PTT Çocuk Parası Sorgulama Telefon Numarası

Çocuk parası işlemleri sırasında en çok önemli olan bilgilerden biri de çocuk parası sorgulama telefon numarası ile sorgulama işlemi yapmaktır. Bu nedenle telefon numarası ile doğum parası yatıp yatmadığını öğrenebilirsiniz. Bu nedenle bu konu da hangi numarayı aramanız gerektiği konusunda ve diğer çocuk parası işlemleri ile ilgili detaylı bilgi vereceğiz. İşte tüm merak edilenler.

Çocuk Parası Telefon Numarası

Çocuk doğduktan sonra devlet tarafından verilen yardımı almak gerekiyor. Bunun için ilk önce hastaneden doğum belgesi alınması gerekir. Bu belge alındıktan sonra anne kimliği ve bu belge ile başvuru yapılarak doğum parası alınabilir.

Bu işlemlerden sonra ise yapmanız gereken beklemektir. Bu bekleme sırasında ALO 144 no’lu numarayı arayarak bilgi alabilirsiniz. Bu numara üzerinden çocuk parası ile ilgili her konuda bilgi alabilirsiniz. Fakat size verecekleri tüm bilgileri sitemizde bulabilir ve ücretsiz bir şekilde faydalanabilirsiniz.

PTT Çocuk Parası Sorgulama

Çocuk parası ne zaman yatar sorusu oldukça sık sorular sorular arasındadır. Bu soru sık sık geldiği için aileler bu parayı almak amacı ile sürekli ptt ye giderek para yattı mı diye soruyorlar. Bu soru sormanın bir faydası olmadığını belirtmekte fayda var. Bunun için yapılması gereken PTT’yi arayarak bu konu da bilgi almak olacaktır. 444 1 788 no’lu telefon numarasını arayarak bu konu da net bir şekilde bilgi alabilirsiniz.

Doğum İzni Nasıl Hesaplanır?

Doğum izni hesaplama gayet kolaydır. Şöyle ki çalışan kadınların hamilelik süresi 9 ay 10 gün yani 40 hafta üzerinden hesaplanmaktadır. İlgi yönetmelik gereğince hamile kadın işçilerin doğumdan önceki 8 hafta izne çıkartılmaları esastır. Bu da 32. haftaya yani hemen hemen 7.5 aya denk gelmektedir. Yine yeni anne olmuş çalışan kadınlar için doğumdan sonra da 8 haftalık izin verilmektedir. Bu da hemen hemen 2 aya denk gelmektedir.

Toplam olarak hesaplamak gerekir ise çalışan anne 16 hafta doğum izni kullanmış olur. Ancak bazı hamile çalışan kadınlar doğumdan sonra bebeği ile daha fazla vakit geçirmek için doğum izninin büyük çoğunluğunu doğumdan sonra kullanmak isterler.

 

Kaynak

https://www.bilgiustasi.com/ptt-cocuk-parasi/

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı