Ramazan (Oruç) Kaç Gün Sürer?

Oruç (Ramazan) Kaç Gün Sürer?

2017 yılında 29 gün oruç tuttuk.

2018 yılında 30 gün oruç tuttuk.

2019 yılında 29 gün oruç tuttuk.

Bizler, hayatımızı bir şekilde devam ettirmeye çalışırken aynı zamanda da, çeşitli duygulara ihtiyaç duyarız ki iman bunların başında gelir. Herkes kendi dinini istediği gibi yaşamakta gayet özgürdür ve bu bakımdan dolayı da saygı çerçevesi içerisinde kimse kimseye karışamaz. Bir Müslüman için, din oldukça önemlidir ve aynı zamanda dini günler ve kimi farz olan tutumlar gibi. Özellikle de İslam’ın Şartları oldukça önemli bir yer tutar.

Gerek namaz kılmak, gerek oruç tutmak gerek ise de hacca gitmek en önemli İslam hususlarını içermektedir. Bizde sizlere bugün Ramazan ayı ile ilgili detaylar vereceğiz, özellikle de Ramazan ayı kaç gün sürüyor, oruç kaç gün sürer bunu açıklayacağız. Ama öncelikle Ramazan ayında ne gibi şeyler yapılır ve bir Müslüman için önemi nedir, bunlara değinmek gerekiyor.

Kaç Gün Oruç Tutacağız?

Her ay bizim için önemlidir ama Ramazan ayının tadına, hiçbir ay erişemez. Ramazan ayının Müslümanlar üzerinde ki etkisi oldukça büyüktür. Ramazan ayında Kur’an-ı Kerim inmeye başlanmıştır. Ramazan ayında, bir diğer önemli husus oruçtur ve o da İslam Şartlarından bir tanesidir. Aynı zamanda Kur’an’da belirtildiği üzere, bin aydan daha hayırlı olan bir gece, Kadir Gece’si bu ay içinde yaşanmaktadır ve bu bakımdan dolayı 11 Ayın Sultan-ı denmektedir.

Ramazan (Oruç) Kaç Gün Sürer?

Kur’an’ın Ramazan ayı içerisinde inmesi, onu en özel aylardan bir tanesi yapmasına sebep olmuştur. Ki aynı zamanda da Kur-an bizler için oldukça önemlidir, gerek öğüt bakımından olsun gerek ise de doğruyu yanlıştan ayırabilmek için olsun, dini önem taşır.

Ramazan ayı içerisinde oruç tutulurken, 1 ay içerisinde hatimler indirilir ve aynı zamanda her gece teravih namazları kılınır, bu sayede en özel ve en güzel ayı en güzel ibadetler eşliğinde geçirmiş oluruz. Ramazan ayı ise; bazı yıllarda 30 gün sürerken bazı yıllarda 29 gün sürmektedir ve Peygamber Efendimiz’de farklı zamanlarda, farklı sayılarda ilerlemesi adına, çeşitli hadisleri mevcuttur.

Bahsettiğimiz üzere bu bakımdan dolayı da 30 gün boyunca, gerek diğer insanları anlamak adına olsun gerek ise de dini bakımdan terbiye olmak için olsun oruç tutmamız gerekmektedir. Her ne kadar kimi zamanlarda zorlanıyor olsak bile, emin olun bir yerde sabır tekrar yineleniyor ve kaldığınız yerden sanki baştan başlıyormuş gibi devam ediyorsunuz. Sizin de anlayacağınız üzere Ramazan bazen 30, bazende 29 gün sürmektedir.

20202 Yılında Ramazan Kaç Gün Sürecek?

Yazımız içerisinde de bahsettiğimiz gibi Ramazan ayı bazı yıllarda 30 gün bazı yıllarda 29 gün sürmektedir. Bunun nedeni ise Ramazan ayının Hilal’i takip etmesidir. Bu nedenle de geçtiğimiz Ramazan ayında yani 2019 da 29 gün oruç tuttuk. Diyanet işleri başkanlığının belirlediği takvime göre ise 2020 yılında 30 gün oruç tutacağız. Yani 2020 yılında Ramazan 30 gün sürecek.

Oruç kaç gün kaldı konusu için linke tıklayınız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı