Kapat

Ramazan Kaç Yılda Bir Yaza Gelir?

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (YILDIZLARA TIKLAYARAK BU YAZIYA OY VEREBİLİRSİNİZ
Loading...
Anasayfa
Kaç Yılda Bir Ramazan Kaç Yılda Bir Yaza Gelir?
Ramazan Kaç Yılda Bir Yaza Gelir?

Ramazan Kaç Yılda Bir Yaza Gelir Her hicri yılda 3 aylar olarak anılan Recep, Şaban ve Ramazan ayları mübarek aylar olarak bilinir. Bu mübarek aylar İslam dünyası için büyük önem arz eden aylardır. Recep ayı hazırlık ayı, Şaban ayı hayır ve dağılma ayı ve Ramazan ayı ise bereket ayı olarak bilinir. Hicri takvim 354 ya da 355 gün sürdüğü için miladi takvime güre 10 gün eksiktir. Bu nedenle yıllara göre Ramazan takvimi incelendiğinde, Ramazan ayı her miladi senede bir önceki seneye göre 10 gün daha erken başlar. Geçtiğimiz sene 6 Haziran günü başlayan Ramazan ayı bu sene 27 Mayıs 2017 günü başlayacaktır.

Ramazan Kaç Yılda Bir Yaza Gelir

Ramazan ayı belirtildiği gibi her sene bir önceki seneye göre 10 gün daha erken başlar. Bu sene 27 Mayıs tarihinde başlayacak Ramazan ayının son haftası yaz mevsiminin ilk haftasına denk gelecektir. Daha önceki senelerde Ramazan ayı takvimlerine bakıldığında Ramazan yaza denk gelir mi sorusunun cevabını bulabilirsiniz. Hicri takvim ile miladi takvim arasındaki 10 günlük farktan dolayı Ramazan ayı her 33 yılda bir devrederek aynı güne denk gelir. Yani bu sene 27 Mayıs tarihine denk gelen Ramazan ayı 2050 yılında tekrar aynı tarihe denk gelecektir. Bu durumda yaklaşık olarak 20 sene sonra Ramazan ayı tekrar yaz aylarına denk gelecektir.

Ramazan Kaç Yılda Bir Yaza Gelir?

Ramazan Nedir?

Ramazan nedir sorusu, ülkemizde; oruç ayı, bereket ayı ve 11 ayın sultanı olarak cevaplanmaktadır. Ramazan ayı boyunca Müslümanlar her gün imsak ile akşam vakitleri arasında oruç tutar, ibadet eder, mukabele dinler ve yatsı namazından sonra teravih namazı kılarlar. İslam dininde oruç sağlığı yerinde olan her Müslüman için farz olan ve İslam’ın şartlarından olan bir ibadettir. Sağlık sorunları nedeni ile oruç tutamayanlar her günlük oruç ibadeti karşılığında fidye vererek borçlarını ödemiş olurlar. Ramazan ayı ihtiyaç sahiplerinin sevindirildiği ve fitre ibadetinin yerine getirildiği aydır. Her Ramazan ayının 27. gecesi Kadir Gecesi olarak idrak edilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.