Seçimlere Kaç Gün Kaldı? Erken Seçim Ne Zaman?

Tüm Türkiye sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın da söylemlerinden yola çıkarak 2019 yılının Kasım ayında başkanlık seçimleri olacağını düşünüyordu. Ancak birkaç gün önce belirlendiği şekilde seçim tarihleri öne alındı ve erken seçim karar alındı. Bu gelişme ile seçimler 24 Haziran 2018 tarihinde gerçekleşecek. Bu tarih içinde bulunduğumuz günlerde çok ani bir haber gibi gelse de OHAL döneminde olunması, aylardır birçok operasyonun gerçekleşmesi ve devam etmesi ile birlikte büyük bir kesim tarafından bir gereklilik hatta zorunluluk haline gelmişti.

Seçim tarihinin 24 Haziran 2018 tarihinde gerçekleşecek olması ise akıllarda birçok soru işareti oluşturdu. Öncelikle çok daha önce tarihleri belirlenmiş olan üniversite giriş sınavı da aynı tarihte. Üstelik bildiğiniz üzere hem seçimler hem de üniversite giriş sınavları için Milli Eğitime bağlı kurumlarda yani okullarda gerçekleşmektedir. Hem tarih hem de mekan çakışınca birçok öğrenci ve velinin sorduğu soru üniversiteye giriş sınavları ne zaman yapılacak? oldu. Önümüzdeki günlerde bu karmaşa açıklığa kavuşturulacaktır.

Seçimlere Kaç Gün Kaldı

Seçime Katılacak Adaylar Kimler

Erken seçim kararının duyurulması ile birlikte tüm Türkiye’nin merak ettiği bir diğer konu da seçime kimler aday olarak katılacak oldu. Henüz kesin olarak tüm adaylar belirlenmese de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İyi Parti Başkanı Meral Akşener ve Levent Gültekin adaylıklarını açıkladılar. Aynı zamanda diğer siyasi partilerin ise kimi aday gösterecekleri büyük merak konusu. Cumhuriyet Halk Partisi içerisinde

24 Haziran Seçimlerinde İşleyiş Nasıl Olacak           

24 Haziran’da gerçekleşecek olan seçimler konusunda birden fazla konu hala karmaşıklığını korusa da belli başlı konu başlıkları var ki yeni anayasanın da ışığında nesnel bilgiler içeriyor. Yeni cumhurbaşkanını ve milletvekillerini seçime gitmeden önce Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin erken seçim kararını onaylaması gerekmektedir. Bununla birlikte 539 milletvekili arasından 276 milletvekilinin olumlu oy kullanması dahilinde erken seçimin gerçekleşmesi için herhangi bir sınırlama kalmıyor. Aynı zamanda erken seçimi duyuran Adalet Kalkınma Partisi ve erken seçim talebinde bulunan Milliyetçi Hareket Partisi milletvekillerinin sayısı matematiksel olarak erken seçimin olacağını öngörmemizi sağlıyor. TBMM’nin onayından sonraki adım ise Yüksek Seçim Kurulunun seçim takvimini hazırlaması. Lakin Yüksek Seçim Kurulu 1 Ocak tarihinden itibaren seçimlere girebilecek dokuz partiyi açıklamıştı. Bununla birlikte 25 Ekim 2017 tarihinde kuruluşunu duyuran ve 1 Eylül 2018 tarihinde ilk ayını dolduran İyi Parti’nin 24 Haziran’da gerçekleşecek olan seçime katılabilmesi için TBMM’de grup kurması gerekiyor.

24 Haziran 2018’de gerçekleşecek seçimlerde milletvekilleri ve cumhurbaşkanı seçimi yapılacak. Seçimin ilk turunda gösterilen adayların hiçbiri %50 barajını aşamadığı taktirde ikinci turda en çok oyu olan iki aday cumhurbaşkanlığı seçimlerine devam edecek. Seçilen cumhurbaşkanı ise 5 yıl boyunca cumhurbaşkanlığı koltuğunda oturacak.

Seçimlere Kaç Gün Kaldı Erken Seçim Ne Zaman

Siyasi Partilerin Erken Seçime Tepkisi Nasıl

Milliyetçi Hareket Partisi ile Adalet ve Kalkınma Partisi erken seçimi öneren ve duyuran partiler olarak sıcak bakarken Cumhuriyet Halk Partisi erken seçim haberine ilk tepki olarak ‘Hodri Meydan’ yanıtını vermişti. İyi Parti ise telaşlanacak bir durum olmadığını erken ya da geç seçime her daim hazır olduklarını belirtti. Saadet Partisi ise AKP’ye desteğini Türkiye’nin ilerlemesi için bugünkü şartların değiştirilmesi gerektiğini belirtti.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı