2020 Ramazan Ayı Ne Zaman? Ramazan Hangi Ayda?

İslam alemi için en önemli aylardan birisi olan Ramazan ayı, miladi takvime göre 24 Nisan 2020 Cuma ’ya denk geliyor. Bitiş tarihi ise, 23 Mayıs 2020’dir. Yine İslam alemi için haram aylar olarak isimlendirilen ve faziletler açısından önemli günlere sahip ayların başlangıcı 25 Şubat 2020’dir. Recep, Şaban ve Ramazan aylarını idrak etmeye az bir zaman kala Müslümanların kendilerini maddi ve manevi olarak mübarek aylara hazırlamaları gerekiyor.

Ramazan ayının önemi nedir?

İslam’ın beş şartından birisi oruçtur. Faziletli ibadetler arasında yer alan farz oruçlar ise Ramazan ayında tutulur. Dolayısıyla Allah’ın emrini yerine getirmek ve bundan hasıl olacak sevaba nail olmak için Ramazan ayının öneminin ve değerinin idraki içerisinde olmak gerekiyor. Oruç ibadetiyle nefsi bir terbiyenin doruklara ulaştığı ayda, Kuran tilavetleri de çokça yapılıyor. Bin aydan daha hayırlı olarak nitelenen Kadir Gecesini içinde saklayan Ramazan ayı, Kuranı kerimin tamamlandığı ve Kadir Gecesinde topluca indiği ayı da ifade etmektedir.

Bu ayda ne yapılması gerekir?

Müslümanlar için faziletlerini saymakla bitmeyecek ay içerisinde af olunmak için tövbe ve istiğfar edilmesi gerekir. Bolca Kuran okuyup, hatimler indirmek de bu ay içerisinde yapılacak önemli ibadetler arasında yer alıyor. Orucun sıhhati için gıybet ve malayani sözlerden kaçınılması gereken ayda, nefis tezkiyesine yönelmek lazımdır. Teravi namazlarına iştirak edilmesi, vakit namazların cemaatle eda edilmesi, yardım ve sadakaların çokça verilmesine dikkat edilmesi gerekiyor.

Bu ay içerisinde Allah’ın emir ve yasakları çizgisinRamazan Ayı Ne Zaman? Ramazan Hangi Ayda?e ne kadar çok riayet edilirse, o kadar ihlaslı bir ay eda edilmiş olur. Ancak ayın hürmetine binaen yaşanmayıp, nefsi arzu ve isteklerin peşinden koşulması Ramazan ayındaki af müjdelerinden yararlanamamaya neden olacaktır. Şeytanın zincire bulunduğu ay içerisinde nefsin de dizginlenmesi sağlanarak, Allah yolunda gayret içerisinde olmak ve çalışmak gerekiyor. Bunun sadece oruç ibadetini yerine getirerek değil; fakirlere, kimsesizlere, yetimlere, yolda kalmışlara ve mazlumlara yardım edilerek yapılması lazım geliyor.

Ramazan bayramı

Ramazan ayının tamamlandığı 23 Mayıs’tan sonraki gün, Allah’ın Müslümanlara hediyesi Ramazan Bayramı’dır. Nefis terbiyesi içerisinde geçen süreçten sonra Müslümanlara hediye olarak sunulan ayda önce Zekat ve filtrelerin fakirlere verilerek onların sevindirilmesi de zenginler ve varlıklı Müslümanlar için atlanmaması gereken ibadetler arasında yer alıyor. Ramazan bayramı; zengin, fakir, yolda kalmış veya mazlumların mutlu ve esenlik içerisinde girmeleri için zenginler tarafından maddi açıdan desteklenmesi gerekir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı