Sanal Terkleri Gerçekleştirmeniz Gerekmektedir Ne Demek?

SGK işlemlerinde karşımıza çıkan sorunlardan biri de artık Sanal Terkleri Gerçekleştirmeniz Gerekmektedir sorunu olarak belirtebiliriz. Bu sorun ile karşı karşıya kaldığımız zaman ne yapacağımızı bilemeyebiliriz. Bu prim borcundan dolayı kaynaklanan bir sistemin otomatik verdiği yanıt olduğunu belirtebiliriz. Bunu düzeltmek için yapılması gereken bazı işlemler bulunmaktadır. Aşağıda sanal terkler ile ilgili tüm konularda bilgi sahibi olabilirsiniz.

Sanal Terkleri Gerçekleştirmeniz Gerekmektedir Ne Demek?

2008 yılında yasası onaylanan düzenleme sonrasında 2008 yılı Nisan ayından daha önce ve 60 aydan fazla prim borcuna sahip olanların, 2015 yılında yapılan yeni düzenleme ile 2015 yılı Mayıs ayı ve bu aydan önce 12 aydan fazla borcu olan kişilerin, buna istinaden birde 2018 yılında 7143 Sayılı yasa ile getirilen düzenleme ile 2018 yılının Haziran ayından önce ödemesi vadesi geçmiş bağkur prim borcu olanların borçları ilgili torba yasalar gereği otomatik olarak silinmiş ve borçlu oldukları bu sürelere ait hizmetler de dondurulmuştur.

Bu durumda sizlerinde bu dönem aralıklarında ödenmemiş 4b bağkur geçmiş dönem borcunuz varsa sisteme giriş ve çıkış işlemleri otomatik olarak artık yapıldığı için sizin karşınıza sanal terkleri gerçekleştirmeniz gerekmektedir! ibaresi çıkabilir. Bu kaynaklanan hata, borçtan ötürüdür.

Sanal Terkleri Gerçekleştirmeniz Gerekmektedir Gördükten Sonra Ne Yapmalıyım?

Bu uyarı ile E-Devlet sitesinde karşılaşabilirsiniz. Bunu test etmek için https://giris.turkiye.gov.tr/Giris/ sayfasına giriş yapıp T.C vatandaşlık numarası ve şifre ile giriş yapın daha sonra arama yaptıktan sonra karşınıza sistem tarafından 4b bağkur geçmişine girince gözükecektir. Bunun çözümü olarak ise bir işletmeniz olduğu için bağkurlu iseniz sadece kimlik ile yada çiftçi olduğunuz için bağkurlu iseniz Ziraat Odası veya gerekli kuruluşlar tarafından verilen formlar ile çiftçi kaydınız olduğunu gösteren İB formu ile birlikte size en yakın SGK hizmet binasına gitmeniz gerekiyor. Gittikten sonra başvuru yapmanızın ardından sanal terk gerçek terke çevrilerek bu hatanın çözümü oluşturulacaktır.

Buna örnek olarak ise size belirtecekleri şekilde bir sanal terk yazısı hazırlamanız gerekmektedir. Aşağıda ki örneği inceleyerek sanal terk dilekçesi doldurabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı