Reçete Kaç Gün Geçerli?

0
54
Reçete Kaç Gün Geçerli?

Sağlık konusunda ülkemizde her geçen gün yeni gelişmeler yaşanmaktadır. Bu olumlu gelişmeler hastanın rahat etmesi ve tüm işlerini pratik bir şekilde halletmeleri için özel olarak tasarlanmaktadır. Reçete Kaç Gün Geçerli? konusu yıllardır kafa karıştıran sorulardan bir tanesi olmuştur. Reçeteler uzman doktorlar tarafından yazılan ve ilaçların eczaneler vasıtası ile alınmasını sağlayan belgeleridir. Çok eski yıllardan beri uygulanan bu yöntemde amaç hastanın bilinçsizce ilaç kullanmaması ve muayene olduktan sonra görülen probleme en uygun ilacın satın almasını sağlamaktır. Reçeteler önceki yıllarda kağıt üzerine yazılmakta ve eczacıya gösterilerek alınmaktaydı. Günümüzde ise teknolojinin gelişmesi bu alana da etki etmiş ve ortaya elektronik reçete adlı uygulama çıkmıştır. Elektronik Reçete Kaç Gün Geçerli? sorusunun cevabı diğer tüm reçete geçerlilik süreleri ile aynı olacaktır.

SGK Hastane Reçetesi Kaç Gün Geçerli?

Reçetelerin alınması için belirli bir süreç konmaktadır. Bu süre aşıldığında hastanın yeniden muayene olması ve yeniden aynı ilaçları yazdırması gerekecektir. Bu tarz problemlerin yaşanmaması için hastane reçetesi kaç gün geçerli? sorusu dikkatlice araştırılmalı ve süre aşımı yapılmamalıdır. Peki, sgk hastane reçetesi kaç gün geçerli? Sgk hastane reçetesinin geçerlilik süresi tam 4 gündür. 4 günün aşılması reçetenin geçersiz olmasına neden olacaktır. Bu 4 gün hafta içi için geçerli olmaktadır. Reçete cuma günü yazdırılmış ise hafta sonu bu sürece dahil olmayacaktır. Hafta için 4 gün içerisinde alınmayan ilaçlar hastalar için problem yaratacağından dikkatli olunmalı ve bu süre kesinlikle aşılmamalıdır.

Hastane Reçetesi Kaç Gün Geçerli?Elektronik Reçete Uygulaması Nedir?

Elektronik reçetenin ortaya çıkmasının amacı hastanın kağıtlarla uğraşmaması içindir. Bu tarz kağıt reçeteler kolaylıkla kaybolmakta ve hasta için problem yaratmaktadır. Elektronik reçetede ise böyle bir problem yaşanmayacaktır. Elektronik ortama kaydedilen tüm ilaçlar ve muayene ücreti bilgisayar ekranlarından görülebilmektedir. T.C. kimlik numarası ile eczanelerin sistemlerinde görülebilen reçetelerin içeriğinde yer alan ilaçlar kolaylıkla alınabilmektedir. Elektronik Reçeteler Kaç Gün Geçerli? sorusu hastalar için oldukça önem taşıyan sorulardan bir tanesidir. Zamanının da alınmayan ilaçlar süresi geçtiğinde hiçbir eczaneden alınamayacaktır. Bu sebeple bu sürenin dışına çıkılmamalı ve tüm ilaçlar zamanında alınmalıdır.

 

Bir önceki yazımız olan 1 Yılda Kaç Gün Okul Var? Bir Yılda Kaç Gün Okula Gidiyoruz? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here