Sabah Namazı Ne Zaman Kılınır?

Sabah namazı vakti, sabah namazı ne zamana kadar kılınır?

Sabah namazı ne zaman kılınır sorusu çoğu Müslümanı şüpheye düşürmektedir. Bunun sebebi hem mezhepler hem din alimleri arasında farklı görüşlerin olmasıdır. Bu yazımızda sabah namazı vaktinin hadisler ve hak mezheplerde uygulanan hükümlerinden bahsedeceğiz.

Sabah namazı vakti imsak ile başlar ve güneşin doğması ile biter. Fakat büyük iki mezhep de bu konuda farklılıklar bulunur. Şöyle ki Hanefilere göre hafif güneş çıkana kadar bırakmak, Şafiilerde ise erken, karanlık vaktinde kılmak gerekir.

Sabah namazının vakti imsak ile girer, güneşin doğması ile biter. Ancak Hanefilere göre hafif ışıyıncaya kadar bırakmak, Şafiilere göre ise erken, karanlık iken kılmak faziletlidir. Hanefi mezhebinde sabah namazının geç kılınması daha faziletli olduğu için, imsak dan hemen sonra kılınamamaktadır. Sabah namazının çok sevaplı bir ibadet olduğunu bildiğimiz için vaktinde kılmaya önem veriyoruz. Ancak bazen uykuya dalarak vaktinde kılamadığımız da oluyor. Güneşten sonraya kalan namazımızı nasıl kılacağız? Eda mı, kaza mı olacak? Sünnetiyle mi, sadece farzıyla mı kılacağız?

Sabah Namazı Vakti

Efendimiz (S.A.V.) şafak vaktinde kılınan sabah namazına şöyle dikkat çekmiştir: – Fecir vaktinde kılınan iki rekat namaz, dünyadan da, dünyanın içindekinden de hayırlıdır! – Neden böyledir? Çünkü dünya da, içindeki hayra harcanmayan mal da ebedi hayatta geçer akçe değildir. Ancak, kılınan iki rekat namaz, dünyanın vermediği faydayı verecek, sahibini cehennem azabından kurtarmakla kalmayacak, cennetin güzelliklerine de kavuşturacaktır. Öyle ise bu derecede Kudsi olan sabah namazını vaktinde kılmak için akşam erken yatmalı, sabah da erken kalkmalı, güneş çıkmadan dünyadan da kıymetli olan sabah namazı vaktinde eda edilmelidir.

Sabah Namazı Ne Zaman Kılınır?

Sabah namazı vakti, imsak ile girer ve güneş ile biter. Vaktinde kılınmayan namaz oldukça riske girmiş demektir. Bu sebep ile kılacağımız namazın kazancı vaktinde ki kadar olmayacaktır. Bununla beraber, bunca dikkate rağmen uyanamaz da, sabah namazı güneşten sonraya kalırsa ne olacak? Bu takdirde artık her şey mahvoldu, bitti demek değildir elbette… Bu defa da yapılacak ilk iş, güneşin çıkışından kırk beş dakika sonra, yani kerahet vakti çıkınca sabah namazını sünnetiyle birlikte kaza etmektir. Böylece vaktinde kılma sevabı alınmasa da borçlu kalma günahından kurtulma söz konusu olur.

Sabah namazı, güneşin doğuşundan sonraya kalınca, öğleden önce kılınacak olursa sünnetiyle birlikte kaza edilir. Öğleden sonraya kalırsa, sünnetiyle birlikte kaza etme fırsatı kaybolmuş olur, sadece farzını kaza etme imkanı kalmış olur. Bu yüzden sabah namazını vaktinde kılamayanlar hiç olmazsa kerahet vakti çıkınca hemen sünnetiyle birlikte kılmayı ihmal etmemeli, öğleden sonraya bırakıp da sünnet sevabından da mahrum kalmaya maruz kalmamalıdır.

Sabah namazı saati oldukça önemlidir. Bu saati çok sık sık kılmayan kişiler karıştırabilmektedir. Sabah namazı güneş tam doğmadan önce kılınması gerekiyor. Yoksa kılmanın yasak olduğu saate denk gelmiş oluyor. Bu gibi kuralları gözetmekte fayda bulunmaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı