliriz.

Son günlerde oldukça çok dile getirilen bir diyettir. Tükettiğimiz karbonhidratlar oldukça fazla kilo alımına neden olmaktadırlar.Bu yüzden protein daha çok kilo almamıza neden olan zararlı karbonhidratlardan uzak kalmamızı sağlamaya yardımcı olmaktadır.Ancak şunu da belirmekte fayda var ki ;az da olsa sağlıklı karbonhidrat tüketimi önemlidir ve vücudumuzun gereksinimleri karşılamaktadır.

Protein diyeti nasıl yapılır sağlıklı bir biçimde kilo verirken güç ve enerjinin kaybedilmesinin önüne geçilmiş olacak.

Bildiğiniz gibi spor ve diyet yaparken vücudunuz enerji kaybedecektir. Vücudumuz bu enerjiyi tekrar kazanabilmek için vücutta bulunan yağları eritip enerjiye dönüştürmek isteyecektir. Protein diyeti de bu noktada devreye girerek gücünüzün ve enerjinizin azalmasına engel olacaktır. Bu sayede daha rahat kilo kaybetmenin keyfine varmış olacaksınız.

Protein Diyeti Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Protein diyeti boyunca beslenme yoğun olarak protein üzerine olacağı için sağlık sorununuzun olmaması çok önemlidir. Karaciğer ve böbrek rahatsızlığı öncelikle böbrek rahatsızlığı olan kişiler mutlaka doktorlarına danışmaları gerekmektedir. Kısa sürede çok fazla kilo verme sağlayabilir ancak bu diyetlerin doktor kontrolünde yapılması önemlidir.

Çünkü protein diyeti böbrekleri oldukça fazla yorulmasına neden olmaktadır. Ayrıca Günlük 2-3 litre kadar su tüketimi de oldukça önemlidir.

Yine protein diyeti yaparken besinleri özellikle hayvansal gıdaları pişirirken kızartma olmamasına dikkat edilmeli daha çok buğulama,buharda veya fırında pişirme yöntemleri tercih edilmeli.

Ayrıca besinlerin yağsız yada az yağlı olmaları önemlidir.Kahvaltı da tüketeceğiniz peyniri yağsızını tercih edin.

Et,balık tavuk tüketeceksiniz ancak özellikle kolestrol dengesini arttırmaması için haftada iki gün kırmızı et tüketimi önerilmektedir.Diğer günler tavuk ve balık tüketebilirsiniz.Akşam yemeğinden sonra ara öğün önerilmiyor.Gün içindeki 2 ara öğününüzde de süt yoğurt ve meyve tüketebilirsiniz.

Protein diyeti yaparken yiyecek seçeneğinin oldukça fazla olduğunu göreceksiniz. Bu sayede dilediğiniz gibi birçok besin arasından seçim yapma şansınız da olabilmektedir. Ancak Uzun süre devam etmeniz sakıncalı olabilir.

Öncelikle yemeklerine fazladan protein ekleyerek başlamalısınız. Bir hafta gibi bir sürede azar azar protein miktarını arttırabilirsiniz.

Protein Değeri Yüksek Olan Besinler

Kalori değeri ve yağ oranı düşük besinleri tercih etmeye çalışmalısınız.

Yağsız et,Deniz ürünleri,Balıklar,Baklagiller,Süt,Yumurta,Fındık gibi kuru yemişler

Yüksek proteinli diyet sağlıklı kilo vermenin en iyi yolu olabilir. Tüketmeniz gereken besinler protein bakımından zengin olmalıdır.

Protein yemek yemeyi bıraktığınız andan itibaren protein vücudunuza girmeye başlar. Yüksek proteinli gıdaları, sindirmek için vücudunuz daha fazla iş çalışır; bu da daha fazla kalori yakmanıza neden olur. Ayrıca proteinin vücudunuzu terk etmesi de daha uzun sürdüğü için acıkmanızı geciktirecek ve uzun süre daha doygun hissedeceksiniz. Proteinin kilo vermek isteyenler için birçok faydası bulunmaktadır.

Kalori yakarken de protein tüketirseniz, kasınızı değil yağ kaybetmenizi sağlamak için iki kat daha önemlidir. Vücudunuz yağsız kas oluşturmak için protein içindeki aminoasidi kullanır. Bu yağdan farklı olarak aktif olmadığınız zamanlarda bile daha çok kalori yakmanızı sağlar.

Öncelikle kasınızı ve kemiklerinizi beslemesi açısından protein sağlığımız için son derece önemlidir. Aynı zamanda yağ yakıcı özelliği bulunmaktadır. Metabolizmayı hızlandırır ve açlığın geciktirilmesini sağlayarak diyetimize oldukça olumlu katkılar sağlamaktadır.

Ayrıca protein, yağ depolamasını ve kilo almayı teşvik ettiği düşünülen kan şekerindeki ani artışları engeller.

Bize Sorun!

Bizlere soru sormak için aşağıdaki yorum kısmını kullanabilirsiniz. Editörlerimiz sorularınıza aynı gün içinde cevap vermektedir. Soru ve yorumlarınız bizler için değerlidir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı