(Yürürlükten Kalktı) Saatlerin İleri Alınmasına Kaç Gün Kaldı?

8 Eylül 2016 Tarihinde yayınlanan Resmi Gazete’de Türkiye’de artık kış saati uygulaması kaldırılmıştır. Gün ışığından daha fazla yararlanmak için tüm yurtta artık sadece yaz saati uygulanacaktır. Bu yüzden sayfamızdan geri sayım kaldırılmıştır.

Resmi gazete kararını görmek için tıklayınız: Resmi Gazete 8 Eylül

Saatler Ne Zaman İleri Alınacak 2017?

Normal şartlar durumunda her yıl Mart ayının son haftasında cumartesiyi pazara bağlayan gece yani son haftanın son pazar günü saatler 1 saat ileri alınır. 2017 yılında saatlerin ileri alınma tarihi 26 Mart 2017 Pazar günü Saat 03.00 olduğu zaman saatlerimizi 1(bir) saat ileri alacağız.

2017 Saatlerin İleri Alınma Tarihi: 26 Mart 2017 Pazar günü Saat:03.00

Yaz Saati Uygulaması Nedir? Neden Saatleri İleri Alıyoruz?

Yaz saati uygulaması dünyanın bir çok Ülkesinde uygulanmakta olan çok büyük bir değişikliktir. Bu değişikliğin asıl amacı Güneş ışığından daha fazla yararlanmak ve enerji tasarrufu konusunda kazanım elde edebilmek için yapılır. Türkiye’de yaz saati uygulaması döneminde Ülkemizin ulusal saatini Iğdır’ın yerel saatine göre ayarlarız. Genellikle ilkbahar başlangıcında saatlerimizi ileri alırız. Bu uygulama ile sabah saatinden alınan 1 saat öğleden sonra ki bölüm de Güneşin daha geç batmasını sağlayarak güneş ışığından daha fazla yararlanmamızı sağlamaktadır.

Akıllı Telefon Yaz Saati Otomatik Ayarlama Nasıl Yapılır?

Bu yazacağımız menülerin işletim sisteminin versiyonuna göre değişmekte olup bu ayarları yaklaşık olarak bulabilirsiniz.

iPhone yani İOS sistemi kullananlar için saat ayarı şu şekildedir:

Ana Menü→Ayarlar→Genel→Tarih ve Saat →”Otomatik Ayarla” özelliğini aktif hale getirmelisiniz.

Android yani Samsung, HTC, Casper, Lg gibi Android kullananlar için saat ayarı;

Ana Menü→Ayarlar→Tarih ve Saat→”Otomatik tarih ve saat” ve “Otomatik saat dilimi” ayarlarını aktifleştirin.

Memur Mesai Saatleri Değişecek mi?

Yaz saati uygulaması ile Memur mesai saatlerinde açıklamalar ve resmi yazılar ve resmi bildirimler sonucunda değişiklikler olabilmektedir. Bu değişiklikler için resmi kurumların açıklamalarını takip etmeniz gerekmektedir. Özellikle memurlar saatler ne zaman ileri alınacak diye sorma ihtiyacı duymakta olup bunun sebebi Pazartesi sabahı işe gideceği saatin değişip değişmediğini öğrenmektir.

Yaz Saatini Kaç Ülke Uyguluyor?

Saatleri ileri uygulamasını yani yaz saatine devam eden ülkeden fazla uygulamayan ülkelerde vardır. Bu durum ülkenin konumuna veya ülkenin bu uygulamaya bakış açısına göre değişmektedir.

Yaz saati uygulamasını yapan ülke sayısı: 74

Yaz saatini uygulamayan ülke sayısı: 153

Saatini İleri Almayı Unutanlar İçin Neler Olabilir?

Aslında bu durumlarda saatleri 1 saat ileri almak akıllı telefonların kendi ayarlarından ayarlanarak otomatik olarak yapılabilmektedir. Ama telefonlarını otomatik olarak ayarlamayanlar ya da evde ki duvar saatlerini ileri almayı unutanlar, saatler ne zaman ileri alınacak diye takip etmeyenler, kol saatlerini ileri almayı unutanları sabahları kötü ama atlattıktan sonra da bir o kadar insanı güldüren anılar ortaya çıkarmaktadır:

  • İşe gidersiniz herkes işe, mesaiye başlamıştır patron gözünüze bakar çünkü işe geç kalmışsınızdır.
  • Pazartesi sabahına hala saatini ileri almayanlar okul gittiği zaman yaklaşık 1 dersi kaçırmıştır ve yok yazılmıştır.
  • Arkadaşlarınız randevunuz mu var? Eğer varsa ve saatinizi ileri almadıysanız arkadaşlarınızı 1 saat bekletmeniz gerekecek.
  • Halı saha maçınız mı var? Varsa ve saatini ileri almadıysanız sizin maçınıza arkadaşlarınızın sizin yerine birini aldığını 1 saat geç gittiğiniz zaman öğrenirsiniz. Bu yüzden saatler ne zaman ileri alınacak diye takip etmek gerekiyor.

Saatler ne zaman geri alınacak konusu için linke tıklayınız.

Saygılarımızla

Kacgun.com Ekibi

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı