Saunada Kaç Kalori Yakılır Kilo Vermeye Yardımcı Olur Mu

Saunada kaç kalori yakılır kilo vermeye yardımcı olur mu, Sauna kalori yaktırır mı konusunda yüzlerce halk efsanesi mevcut. Sadece 1 saat saunada kalarak 1-2 kilo verdim diyenler de var. Bu söylentiler ne kadar doğru. Gerçekte saunaya girmek kaç kalori yaktırır bu konuda sizlere bilgi vermek istedik.

Sauna kalori harcatır fakat sanılanın aksine 1 saatte yüzlerce kalori değil sadece 90 kalori fazladan yakmanıza yardımcı olur. Aşağıdaki tablodan saunada yakılan kalori miktarı tablosunu görebilirsiniz.

Saunada Kaç Kalori Yakılır Kilo Vermeye Yardımcı Olur Mu

Yarım Saat Sauna : Fazladan 45 Kalori

Bir Saat Sauna : Fazladan 90 Kalori

Sauna Eşofman Kaç Kalori Yakar : 1 Saat Fazladan 65 Kalori

Sauna ile Zayıflayanlar Gerçekten Var Mı, Sauna Kilo Verdirir mi?

Saunada Kaç Kalori Yakılır Kilo Vermeye Yardımcı Olur Mu

Saunaya girdiğinizde 80 kilo olduğunuzu düşünelim. 1 Saatin sonunda 78-79 kilolara düşebilirsiniz yanlız bu düşüş organik bir düşüş değildir. Sadece saunada attığınız suyun ağırlığıdır. Saunadan çıktığınızda tekrar su ihtiyacınızı karşılayacak ve eski kilonuza geri döneceksiniz. Amerika’da yapılan bir deneyde bir itfaiyeci 400 derece sıcaklıga koruyucu giysisi ile girip kısa süre kaldıktan sonra geri çıkıyor. Sadece birkaç dakikada litrelerde ter atıyor ve tam 4 kilo zayıflıyor. Ama bu zayıflama sadece vücudunuzun suyu atmasından kaynaklanıyor. Unutulmamalıdır ki vücudun büyük bir bölümü sudan oluşur. Sauna zayıflamanıza yardımcı olur fakat tek başına zayıflatmaz. Ödem atıcı şekilde fazla suyu vücuttan atmanıza yardımcı olur.

Sauna eşofman ve saunaya girerek kilo verme şu şekilde olacaktır. Vücudunuz belli bir sıcaklıkta kalması gereklidir. Organların düzgün çalışabilmesi için ortalama vücut 36-37 derecedir. Vücut sürekli bu sıcaklıkları muhafaza etmeye çalışır. Çok üşüdüğünüze de de çok ısındığınız da da metabolizma devreye girerek vücut sıcaklığını dengede tutmaya çalışır. Bu çalışma esnasında vücudu ısıtmak ya da soğutmak için enerji yani kalori harcar. Bu yüzden soğuk da sıcak da fazladan kalori yakmamızı sağlayacaktır. Sauna da bu sayede kilo vermemize yardımcı olur fakat tek başına kilo vermede önemli bir yeri yoktur. Sağlık açısından birçok faydası olduğu gibi kilo vermeye de yardımcıdır fakat sadece yardımcıdır. Efsanelere pek fazla kulak asmamanızı öneririz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı