(Yürürlükten Kalktı) Saatler Ne Zaman Geri Alınacak?

Yazımızı yazdığımız tarihte ülkemizde yaz saati uygulaması ve kış saati uygulaması halen devam etmekteydi. Ancak gün ışığından maksimum fayda nasıl sağlayabiliriz çalışmaları sonrası yaz ve kış saat değişiklikleri yapılmadığı takdirde gün ışığından daha fazla yararlanılabileceği tespit edilmiş ve bu uygulama kaldırılmıştır. Yani saatler neden geri alınmadı sorusunun cevabı da budur.

Saatler neden geri alınmadı?

8 Eylül 2016 Tarihinde yayınlanan Resmi Gazete’de Türkiye’de artık kış saati uygulaması kaldırılmıştır. Gün ışığından daha fazla yararlanmak için tüm yurtta artık sadece yaz saati uygulanacaktır. Bu yüzden sayfamızdan geri sayım kaldırılmıştır.

Resmi gazete kararını görmek için tıklayınız: Resmi Gazete 8 Eylül

Tarih: 30 Ekim 2016 Pazar günü saat 02:00

2017 Saatler Ne Zaman Geri Alınacak? (Kış Saati Uygulaması)

Normal şartlar altında o seneki Ekim ayının son cumartesiyi pazara bağlayan gecesi saatler geri alınacaktır. 2016 yılında gün ışığından daha fazla yararlanabilmek için ileri aldığımız saatleri 30 Ekim 2017 Pazar günü saat 02.00’da tekrar geri almaktayız. Saatlerin geri alınma tarihinde Bakanlar Kurulu kararı ile değişiklikler yapılabilmektedir. Örnek olarak genel seçim haftasına gelen saatlerin geri alınma tarihi herhangi bir yanlışlık ve aksaklık yaşanmaması için başka bir tarihe ertelenmişti. Böyle değişiklikler bazen şart oluyor çünkü saatlerin otomatik olarak geriye alınması akıllı telefonlarda mümkün olsa da kol saatlerimiz ve evde ki duvar saatlerimizi ele ile ayarlamak zorunda olduğumuz için bazen unutabilmekteyiz ve bu durum işe gidenler, okula gidenler için hiç hoş bir durum olmamaktadır.

Saatler Neden Geri Alınıyor?

Yaz aylarında güneş ışığını daha çok alabilmek yani gün ışığından daha fazla yararlanabilmek için saatleri ileri alıyoruz. Peki neden geri alıyoruz sorusunun cevabı ise yaz ayları güneş ışığından daha fazla yararlanabilmek için ileri aldığımız saati tekrar normal süresine getiriyoruz. Burada bahsettiğimiz ışıktaki tasarruf birçok alanı kapsasa da sanayi de kullanılan elektriği kapsamaz. Bir mobilya fabrikası düşünün her zaman çalışma standartları ve saatleri bellidir. Bu yüzden bu tasarruf sanayide kullanılan elektriği kapsamaz.Yani saatleri geri almak normal saat dilimine dönmek demektir.

Saatlerinizi o gece ayarlamayı unutmadan uyumanız dileklerimizle.

Valiliklerin Yaptığı Açıklamalar Neyi İfade ediyor?

Saatlerin geri alınmasıyla birlikte kış saati uygulandığından dolayı yeni saatlere  memur giriş-çıkış saatlerinin daha uygun bir saate ayarlanması için valilikler işe başlama için yeni giriş çıkış saatleri belirleyebilir. Yani duruma göre valilik uygun gördüğü şekilde memur mesai saatlerini değiştirebilir.

Kış Saati Uygulaması Ne Kadar Sürecek?

Kış saati uygulaması Ekim ayında yani Sonbaharın 2.ayında başlayıp  Mart ayına yani İlkbahar mevsiminin 2.ayına kadar sürmektedir. Yaklaşık 5 ay kış saati uygulamasını Türkiye’de kullanmaktayız.

Benjamin Franklin güneş ışığından daha fazla yararlanmak için yaz kış saati uygulamasının fikir babasıdır. O bu şekilde israfın önleneceğini insanlığın güneşten maksimum düzeyde faydalanacağına inanıyordu.

Otomatik Saatleri Geri Alma Windows-Samsung-Apple-Sony-Casper-LG

Milyonların başına gelebilecek olay. O gün işe gittiniz ki kimse işe gelmemiş. Sakın kızmayın iş arkadaşlarınıza. Çünkü erken giden sizsiniz. Hatta iş yerinizde güvenlik varsa sizi taktir edebilir iş aşkınızdan dolayı erken geldiğinizi zannederek. Başınıza böyle olaylar gelmemesi için önlem olarak akıllı telefonların ya da bilgisayarınızın saat ve tarih ayarlarına girerek otomatik saat ayarlamayı aktif ederek bunun gibi olayların başınıza gelmesinden kurtulabilirsiniz. Çünkü saatlerin geri alınması her yıl bir kaç  gün bize ülke olarak alacakaranlık kuşağı yaşatmaktadır. Ayrıca saatlerin geri alındığı günü 25 saat yaşamış oluyoruz ve o gün milyonlarca çalışanı pazartesi sendromundan 1 saat uzaklaştırmış oluyor.

Saatler ne zaman ileri alınacak konusuna gitmek için linke tıklayınız.


22 Replies to “(Yürürlükten Kalktı) Saatler Ne Zaman Geri Alınacak?

 1. saatler geri alınsın. illaki birilerinin başına birşeyler mi gelmesini bekleniyor. gelirsede yetkililerin başına gelsin masum insaların değil. çocuklarımız karanlık ta okula gidiyor. başlarına birşey gelirse tüm türkiye hesap ver ne faydası olacak. bir an önce saatler eski düzenini dönsün

 2. Sabah karanlıkta çocuğum okula gidiyor duzelsin saatler boyle çok tuhaf oldu korkuyorum aklım hep çocuğunda

 3. Yaaaa dikkate alinsin bu şikayetlerimiz sabahin 8 de gun tamamen ışîgıyo nedir bu nedir uygulamanin zarari yoktu faydasi vardi bizeee yaaaaaa su sacma seyi duzeltin.

 4. lütfen ya koyun gibi olduk hiçbişeye sesimiz cıkmıyor zifiri karanlıkta kalkıp işe geliyoruz akşam yine karanlık psikolojimiz bozuldu saatler geri alınsın ve herkes gercek problemlerle ugrassın saatlerle degil

 5. Evet çok saçma bir uygulama benim çocuklarımı okul için kaldırıyorum hava zifiri karanlık ışımıyor soğuk hava şartları zaten çekilmiyor bana göre saatler lütfen alınmalı diyorum.

 6. böyle saçma bir şey olamaz insanlar sabah karanlıkta yollarda milletin çoluğu çocuğu eşi hanımı karanlıkta yollara çıkıyor ülkenin her yerinde tecavüzler olurken milletin güvenliğini böyle riske atmak olacak iş mi? kim neden aldı bu kararı bize yararı nedir? ülkenin karanlıkta 1 saat daha kalmasından başka bişeye yaramadığı aşikar.

 7. Merhaba dikkate alinir mi bilmiyorum fakat yinede bir umit yazma geregi duydum.. bu yil bu uglamaya gecmiyor olmamiz hayatimizi olumsuz yonde etkiledi cocuklar sabah okula gidecek ortalik zifiri karanlik kendim birakip gelsem bende esimde calisan insanlariz ise gec kaliyoruz aksam cikis vakti hakeza yine karanlik velhasil bu uygulamaya neyi dusunerek bu sene gecmedik ama biz vatandas olarak cok magdur olduk.. eger yine yapilabilecek birsey varsa lutfen yapin

 8. SSAATLERİN GERİYE ALINAMAMASI BİRÇOK ÇALIŞANINDA HAYATINI OLUMSUZ ETLİLEDİ..MEMURUN İŞÇİNİN İŞİNE GEİDİ AMA MİLYONLARCA ÖZEL ÇALIŞANI OLUMSUZ ETKİLEDİ..HAVA KARARINCA İŞ YERİNİ KAPATAN YADA KAPANAN İŞ YERLERİ OTOMATİKMAN BİR SAAT FAZLA ÇALIŞIYOR..AYRICA SABAH SAAT 7 OLMUŞ HALA ORTALIK ZİFİRİ KARANLIK..BÖYLE OLMAZ..BENCE BU UYGULAMADAN DERHAL VAZGEÇİLMELİDİR…

 9. Kucuk cocugu olupta 1. Sinifa giden cocuklarimiz icin kis saati uygulamasina gecilmesini istiyofuz sogugun ayazinda kucucuk cocuklar nasil okula gidecek sorarim size bir vatandas olarak benimde fikrimi soylemeye hakkim var saatler geri alinsin

 10. çocukların karanlıkta gideceğini düşünenlerde kışın zaten istesede istemesede sabah akşam karanlıkta gidip gelecekler saatin ileri geri oynaması etkilemiyor ki.

 11. kışın hertürlü saten sabahta akşamda karanlık oluyor sıkıntı yok ki. şuan bile fark ediyor. geri alınsaydı 6 da kararcaktı hava şimdi 7 de kararıyo yani. bence böyle daha iyi oldu. çocuklu ve çalışan bi bayan olarak sölüyorum bunları bu arada.

 12. Çok saçma bişey kardeş Sabahçılar karanlıkta gidecek bu daha kötü 24 Senede 1 Gün ileri gidiyoruz geri alınmalı saatler!

 13. Bu kararı veren kedisini dusundu galiba çocuklar karanlıkta okula gidecek dusunen varmı acaba

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir