PS5’in Çıkmasına Kaç Gün Kaldı? PS5 Ne Zaman Çıkacak?

PS5’in Çıkmasına Kaç Gün Kaldı?

Tarih: 2019 (Yaklaşık tarihtir. Açıklama aşağıdadır)

PS5 Ne Zaman Çıkacak?

playstation 5 ne zaman cikacak kacgun.comBir insanın sıkıldığı zaman yaptığı en güzel ve eğlenceli yöntem nedir, elbette oyun oynamak. Sadece çocuklar için geçerli değil bu durum. Bildiğiniz üzere artık öyle devasa oyunlara misafirlik ediyor ki teknoloji; insanın aklı ve mantığı farklı hareket ediyor. Bu bakımdan dolayı da birçok dünya firması, oyunlara iyice kendini kaptırmış durumda. 7’den 70’e herkesin oynayabileceği tarzda oyun çıkartmak, artık onların işi olmuş.

Oyun oynamak sadece dar kapsamlı bir eylem değil, bunu hepimiz biliyoruz. Oyun oynamak dendiği zaman zaten, aslında boş zamanlarımızda yaptığımız bir işten bile bahsetmiyoruz. Çoğu insanlar var ki işlerini güçlerini bırakmak pahasına bile olsa, oyun oyuyor ve aynı şekilde oynadığı oyunlarda bir üste levele geçmek için can atıyorlar. Şimdi oyunlardan ve aynı zamanda oyun oynamaktan bu kadar bahsetmişken, aslında bahsedilmesi gerekilen daha derin bir konu var, elbette oyun konsolları.

Son zamanların en rövaçta olan oyun konsolunu elbette Sony çıkarttı. PlayStation ile birlikte oyun dünyasına adım atan Sony, her zaman ki gibi devliğini konuşturmuş ve o zamanlardan itibaren en gözde oyun konsolunu çıkartmaya karar vermişti. Şimdi ise serin halinde, yaklaşık olarak 6-7 senede bir olmak üzere, oyun konsolu serisine bir yenisini ekliyor. Burada yaklaşık olarak PS4 2013 yılında çıktığı için PS5 2020 yılında çıkma ihtimali yüksek görünüyor.

Playstation Serüvenini Hatırlayalım

Sony 1994 yılında, o zamana kadar yapılmamış bir şey yapmıştı ve bir PlayStation üretmişti. Elbette yapılmayan bir şey herkesin dikkatini çekmeyi başardı. Gerek tasarımı olsun gerek ise de işlevi olsun, sanki herkesin ihtiyacı olan bir şeymiş gibi, büyük bir ilgiyle karşılandı. Bunu nereden anlıyoruz, 1994 senesinde PlayStation yüz milyonun üzerinde bir satış rakamı yakaladı. O zamanlarda her ne kadar oyun konsolları bu kadar ilgi görmese bile, yine de vardı ama Sony bir devrim yarattı ve en ok ilgi gören oyun konsolu olmayı başardı.

Playstation’un ilk serisi çıktıktan sonra, elbette kimse bir diğer seriyi bilmiyordu ama çıkacağı zaman büyük ilgi göreceği yine belliydi. Elbette bu ilgiyi gören firma durmadı ve hızını kesmedi, 2000 senesinde serinin devamı niteliğinde bir oyun konsolunu daha listesin ekledi ve aynı şekilde beklediği ilgiyi de gördü.

Kendi rekorunu kendisi kıran Sony, yüz elli milyonun üzerinde PlayStation 2 sattı. Elbette her geçen sene artması ile birlikte, hızını kesmek istemedi, elbette seri üretime de geçtiği söylenemez. Çünkü oldukça iyi konsollar çıkardığı için bunları sadece belli seneler çerçevesinde sürdürdü ve bu çizgisinden de ayrılmadı. Daha sonra 2006 senesinde PlayStation 3’ü çıkarttı.

Mükemmeliyetçi bir firma edasıyla, yine mükemmel ve aynı zamanda herkesin dikkatini çeken bir oyun konsolunu piyasaya sürdü. Ama ufak bir sıkıntı oldu ki; o sene oyun konsolunun pahalı olması sebebiyle beklenilen randıman alınamadı ve elli milyon civarında satıldı. Her ne kadar yüksek bir satış olarak gözümüze çarpsa bile, aslında diğerlerine göre düşük olduğunu anlayabiliyoruz. Ama fiyatta kalite ile doğru orantılı olunca, böyle bir satış rakamı ortaya çıktı. Daha sonra 2004 senesinde, serinin devamı değil de ara bir konsol çıktı ve bu da ilk taşınabilir oyun konsolu ünvanını aldı.

Playstation 5 Ne Zaman Çıkacak?

2013 yılı içerisinde de PlayStation 4 satışa sunuldu ve altmış milyon kadar bir satış miktarı yakaladı. Elbette bu durumda yine fiyat ile alakalı bir durum oldu ve bu da gözden kaçmadı. Bu şekilde bir rota çıkartan Sony, PlayStation serisini gayet güzel bir şekilde tutturdu ve bu sayede fevkalade rakamlar elde etti. Şimdilerde ise PlayStation 5 bekleniyor, her ne kadar tam olarak çıkış tarihi belli olmasa bile, hatta çıkmasına biraz zaman var olsa bile, insanların aklında beliren tek soru bu oluyor son zamanlarda. Biraz PlayStation’a genel anlamda bakacağız, daha sonra ise tahmini olarak çıkış tarihine devam edeceğiz.
ps5 ne zaman çıkacak

PlayStation, görüntüyü bir yere yansıtabileceğiniz ve aynı zamanda görüntü aksesuarları ve PlaySation aksesuarları ile oynayabileceğiniz bir oyun konsoludur. Joystick, görüntü kablosu ve güç kablosu materyalleri ile oynanır. Görüntü kablosu, görüntüyü sağlamak adına kullanılan bir kablodur. Güç kablosu ise PlayStation’a güç vermek için kullanılır, Joystick ise oyunu kumanda eder yani kumanda koludur. Sony’nin kendi üretimi olan farklı kumandalarda bulunmaktadır. Bu kumandalar sayesinde ise; sanal gerçeklik adını verdiğimiz, yani titreşimler sayesinde sanki gerçekmiş gibi hissedebileceğiniz oyun koludur. Joystick’in üzerinde çeşitli tuşlar bulunmaktadır. Bunlar gerek yön tuşları gerek ise de farklı göreveler için kullanılan, oyun tuşları olarak adlandırılmaktadır.

Kısaca PlayStation bu çerçeve düzeninde hazırlanmıştır ve aynı şekilde bu düzeyde oynanmaktadır. En çok tutulan tarafı ise; her çıkartılan seride farklı bir noktaya değinmesi olmuştur. Bu duruma baktığımı zaman, PlayStation 5’in ne zaman çıkacağını daha çok merak ediyoruz. Özellikle de son zamanlarda oyunlarda büyük ilerlemeler olduğu için, herkes PS5‘ ne zaman çıkacak, playstation 5 ne zaman çıkacak merak ediyor. Aslına bakarsanız net bir tarihten söz etmek şimdiden oldukça yanlış olacaktır. Çünkü net bir sene aralığı yok, yukarıda da bahsettiğimiz üzere.

Sony, PlayStaion’ı tarihlerine baktığımız zaman, ortalama olarak 5-6 senede bir çıkartmış. PlayStaion 4 ise 2013 senesinin Kasım sonlarında piyasaya girdi. Bu durumları karşılaştıracak olursak; PS 5’in ise 2020 senesinde çıkması bekleniyor. Elbette çıkacağına dair bir durum veya belirlenen bir konuşma yok ama herkesin gözü şu sıralara yeniden Sony’nin üzerinde. Çıkartılacak olan serinin son oyun konsolu, teknolojinin de gelişimi ile birlikte büyük ses getirecek. Son zamanlarda çıkan ve çıkmaya da devam eden yenilikler, ebette bir şekilde oyun konsollarına da yansıyacak. Bu bakımdan dolayı, herkes yeni bir haber için heyecan içerisinde. Yönetici yardımcısı olarak Sony Computer Entertainment’ta görev alan Masayasu Ito, PS 5’in olacağını tahmin ettiğini ama hangi formatta olacağını henüz kendisinin de kestiremediğini açıklamıştı. Bulut üzerinde de olabilir ya da fiziksel bir konsol da olabilir, şeklinde açıklamasına devam etmişti. Elbette bu durum PS 5 bekleyenlerini daha da heyecanlandırdı. Şimdilerde ise herkes, çıkış tarihini merakla bekliyor.

Play Station 5’te beklenen değişiklikler

Bilindiği gibi Play Station 4’te bazı oyunlarda yükleme ekranlarında kasmalar, yavaşlıklar söz konusuydu. Ayrıca bu cihazların 2013 yılında piyasaya girmesi nedeniyle de gelişen teknoloji ile birlikte olan 4k’da beklenen performans alınamadı. Bu nedenle de japon konsol devi, ps4 pro’yu piyasaya sundu. Bu şekilde gelişen teknolojiye uygun oyunlarda bir rahatlama oldu. Ancak PS4’ün piyasaya çıkması, PS5’i biraz ertelemiş oldu. Sızdırılan bilgilere göre PS5 ile birlikte Dualshock 5 piyasaya sürülecek. Dualshock 5’in 4’ten farkı ise dokunmatik ekranlı olacağı yönünde. Dualshock 4’te yer alan dokunmatik alan, Dualshock 5 ile birlikte dokunmatik ekrana dönüşebilir.

Playstation 5 Kaç Para Olacak  ?

Sızdırılan bilgiler arasındaki söylentilere göre PS5’in fiyatı yaklaşık 500 dolar civarında olacak. Bu da ülkemizde vergiler ile bir araya geldiğinde yaklaşık 5.000 TL civarında olabileceği yönünde bir fikir oluşturuyor.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı