Selülit Diyeti

Selülit Diyeti, özellikle yaz aylarında bayanları bir hayli zorlayan cilt problemlerinden bir tanesi de selülittir. Bu durum bayanları oldukça rahatsız eder. Selülitin oluşumunu tetikleyen 4 teori bulunmaktadır.

Selülitlerden kurtulma diyeti ile yağlanmayı azaltarak selülit oluşumuna dur diyebilirsiniz. Birincisi deri altında bulunan yapının farklı olması ile bağlantılıdır. Yağlı olan cilt yapımızı taşımakta olan doku deri altında farklı yaşlarda ve cinsiyetlerde oluşması ile ön plana çıkmaktadır. Bu sebepten ötürü şunu söylemeliyiz ki kadınlarda erkeklere oranla daha fazla yağ oluşmaktadır. Bunun için selülit diyeti tercih edebilirsiniz.

İkinci sebep ise kolojen ve konetif bağın parçalanması ile oluşan yapıdır. Eğer bu durumda dokular yıkılır ise yağ dokusu ön plana çıkması sonucu deri bozuklukları gözle görülür düzeyde artış gösterecektir.

Üçüncü teoride ise bölgede yer alan vasküler sistem sayesinde etkili bir dolaşım söz konusu olduğundan vücut cilt üzerinde görünen etkiler oluşturmaktadır.

Dördüncü etken ise enflamasyon süreçlerinin selülit sorununu oluşturarak hücre biyopsileri ile birlik olması sonucunda kronik olarak enflamasyon oluşturduğundan dolayı oluşmaktadır. Bunun yanı sıra tüm bu teorileri birleştirdiğimizde şunu söylemeliyiz ki selülit her zaman için aşırı şişmanlık ve obezite sonucunda yağ dokusunda azalma ile meydana gelmektedir. Bunun yanı sıra bazı bulgularda ise spesifik gıdalar ve gıda destek gruplarının sorunu giderme konusunda anti-selülit diyetlerinin sadece ve sadece yağ kaybettirici özellikte olduğunu söyleyebiliriz. Selülit diyeti ile ilgili bilmeniz gereken kavramları sizler ile paylaşmaktayız.

Selülit Diyeti

Kolajen Yapıcı ve Kolajen Yıkıcı Besinler

Kolajen yıkımı selülit sebebi olarak gösterildiğinde bu durumu önlemek adına belirli besinler tüketmemiz gerekebilir. Bunlara da destek olmak amaçlı kolajen yıkıcı besinleri örnek göstererek tüketilmemesini sağlayabiliriz.

Soya: Spesifik olarak östrojenin görevi kolajeni yıkmaktır. İçeriğinde bulunan fitoöstrojen sayesinde östrejen görevi gören soya içerisindeki fitoöstrojenin taklit etmesi sonucunda hücrelere reseptör ile bağlanarak kolajenin yıkılmasını önler.

C Vitamini: Oldukça kuvvetli gösterilebilen antioksidanlardan olan C Vitamini aynı zamanda güçlü bir kolajen yapıcıdır. Buna örnek olarak çilek, brokoli, karnabahar, yeşil biber ve zengin içerikteki turunçgilleri örnek verebiliriz.

Jelatin: Özellikle  aminoasit içermekte olan Jelatin oldukça zengin içeriğe sahiptir. Bunları örnekle açıklayacak olursak hidroksiprolin, glisin, proline olarak sıralayabiliriz. Bu maddeler aynı zamanda beslenme desteği sağlamaktadır.

Dolaşımı Düzenleyen Besinler

Kuş Konmaz: Ödem söktürücü olarak bildiğimiz kuş konmaz besin maddesi ödemi engelleyerek selülitin oluşumuna da etki etmektedir.

Yağlı Balık: Omega – 3 açısından zengin içerikte olan balık yağı damarların genişlemesine ve kan dolaşımının artmasına katkı sağlar.

Soğan Sarımsak: Dolaşımı sağlayan sarımsak ve soğan kan basıncının düşmesine sebep olmaktadır.

Zencefil: Adeta aspirin etkisi yaratan besin maddelerinden bir tanesi de zencefildir. Kanı inceltici yapıda olması ile kan akışının rahatlamasına da katkı sağlamaktadır.

Muz: İçerisinde bulunan 500 mg potasyum ile kan basıncının düşmesini ve dolaşımın hızlanmasını sağlayan meyvelerimizden bir tanesi de muzdur.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı