Sakız Kaç Kalori Kilo Aldırır mı Kilo Yapar mı

Sakız Kaç Kalori Kilo Aldırır mı Kilo Yapar mı, diyet yapan kişilerde sakız kullanımının kilo ile ilişkisini iki yönden inceleyebiliriz. birincisi sakız içerisinde bulunan kalori miktarı, ikincisi ise sakızın kişiye verdiği tokluk yada açlık hissi ile bağlantılı olan konumuzdur.

 Sakız Kaç kalori Diye Soran kullanıcılarımız İçin Sakız çeşitlerine genel olarak baktığımızda 1 Adet Şekerli Sakızda Ortlama 10 Kalori Bulunmaktadır. Günlük olarak 6-7 adet sakız çiğnediğinizde ortalama olarak 1 adet şekerli ve kremalı kahve ile aynı kaloriyi almış olursunuz.

Sürekli Sakız Çiğnemek Kilo Aldırır mı?

Bu konuda bir ikilem mevcuttur. Bazı kişilerde sakız çiğnemek yeme arzusunu bastırırken bazı kişilerde ise yemek yeme isteğini körükleyebilmektedir. Sizde hangi etkiyi yarattığına bağlı kilo almanıza yada kilo vermenize dolaylı yoldan etki edebilmektedir. Fakat bu durumlar çok etkisiz durumlardır. Sakızdan aldığınız kalori de sakız çiğnerken yaktığınız kalori de pek etkili olmayacaktır.

Sakız Çiğnemek Kaç Kalori Yakar / Yaktırır

Sakız çiğnemek yukarıda belirtildiği gibi çok cüzzi miktarlarda kalori harcamanızı sağlar. Örnek olarak 1 saat sakız çiğneyerek harcadığınız kalori miktarı 10-15 kaloridir. Ortalama olarak 200 kalori yakabilmek için 18 saat boyunca neredeyse sabah kalktıktan akşam yatana dek aralıksız olarak sakız çiğnemeniz gerekmektedir. Bu durum zaten nerede ise imkansız bir durumdur.

Sakız Çiğnemenin Zararları Nelerdir.

Sakız çiğnemenin bilinen fazlaca bir zararı yoktur fakat çevreye verdiği zarar sürekli tartışma konusudur. Genel olarak sakız çiğnemenin zararı yoktur fakat fazlaca uzun süre ve sürekli sakız çiğnemek çene kaslarında güçsüzlüğe ve çene kaymalarına sebep olduğu söylenmektedir. Bu durum kadınlarda daha sık görülmektedir. Kadınların sakız çiğneme alışkanlıklarının erkeklere oranla daha fazla olması bu duruma sebep olarak görülmektedir.

Sakız Çiğnemek Metabolizmayı Hızlandırır mı?

Genel olarak konuyu özetlemek gerekir ise sakız çiğnemenin zayıflama kilo verme gibi etkisinin olduğunu söylemek oldukça güçtür. Diyet yapan kişiler için şekersiz sakız tüketimi uzmanlar tarafından önerilmektedir. Fakat sakız çiğnemek tokluk hissi verdiği yada açıklamayı geciktirdiği veya da metabolizmayı hızlandırdığı yönündeki haberler uzmanlar tarafından doğrulanmamış bir bilgidir. Hatta pek çok uzman uzun süreli sakız çiğnendiğinde yeme isteğinin çoğalttığını söylemektedir.

Metabolizmayı hızlandırıcı etkisi kanıtlanmış başka yollara başvurmanız daha önemlidir. Özellikle aile hekimi ve devlet hastanelerinde ücretsiz hizmet veren diyetisyen hekimlerden bu konuda yardım alabilirsiniz.

Bize Sorun!

Sakız ve Diğer tatlandırıcılı maddeler ile ilgili sormak istediğiniz sorularınız var ise aşağıdaki yorum kısmını kullanarak bizlere sorularınızı iletebilirsiniz. Sorularınızı editörlerimiz aynı gün içinde cevaplamaya çalışmaktadır.

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. sakızı çiğnemeyi çok seviyorum ama bes dk geçmeden de yutma isteği geliyor ve yutuyorum. bir gün bağırsagıma yapışcak ama neyse. :D :D

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı