SGK E–Borcu Yoktur Nasıl Alınır?

Eskiden SGK ile ilgili işlemleri büyük oranda şube üzerinden yürütüyorduk. Bu da uzun kuyruklardan dolayı büyük zaman kaybı demekti. Fakat şimdi SGK ile ilgili işlemleri genellikle internet ortamında yürütüyoruz. E-devlet sistemi üzerinden ya da SGK’nın resmi sitesi üzerinden birçok işlem artık online şekilde yapılmaktadır. Bunlardan bir tanesi de SGK E-Borcu Yoktur belgesinin internet sayesinde kolayca edinilmesidir. Bu sistemin çalışanları kapsadığına dair yanlış bir bilgi dolaşmaktadır, bu sistem sadece işverenlere yönelik bir hizmettir. Bu yazımızda e-borcu yoktur belgesi için gerekli evrakları, bu belgeyi çıkarmak için yapılması gereken işlemleri aktarmaya çalışacağız.

SGK E–Borcu Yoktur Nasıl Alınır?

SGK  E –Borcu Yoktur Uygulaması İlgi Görüyor

Yürürlüğe girdikten sonra büyük ilgi uyandıran e-borcu yoktur uygulaması özellikle işverenlerin işini oldukça kolaylaştırıyor. İşverenler genelde bir ihaleye başvuruda bulunduğu zaman kendisinden öncelikle sigorta kurumuna bir borcu olup olmadığı sorulur. Bu sorunun bir belgeyle ispatlanması günümüzde yeterli olmaktadır. Üstelik bu ispat için günlerce sigorta kurumlarına gidip gelmeye gerek kalmadı. İşverenler bu belgeyi temin etmek için kendileri adına bir ön kayıt oluşturmak zorunda. Sadece bu işlem için bir defa kuruma gitmeleri yeterli olacaktır. Sigorta Müdürlüğü’nde taahhüt belgesi ve gerekli formu doldurmanız önemlidir. Bu belgenin çıkarılması için sizin adınıza, yani işveren unvanınızla bir aktivasyon oluşturulacaktır. Her işveren adına tanımlanmış bir sayfa söz konusudur. Bunun için başvurunuzu yaptıktan sonra dilediğiniz saatte, dilediğiniz defa bu belgeyi almanız mümkündür. Uygulama gerçek ya da tüzel kişiler için tasarlanmıştır. Çalışanların aynı belgeyi bu yöntemle çıkarmaları mümkün değildir.

E- Borcu Yoktur İçin Gerekli Belgeler

Sigorta Müdürlüğü’nde ön kayıt yapmanız için 3 belgeye ihtiyaç duyulur. Bunlardan birincisi Taahhüt Belgesidir. Diğeri, Aktivasyon için gerekli onay formudur. Sonuncusu ise size özel yani işverene özel olan başvuru formudur. Sisteme giriş yaptığınızda ise kullanıcı adı, şifre ve güvenlik kodu e-borcu yoktur belgesini almak için yeterli olacaktır. Bir kişi kendi adına tanımlanmış aktivasyonla sadece kendi işyeri için sorgulama yapma yetkisine sahiptir. Başka birine ait işyerini sorgulama yetkisi söz konusu değildir. Fakat kendisine ait birden fazla işyeri varsa, bu durumda diğer işyerlerini aynı sayfa üzerinden sorgulama hakkına sahiptir.

SGK E Borcu Yoktur Yazısı Almak

Eğer SGK e borcu yoktur kağıdına ihtiyacınız varsa yukarıda da tarif ettiğimiz üzere SGK’nın resmi internet sitesi üzerinden giriş yaparak e borcu yoktur yazısı alabilirsiniz. Hemen bu işlemi yapabilmek için aşağıdaki linke tıklayınız.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

 1. 1.Derece Yaniklar için
  *Bol su icin
  *Yanik uzerinde torb icerisinde buz tedavisi uygulayin
  *Araliklar Serin veya ılık dus alin
  Bepantol – silverdin – Anestol karisim olarak kullanin agri yoksa anestolu birakin.
  2.derece icin mutlaka doktora gidin.
  Geçmiş Olsun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı