PUK Kodu Öğrenme (Turkcell-Vodafone-Türktelekom)

Güvenli bir şekilde telefon kullanımı sağlama ve bu noktada hattın başkası tarafından kullanılmasını engelleme amacı ile oluşturulmuş olan şifreleme sistemidir. PIN ve PUK kodu kullanılarak SİM kartın kontrolü sağlanmaktadır. Farklı nitelikleri ve isimleri olan kodlar bilinmediği zaman kartı kullanmak mümkün olmamaktadır. Kodların unutulması gibi bir durum karşısında da PUK kodlarını iletişim merkezlerinden öğrenmeniz mümkündür.PUK Kodu Öğrenme

PIN ve PUK Kodları Kullanımı

PIN 1 Kodunun kullanım amacı kartın ya da telefonun başkası tarafından kullanımını engelleme adına verilmiş olan 4 haneli özel bir şifre olma niteliğindedir. PIN 1 kodu 3’ten fazla hatalı girilmesi durumunda kart geçici olarak kullanıma kapalı olarak bloke olur. PIN 1 kodunun blokeli olması durumunda PUK 1 şifresi girilerek geçici olarak konulan bloke kalmış olmaktadır. PUK 1 kodu kullanılarak blokeli olan SİM kartının tekrardan kullanılması sağlanmaktadır.

Bu özel şifre ile bloke kaldırmak mümkündür. 8 rakamdan oluşan PUK 1 kodu hiçbir şekilde değiştirilemez. PUK 1 kodunun 10’dan fazla hatalı girilmesi durumunda SİM kart kalıcı olarak bloke olmaktadır. Ekranda Kartın Blokeli olduğuna dair ibare oluşmaktadır. Telefonun özelliklerine bağlı olarak farklı ibareler de ekranda görünebilir. Kodları hatalı girmemek çok önemli olup dikkatli olmak çok önemlidir. Bu yüzden kodları iletişim merkezini arayarak almak mümkündür. Güvenlik ile ilgili soruların cevaplanması ile birlikte kodu almak çok kolay olmaktadır. PUK 1 kodunda ki bloke oluşması sonucu SİM kartınızı değiştirmek durumunda kalmanız söz konusu olabilir.

 

PUK Kodu Nasıl Öğrenilir?

Şifreleme sistemi sayesinde SİM kartı güvenli bir şekilde kullanmayı mümkün kılan PIN ve PUK kodları ile güvenliği sağlamak mümkündür. Kodların sorun oluşmaması adına hatalı girilme sayısına dikkat ederek bloke oluşmasına engel olunması daha doğru olacaktır. PIN kodu hatalı girilmesi sonucu PUK kodları kullanılarak blokeyi kaldırmak mümkündür.

İletişim merkezlerine bizzat müracaat ya da çağrı merkezleri aranarak kodları almak mümkün olmaktadır. Blokenin kalkarak SİM kartının kullanımını sağlamak böylelikle mümkün olmaktadır. Başka bir güvenlik kontrolü sağlama amacı ile kullanılan PIN 2 kodu da hafıza ve güvenlik ile ilgili olarak telefon menüsünde kullanılmaktadır. Tıpkı PIN 1 gibi 4 haneli olan bir şifreye sahiptir. 3 defadan fazla hatalı girilmesi sonucunda geçici bloke oluşmaktadır. PUK 2 kodu girilerek oluşan geçici blokeyi kaldırmak mümkün olmaktadır. Böylece rahat bir şekilde kullanım sağlanmaktadır. PUK 2 kodu 8 haneden oluşan şifre ile kullanılmakta olup hatalı girilmesi ile birlikte kartın bazı özelliklerini kullanmak mümkün olmamaktadır.

Bu şekilde bir sorun oluşması durumunda SİM kartın normal özellikleri kullanılmaya devam etse de kartı değiştirmek gerekir. PIN ve PUK kodlarının öğrenilebilmesi için kart sahibi olma şartı bulunmaktadır. Kartı sahibi olmayan kişi kodları iletişim merkezlerinden ya da çağrı merkezlerinden alamaz. Kodlardan oluşan hatalar sonucunda kartın kullanılamaz hale gelmesi durumunda da hat sahibinin yeni kartı çıkarması gerekmektedir. PUK kodu öğrenme için telefon operatörlerinin sitelerine girilerek izlenecek takip yolu ile görüntülemek mümkündür. PIN kodu hatalı girilip geçici bloke oluştuğu zaman PUK kodunun 10 defayı geçmeyecek şekilde denenmesi daha doğru bir kullanım şekli olacaktır.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir