Recep Ayında Kaç Gün Oruç Tutulur?

Üç ayların başlaması ile tüm İslam alemi; kamil olma adına içinde bulunduğumuz bu dönemi dua ederek, namaz kılarak ve oruç tutarak çok daha anlamlı geçirmek istemektedir. Bunların yanı sıra birçok Müslüman; üç aylarda hangi günler oruç tutmak gerektiğini merak etmektedir. Hz. Ayşe’nin ifade ettiği bilgiler ışığında Hz. Muhammed’in sadece Ramazan ayı içerisinde oruç tuttuğu bilgisini ediniyoruz. Oruç ramazan ayında tutulmaktadır ve tüm İslam kaynakları araştırıldığında üç aylar orucu adına herhangi bir bilgi bulunamamaktadır.

Üç Aylarda Hangi Günler Oruç Tutulur?

Üç aylarda oruç tutmanın farz olduğu bilgisinin de bulunmaması ile birlikte Hz. Muhammed’in Ramazan ayı dışında en çok oruç tuttuğu ay Şaban ayı olarak bilinmektedir. Rebiyülevvel ayı ise üç aylar olarak bilinmektedir ve Ramazan ayından önceki Recep ve Şaban aylarını da kapsamaktadır.

Recep Ayında Kaç Gün Oruç Tutulur?

Rebiyülevvel Ayının İlk Günü Oruç Tutmak

Rebiyülevvel ayının ilk günü oruç tutmak birçok kişi tarafından farz olarak bilinmektedir. Ramazan ayına manevi yönden hazırlanılan bir dönemin başlangıcı olan Rebiyülevvel ayının ilk günü; mübarek aylar olarak tanımlanan üç aylarda ibadetlerin ve duaların çok daha yoğun edildiği bir dönem. Bu nedenle o gün oruç tutmak; hem Ramazan ayı için güzel dilek ve dualarla niyet etmek ve nefsin sınanması için istenmektedir.

Üç Aylarda Kaç Gün Oruç Tutulur? Diyanet

Üç aylarda birtakım ibadetlerin yapılması gerekmektedir. Bu ibadetlerin her zamankinden çok daha yoğun bir şekilde yapılması kişinin iç huzurunu sağlaması, manevi değerlerine daha da sıkı bağlar ile bağlanmasını sağlamaktadır. Üç aylarda karşılama orucu ile birlikte Recep ayında da bolca oruç tutulması da kişinin kendine kalmış bir hadisedir. Ancak birçok kişi bu dönemde özellikle de Recep ayında oruç tutmanın yanı sıra Regaip Kandili’nde de oruç tutulmaktadır.

Şaban Ayında Oruç Tutmanın Faziletleri

Hz. Muhammed Recep ve Şaban aylarında da yoğun olarak oruç tutmuştur. Öyle ki çevresi orucu hiçbir zaman bırakmayacağını bile düşünmüştür. Bugün birçok Müslüman da Şaban ayında oruç tutarak fiziksel ve manevi olarak kendilerini Ramazan ayına hazırlamaktadır.

3 Ayların Tamamında Oruç Tutmak

Üç ayların tamamında oruç tutmak tamamen kişinin kendi arzu ve kararına bırakılmaktadır. Bu nedenle üç ayların tamamında oruç tutmak tabi ki nefsin çok daha iyi bir şekilde sınanmasını sağlamaktadır. Bununla birlikte Recebin ortasında oruç tutmanın da birçok fazileti bulunmaktadır.Recep Ayında Kaç Gün Oruç Tutulur?

Recep Ayında Oruç Tutmak

Recep ayında oruç öncelikle Recep ayının ilk günü karşılama orucu ile başlamaktadır. Karşılama orucu 3 ayları en güzel ve manevi derinlikle karşılamak için tutulmaktadır. Üç ayların başlangıcında oruç tutmanın fazileti elbette saymakla bitmez ancak en önemlileri; günahların affedilmesi, duaların kabul edilmesi, bereketin ve bolluğun gelmesidir.

Recep Ayı Orucu Nasıl Niyet Edilir

Recep ayının orucu için; ‘Niyet ettim Allah rızası için Recep ayının orucunu tutmaya’ şeklinde niyet edilmektedir.

2020 yılında Üç Aylar Ne Zaman ?

2020 yılında üç ayların başladığı ve bittiği tarihler ise şu şekildedir.

Recep başlangıcı: 25 Şubat 2020

Şaban başlangıcı: 25 Mart 2020

Ramazan başlangıcı: 24 Nisan 2020

Ramazan son günü ise 23 Mayıs 2020 tarihidir.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı