2017 Rapor Parası Ne Zaman Yatar?(İş Göremezlik)

Rapor parası ne zaman yatar? Sgk rapor parası ne zaman yatar? Doğum rapor parası ne zaman yatar? İş kazası rapor parası ne zaman ödenir?Rapor paraları ne zaman yatar?Rapor parası ne kadar sürede yatar?Rapor parası bankaya ne zaman yatar?

iş göremezlik ödemesi ne zaman yatar, rapor parası ne zaman yatarHalk arasında rapor parası olarak bilinen ödemenin kanundaki adı iş göremezlik ödemesidir. İş göremezlik ödemesi çalışanları korumak için çıkarılmıştır. Çünkü çalışan birey aşağıdaki durumlardan herhangi birinden dolayı çalışamaz duruma geldiği zaman maaşında kesintiler olabilmektedir. Bu kesintiler aileye maddi anlamda sıkıntılar verebilir. Burada SGK iş göremezlik ödemesi altında çalışamadığımız sürenin maaşını bize ödemektedir. İş göremezlik yani rapor parasını alabilmeniz için bir hekimden rapor almanız gerekir. İş göremezlik ödemesi adından anlaşılacağı gibi bazı durumlara özel ödenir. Peki iş göremezlik parasının hangi durumlarda alırım:

 1. İş kazası: Ülkemizde en çok iş kazası Bina Dışı inşaatlarda görülmektedir. Bu istatistik inşaatlarda güvenliğin artması yönünde işverenlere uyarılar yapmaktadır.
 2. Meslek Hastalığı: Bir hastalığın meslek hastalığı olarak kabul edilebilmesi için tamamen işin bağlı olarak ortaya çıkması gerekir. Meslek hastalıkları nelerdir kısaca açıklayalım. Her iş alanında mesleğin bazı riskleri bulunabilir. Bu riskler dikkat ederek ve farkında olarak önlenebilecek risklerdir. Örnek olarak aşırı güneş ışınlarına maruz kalan bir tarla işçisinde deri kanseri ortaya çıkabilir. Diğer bir örnek: Bildiğimiz dalgıçlar basınç değişimlerinden dolayı vurgun yiyebilmektedir. Vurgun yemek de meslek hastalığıdır. Bunun yanında en belirgin meslek hastalıklarından birini madenciler ya da diğer bir deyişle tozlu ortamlarda çalışanlar yaşar. Toz akciğerlere yerleştiği zaman akciğerde bir iltihap haline gelebilir. Bunlar meslek hastalıklarından sadece birkaçıdır. Meslek hastalığı ülkemizde en çok  elektrikli teçhizat imalatı, fabrikasyon metal ürünleri alanlarında görülmektedir.
 3. Hamilelik durumu
 4. Hastalık durumu

Yukarıdaki 4 durumda iş göremezlik diğer bir tabirle geçici iş görmezlik paranızı alırsınız.

Burada özel bir durumu açıklamak istiyoruz. İş kazası ve meslek hastalığından iş göremezlik ücreti alacaksanız burada iş yerinde kaç gün sigortalı olduğunuza bakılmaz. Ama hamilelik ve hastalık durumunda iş göremezlik ücreti alabilmek için daha önce en az 90 gün sigortanızın yatmış olması gerekir.

Hastalık halinde hekimden aldığınız raporun 3.gününden başlayarak rapor parası almaya hak kazanırsınız.

Peki rapor parası ne zaman yatar bunu yaklaşık olarak açıklayalım.

Rapor Parası Ne Zaman Yatar?

Rapor paranız genellikle ayın 8’i ile 14’ü arasında anlaşmalı Ziraat bankasına ya da PTT şubelerine yatar. Genellikle bu iki kurum ile SGK anlaşmalı olduğu için bu kurumlar üzerinden ödemeler yapılmaktadır. İş göremezlik ücretinizi iş göremezlik durumu sona erdikten sonra işleme konulacağı için işe döndükten  yaklaşık 20-45 gün sonra alırsınız.

UYARI: Bu yazının tüm hakları Kacgun.com'a aittir. "www.kacgun.com" biçiminde aktif bağlantı verip açık kaynak göstererek içerik kullanılabilir. Açık kaynak göstermeden yapılan alıntılar için yasal takip başlatılacaktır. ©
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Lütfen Yazıya Oy Verin)
Loading...
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 4 YORUM
BİR YORUM YAZ
 1. murat yıldız dedi ki:

  raporum biteli 40 gün oluyor. hala bankaya gönderilmedi, rezillik ya.

  1. Büşra dedi ki:

   Murat bey E devlette bankaya gönderilme tarihinin orası boş oluyor ama aslında paranız hesaba aktarılıyor şöyle anlatayım eğer ki e devletten herhangi bir maaş kartınızın İban numarasını tanımlarsanız para otomatik olarak bu kadar zaman beklemeden hesaba aktarılıyor sizde kendi kartınızdan parayı çekebiliyorsunuz.hemde ayın 8-14 arasını beklemenize de gerek kalmamış oluyor.mesela benim Doğum param e devlette tanımlandı 2gün sonra ziraat bankası kartımla gidip çektim sizde bu yolu deneyebilirsiniz eğer isterseniz 170 i arayarak detaylı bilgiyi de burdan alabilirsiniz çok yardımcı oluyorlar .umarım bildiklerimden sizde faydalanabilirsiniz kolay gelsin

 2. mustafa dedi ki:

  Rapor paralarini eskiden en gec bittinde tabi 15 gun sonra aliyorduk simdi ise 25 yada 45 gun beklicez acaba devletin parasimi bitti doner sermayeden gelen paranin birikmesini bekliyor lar 45 gun dile kolay saka gibi bana sorarsaniz gercekten devletin parasi bitti eeebol kepceden savurursalar sonunda olacabu tatli tali yemenin aci aci zicmasi vatandasa kaldi

 3. Ramazan dedi ki:

  Kardeşim doğru düzgün bir cevap verin