Rezene Çayının Faydaları

Rezene çayının faydaları, sağlık için oldukça faydalı olan rezene çayından bahsedelim. Şimdilerde unutulmuş olan rezene bitkisi önceki dönemlerde oldukça popülerdi ve biliniyordu. Kahverengi ve yeşil tohumları olan rezene bitkisini ve faydalarını açıklayalım.

Rezene tohumları ve onlarla yapılan bitki çayı. Gerçekten sağlıklı. Şimdi okumaya devam edin.

Rezene Çayı Nedir

Rezene Çayının Faydaları

Bilimsel olarak Foeniculum vulgare olarak bilinen rezene hem tıbbi hem de çay amaçlı kullanılan aromatik bir bitkidir. Akdeniz’e özgü olan bu bitki, şimdi tüm dünyada bulunuyor. Rezene tohumları, anason benzeri bir lezzete sahiptir. Rezene tohumları ve yağları ilaç yapmak için kullanılmaktadır.

Hindistan, Çin ve Orta Doğu’da geleneksel şifa olarak kullanıldı ve bugün kullanımı dünyaya yayılmıştır. Uzmanlar anne sütünü arttırmak için emziren annelere rezene çayını içmelerini öneriyor.

Rezene Çayı Nasıl Yapılır rezene çayı, rezene tohumlarını suyun içinde kaynatarak, uçucu yağların da suyla iyi karışmasıyla hazırlanır. 1 Fincan sıcak suya 1 tatlı kaşığı rezene tohumunu koyarak hazırlayabilirsiniz.

Rezene Çayının Faydaları

Rezene Çayının Faydaları

Rezene çayının faydaları oldukça çoktur. Rezene çayı çok çeşitli antioksidanlar ve diğer bileşikleri içerir. Birkaç faydası, gelişmiş sindirim sistemi ve gelişmiş bağışıklık sistemi ayrıca  göz sağlığını güçlendirmesidir.

Aslında, rezene çayının sağlık özellikleri o kadar çok ki, Hindistan ve Çin gibi ülkelerde yılan ve böcek sokması tedavisinde kullanılıyordu. Ayrıca olimpik sporcular dayanıklılığı artırmak ve ömrünü uzatmak için rezene kullanmaktaydı.

Rezene çayı A, B , C ve D vitaminleri bakımından zengindir, ayrıca diğer besin maddelerini içermeleri sebebiyle diyetinize dahil etmemiz gereken şifalı bir bitkidir.

Gastrointestinal Sorunları ve Sindirimi Geliştirir.Rezene tohumlarının kasları rahatlattığı ve safra akışını teşvik ettiği, bu da sonunda ağrıyı azalttığı biliniyor. Rezene, sindirimi kolaylaştıran özelliklere sahiptir.

Rezene vücudun gazını atar ve şişkinliği giderir. Kan dolaşımını ve sindirim sistemini teşvik eder, böylece genel sindirim sürecini geliştirir.

Yapılan araştırmalar sonucunda rezenenin gastrointestinal sistemin sağlığını iyileştirme kabiliyetini kanıtlandı. Fiberin iyi bir kaynağı olduğundan, kalın bağırsak ve bağırsakta sağlıklı kalır. Rezene de bağırsakta oluşan gazı azaltmaya yardımcı olan baharatlardan biridir.

Rezene Çayı Zayıflatırmı

Rezene çayı kilo verdirirmi? Evet, zayıflatır, nasıl mı? rezene sindirime yardımcı olmaktadır. Sindirim sisteminizin iyi çalışması vücudunuzdaki besinlerin daha iyi asimile edilmesini sağlar. Bu sizi tok tutar ve açlık duygusunu azaltır. Sonuç olarak, bu kilo vermeye yardımcı olur.

Rezene sıcak bir bitki çayı olarak da düşünülür ve serum glikoz seviyelerini düşürmeye yardımcı olur ve insanlarda kilo kontrolünü arttırır. Ayrıca iştah azalttığı ve sıvı alımını desteklediği için sıvı ve vücudun atıklarından kurtulmasına yardımcı olur.

Rezene çayı ayrıca üst solunum yolunda katarın (aşırı mukoza birikmesi) tedavisinde de kullanılır. Rezene solunum sistemindeki spazmları sakinleştirmeye de yardımcı. Bronşları temizler ve solunum rahatsızlıklarına karşı korur.

Kalp Sağlığınızı Koruyor

Çoğumuzun farkında olmadığı karaciğer ve kalp sağlığı arasında bir bağlantı var. Karaciğer, kolesterolün üretildiği ve parçalanmış olduğu yerdir. Sağlıklı bir karaciğer, kolesterolü daha verimli şekilde parçalayıp onu düzenler. Rezene, karaciğer fonksiyonlarını destekleyen ve dolaylı olarak kalp sağlığını geliştiren bir besindir.

Rezene aynı zamanda mükemmel bir lif kaynağıdır. Lifli beslenmek kolesterolü önler kalp rahatsızlıklarına karşı koruma sağlar. Mükemmel bir potasyum kaynağı olan rezene, kan basıncını kontrol etmeye yardımcı olur ve sodyumun istenmeyen etkilerini önler. Bu hipertansiyonu ve nihayetinde kalp hastalığını önler.

Rezene Çayı Bağışıklık Sistemini Artırır

Rezene çayı bağışıklık sistemini güçlendiren güçlü bir antioksidan C vitamini için mükemmel bir kaynaktır. Rezene, aynı zamanda hücrelerinin üretimini uyaran selenyum da içerir ayrıca bağışıklığın geliştirilmesine yardımcı olan antimikrobiyal özelliklere sahiptir.

Rezene Çayı  Göz Sağlığını İyileştirir Rezene tohumunun ekstraktlarının glokom tedavisinde potansiyel olarak yararlı olduğu bulunmuştur.

Rezene Hormonal Dengeyi Arttırır

Yapılan araştırmalara göre hormonal dengeyi teşvik eden gıdalardan biridir Rezene tohumları, üreme çağındaki kadınlarda en yaygın hormonal bir bozukluk olan polikistik over sendromu tedavisinde önemli bir fayda sağlamıştır.

Bebekler İçin Rezene Çayı  kolik semptomları azaltmaya yardımcı olabilir. Bunun nedeni, bitkinin gastrointestinal sistemi rahatlatması ve gaz çıkarmasıdır. Rezene bebeğin bağırsaklarını rahatlatıcı bir etkiye sahip olabilir. Bununla birlikte, araştırmalara göre, bitki 4 aydan küçük bebekler için önerilmez. Bu yüzden rezene bebeklerde güvenli olmayabilir. Yeni doğan için rezene çayı kullanmadan önce lütfen doktorunuza danışın. Rezene çayı bağırsak hareketi arttıran müshil özelliklere sahiptir ve bağırsak parazitlerini giderir.

Rezene Çayı Uyku Yaparmı; rezene çayı içerisindeki vitamin ve minerallaerin etkisi ile sinir ve stres halini ortadan kaldırarak uykuya geçişi kolaylaştırır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı