Kapat

Rapor Parası Ne Zaman Yatar? (İş Göremezlik) 2018

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız 3 Kişi Oy Verdi, 5 Üzerinden Ortalama Puan: 3,67. Bu Yazıya Oy Vermek İster Misiniz?
Loading...
Anasayfa
Ne Zaman Rapor Parası Ne Zaman Yatar? (İş Göremezlik) 2018
iş göremezlik ödemesi ne zaman yatar, rapor parası ne zaman yatar

Halk arasında rapor parası olarak bilinen ödemenin kanundaki adı iş göremezlik ödemesidir. İş göremezlik ödemesi çalışanları korumak için çıkarılmıştır. Çünkü çalışan birey aşağıdaki durumlardan herhangi birinden dolayı çalışamaz duruma geldiği zaman maaşında kesintiler olabilmektedir. Bu kesintiler aileye maddi anlamda sıkıntılar verebilir. Burada SGK iş göremezlik ödemesi altında çalışamadığımız sürenin maaşını bize ödemektedir. İş göremezlik yani rapor parasını alabilmeniz için bir hekimden rapor almanız gerekir. İş göremezlik ödemesi adından anlaşılacağı gibi bazı durumlara özel ödenir. Peki iş göremezlik parasının hangi durumlarda alırım:

 

 1. İş kazası: Ülkemizde en çok iş kazası Bina Dışı inşaatlarda görülmektedir. Bu istatistik inşaatlarda güvenliğin artması yönünde işverenlere uyarılar yapmaktadır.
 2. Meslek Hastalığı: Bir hastalığın meslek hastalığı olarak kabul edilebilmesi için tamamen işin bağlı olarak ortaya çıkması gerekir. Meslek hastalıkları nelerdir kısaca açıklayalım. Her iş alanında mesleğin bazı riskleri bulunabilir. Bu riskler dikkat ederek ve farkında olarak önlenebilecek risklerdir. Örnek olarak aşırı güneş ışınlarına maruz kalan bir tarla işçisinde deri kanseri ortaya çıkabilir. Diğer bir örnek: Bildiğimiz dalgıçlar basınç değişimlerinden dolayı vurgun yiyebilmektedir. Vurgun yemek de meslek hastalığıdır. Bunun yanında en belirgin meslek hastalıklarından birini madenciler ya da diğer bir deyişle tozlu ortamlarda çalışanlar yaşar. Toz akciğerlere yerleştiği zaman akciğerde bir iltihap haline gelebilir. Bunlar meslek hastalıklarından sadece birkaçıdır. Meslek hastalığı ülkemizde en çok  elektrikli teçhizat imalatı, fabrikasyon metal ürünleri alanlarında görülmektedir.
 3. Hamilelik durumu
 4. Hastalık durumu

Yukarıdaki 4 durumda iş göremezlik diğer bir tabirle geçici iş görmezlik paranızı alırsınız.

Burada özel bir durumu açıklamak istiyoruz. İş kazası ve meslek hastalığından iş göremezlik ücreti alacaksanız burada iş yerinde kaç gün sigortalı olduğunuza bakılmaz. Ama hamilelik ve hastalık durumunda iş göremezlik ücreti alabilmek için daha önce en az 90 gün sigortanızın yatmış olması gerekir.iş göremezlik ödemesi ne zaman yatar, rapor parası ne zaman yatar

Hastalık halinde hekimden aldığınız raporun 3.gününden başlayarak rapor parası almaya hak kazanırsınız.

Peki rapor parası ne zaman yatar bunu yaklaşık olarak açıklayalım.

Rapor Parası Ne Zaman Yatar?

Rapor paranız genellikle ayın 8’i ile 14’ü arasında anlaşmalı Ziraat bankasına ya da PTT şubelerine yatar. Genellikle bu iki kurum ile SGK anlaşmalı olduğu için bu kurumlar üzerinden ödemeler yapılmaktadır. İş göremezlik ücretinizi iş göremezlik durumu sona erdikten sonra işleme konulacağı için işe döndükten  yaklaşık 20-45 gün sonra alırsınız.

“Rapor Parası Ne Zaman Yatar? (İş Göremezlik) 2018” üzerine 53 yorum

 1. Nilgün says:
 2. Sevda says:
 3. Hayrı says:
 4. Cüneyt says:
 5. Anonim says:
 6. befa says:
 7. tuna bolluk says:
 8. tuna bolluk says:
 9. Büşra ünal says:
 10. sefa says:
 11. elif says:
  • Elif Ünlü says:
 12. serkan says:
 13. emrah says:
 14. Özlem says:
  • serkan says:
 15. Emrah says:
 16. Serkan says:
 17. Ssk rapor uzmani says:
 18. Sami Baran says:
 19. Uğur says:
 20. Serdar says:
  • Menderes says:
 21. Murat says:
 22. Yunus says:
 23. Cemile says:
  • mustafa says:
  • MUSTAFA AKTAS says:
 24. Filiz says:
 25. Halil says:
 26. Anonim says:
 27. Barış says:
 28. SATILMIŞ DEMİR says:
 29. Anonim says:
 30. Ahmet says:
 31. Hatice says:
 32. AYŞE says:
 33. Furkan says:
 34. Zafer says:
 35. Özlem says:
 36. Anonim says:
 37. murat yıldız says:
  • Büşra says:
 38. mustafa says:
 39. Ramazan says:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.