Saç Kaç Günde Uzar?

Saç Kaç Günde Uzar?

Birçok insan vardır ki saçlarını kesmek zorunda kalırlar, ya da yeni bir stil denemek isterken saçlarını kendine yakışmayan bir saç stiliyle karşı karşıya bulurlar. Bunun yanında saçlarını uzatma kararı alan birçok insan hep aynı soruyu sorarlar: “Saç kaç günde uzar?

Saç Günde Kaç mm Uzar?

Bir saç günde normal şartlarda yaklaşık 0.03 mm uzar.

Saç Ayda Kaç Cm Uzar?

Bir saç ayda normal şartlarda yaklaşık 1 cm uzar.

Saç Yılda Kaç Cm Uzar?

Bir saç normal şartlarda yılda yaklaşık 12 cm uzar. Tabi kide bu süreler saçların bakımına, beslenme koşullarına, sağlık koşulları ve çeşitli çevresel etkenlere bağlı olarak uzayıp kısalabilir. Bunun için saç uzama değerlerini yaklaşık olarak belirttik.

Halk arasında saçın 1 ayda yaklaşık 6 santimetre uzadığı söylenmektedir. Bu kesinlikle yanlış bilgidir. 6 cm yaklaşık olarak bir parmak boyundadır. Eğer her ay 1 parmak boyu saçımız uzasaydı yaklaşık 3 ayda saçlarımız çenemize gelirdi.Saç Kaç Günde Uzar?

Saçların Uzama Dönemi

Saçların belli dönemlerde daha hızlı uzadığını belli dönemlerde daha yavaş uzadığını gözlemleyebiliriz. Bunun sebebi saçlarımızın aktif uzama dönemi ve dinlenme dönemi olmasıdır. Aktif uzama dönemi süresinde saçlarımız sürekli uzar. Bu aktif uzama dönemi 2 yıl ile 6 yıl arasında sürebilmektedir. Bu sürenin kişiden kişiye değişebileceğini unutmayalım. Ama genel olarak 2 ile 6 yıl arasında sürer. Peki bu süre sonunda ne olur? Bu süre sonunda saçlarımız dinlenme sürecine girer. Dinlenme sürecinden sonra ise süresini dolduran saç teli dökülür ve yeni saçın çıkması için yol açmış olur.

Kadınların saçı erkeklere oranla daha hızlı uzar.

Saçların uzama hızı yetişkinlerde çocuklara göre daha yavaştır. Yani çocukların saçları daha hızlı uzar.

Saçı nemli tutarak ve saç diplerine masaj yapıp kan dolaşımını hızlandırarak saçlarınızın erken uzamasını sağlayabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Güneş Yanığı Kaç Günde Geçer? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


UYARI: Bu yazının tüm hakları Kacgun.com'a aittir. "www.kacgun.com" biçiminde aktif bağlantı verip açık kaynak göstererek içerik kullanılabilir. Açık kaynak göstermeden yapılan alıntılar için yasal takip başlatılacaktır. ©
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız 2 Kişi Oy Verdi, 5 Üzerinden Ortalama Puan: 5,00. Bu Yazıya Oy Vermek İster Misiniz?
Loading...
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 13 YORUM
BİR YORUM YAZ
 1. Leman dedi ki:

  Saçlarım çok yavaş uzuyor hatta uzamıyor sanki kestirmeye korkuyorum. Ama içim gidiyordu kısa saç modellerine dayanamadım en son kestirdim. Çok da beğendim uzun süre kullandım ama uzatmak istediğimde uzamıyor kaç ay bekledim uzasın diye uzamadı. En son liquid keratin kullanmamı önerdi arkadaşım, kullanmaya başladım. Umudum yoktu ama o kadar çok şey denedim bir de onu deniyim dedim iyi ki denemişim. Saçlarım uzamaya başladı hızlı bir şekilde uzamaya devam ediyor. İlk defa kısa sürede istediğim saç uzunluğuna ulaşıyorum. Artık uzamaz diye istediğim modellerden vazgeçme devri bitti, kestir sıkılınca tekrar uzat yapıyorum saçlarımı omuzlarımdan biraz aşağıya kadar uzattım. Sıra belimin altına kadar uzatmak da daha önce uzadıkça yıpranıyor ve cansızlaşıyordu saçım, artık o da olmuyor hem hızlı uzuyor hem de canlı ve gür görünmeye devam ediyor

 2. silem dedi ki:

  Saçın yapısıyla ve beslenmeyle alakalı saçların uzaması

 3. Anonim dedi ki:

  Abi bana yardım et 14 gün sonra okul açılıyor saçım çok kısa nasıl uzatacam kafayi yiyecem Argan yağı aldım avondan 10 liraya hergun 14 gün sürecem ise yarar mı sence nabiyim abi yardim luften

 4. Nisa dedi ki:

  3 ay önce saçımı boynumda kesti kuaför şimdi omuzuma geliyor Ağustos ayına kadar 10 12 cm uzamasını istiyorum sizce uzarmı

 5. Anonim dedi ki:

  Bu bilgilet de aradığımı bulamadım lütfen biraz daha ayrıntılı yazar mısınız

  1. Merinette Dupain Cheng dedi ki:

   Yani Anonim yılda sacın 12 cm uzayacagını,günde 0003 mm uzadıgını,sacı nemli tutarak daha hızlı uzayacagını kastediyorlar.sana.

 6. Anonim dedi ki:

  Bence de saçların böyle uzaması daha iyidir

  1. eylem dedi ki:

   saçımı çok sevıyorum

 7. Anonim dedi ki:

  cok güzel

  1. eylem dedi ki:

   benım saçlarımda bu kadaruzun olsa

   1. irem dedi ki:

    bence okadar isteme

    1. nur dedi ki:

     bazen başa bela olabiliyor :)

   2. Anonim dedi ki:

    Kısa saç bir bayanda daha guzel duruyor bence