Selülit Yapan Besinler

Selülit Yapan Besinler ,günlük olarak tüketmekte olduğumuz besinlerin sağlıklı olmaması veyahut belirli bölgelerde sağlanan kan akışına etki etmesi sonucu oluşan deri deformesine selülit adını vermekteyiz.

Görünüm olarak portakal kabuğu görünümünde olan bu cilt rahatsızlığı bayanların dert yakındığı sağlık sorunlarından bir tanesidir. Selülit problemi sadece yüzeysel olarak gözlenmemeli. Yediğimiz yiyecek ve içeceklere bağlı olarak da selülitin oluşumunu tetikleyebiliriz.

Selülit bir nevi kadınların korkulu rüyası bir çok kadın bu yüzden losyonlar, kremler ve lazerli yöntemler ile selüliti giderme çabası içerisine girer. Lakin selülitten tamamen kurtulmak için sadece bu uygulamalarda bulunmak değil sorunun asıl kaynağı alışkanlıklarımızı değiştirmemiz gerekir.

Selülit Yapan Besinler

Selüliti Oluşturan Besinler ve İçecekler Nelerdir

Kola

İçerisinde çokça kafein barındıran kola selülit yapan maddeler arasında ilk sırada yer alır. İçerisinde tatlandırıcı maddelere ve şekere yer veren içecek aynı zamanda kilo almanızı da tetiklemektedir.

Kahve

Vücut yapısında suyun depolanmasına etki eden kahve vücuttan suyu gidererek kafein ve diğer maddeleri içerir. İdrar söktürücü etkisi bulunan kahve fazlaca tüketildiğinde selülitin oluşmasına neden olmaktadır. Diyet uygulayan kişiler şekersiz kahve tüketmelidir. Kremalı, sütlü ve şekerli kahve hem kilo alımı yaparken hemde selülit oluşumuna etki etmektedir. Son zamanlarda bayanlar genellikle kahve yanında bir de çikolata tüketmekte. çikolata tüketimi de yine kahve ile bütünleştiğinde kalori oranı olarak oldukça fazla bir oranda alınmakta.

Siyah Çay

Kafein içeren bir diğer maddemizde siyah çaydır. Selülite neden olan bu içeceğimizde oldukça etkili bir oranda selülit oluşumunu tetikler. 5 çayından önce bir kez daha düşünmenizi tavsiye ederiz.

Hazır Meyve Suları

Kalori oranı bakımından oldukça yüksek değerlere sahip olan hazır meyve suları selüliti etkileyen faktörlerden bir diğeridir. Kola ile eş değer nitelikte olan meyve sularının koladan hiçbir farkı yoktur.

Beyaz Şeker

Sağlık açısından oldukça etkili bir yapıda olan beyaz şekerde yine besleyici madde içermeden beslenme düzenimize etkisi bulunan maddelerden bir tanesidir. Beslenme uzmanları açısından bir nevi zehir olarak kabul edilen bu madde kilo alımına etki ettiği gibi selülit oluşumuna da etkilemektedir.

Turşu Suyu

Ödem oluşumunu da etkileyen turşu suyu maddesi aşırı tuz içerdiğinden dolayı selüliti de tetiklemektedir.

Erkek vücudunda selülit oluşmamaktadır. Lakin hormonel değerlerimizin bozulması sonucu oluşan selülit bazen erkeklerde de oluşabilmektedir. Bu gibi belirtiler kaydettiğinizde muhakkak ki bir doktora görünmelisiniz.

Yağ içerikli besinler, kızartmalar, çikolata, bakliyat, hamur işi, patates, elma, havuç, renklendirici içeren besinler, şeker, tuz gibi besinler selülit yapan maddelerdir.

Selülit Yapan Besinler

 

Selüliti Azaltmaya Yardımcı Egzersizler

  • Yüzme
  • Paten kayma
  • Bisiklet sürme
  • Yürüyüş

Yukarıdaki spor dallarını yaparak günlük düzenli egzersizlere uyarak hayatınızda hem kaliteli bir yaşam standardı oluşturup hem de sağlıklı bir vücut görünümüne sahip olabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı