Sinemada Filmler Kaç Gün Vizyonda Kalır?

Gösterime yeni giren filmler, seyirciden gördükleri ilgiye göre 2 ila 4 hafta vizyonda kalır. Bazı filmler ise aylarca gösterimde kalır. Vizyona giren ve daha sonra yayından kalkan klasikler ise belli bir süre sonra yeniden gösterime sokulabilir. Sinema filmlerinin vizyonda kalma süresi izlenme oranıyla doğru orantılıdır.

Bir Film Ortaya Nasıl Çıkar?

Sinemaseverler, bir filmin ortaya çıkma sürecinden çok aldıkları seyir keyfiyle ilgilenirler. Yoğun bir tempo ve müthiş bir dikkat gerektiren süreçte; senaryodan oyuncu seçimine, yapımcıdan yönetmene kadar her bir detay sonuç üzerinde doğrudan etkilidir.

Bütünlük sağlaması gereken en ince ayrıntılar dahi önceden hesaplanmalı ve seyirci beklentilerinin en iyi şekilde karşılanılmasına odaklanmalıdır.

* Yapım öncesi

* Yapım

* Yapım sonrası ve

* Dağıtım aşamaları filmin vizyonda girme süresi ve başarısıyla doğrudan alakalıdır.

Ortaya atılan fikrin senaryolaşması, filmin kalitesi üzerinde etkilidir. Yapımcı ekibi filmde oynayacak sanatçıları seçerken, kağıt üzerinde bile olsa diğer detayların belirlenmesi gerekir. Konu ve oyuncularla ilgili olarak hazırlanacak film müziğiyse kimi zaman vizyona giren filmden daha etkili olabilir. Ön plana çıkarak adından söz ettiren film müzikleri, izleme oranları üzerinde de büyük bir etkiye sahiptir.

Filmin Çekileceği Mekanların Tespiti

ilme damgasını vuracak bir diğer önemli detay ise mekanlardır. İzleyiciyi sinemaya çeken önemli unsurlar arasında yer alan sahnelerin filme yansıyan büyüsü hiç beklenmeyen gişe hasılatlarının kazanılmasında etkili olabilir. Çekimlerin gün gün tasarlandığı çalışma sürecinde; sosyal medyaya sızan görüntüler, çekim arkası sahneler ve karakterlere hayata verecek olan kadronun oluşturulması filmin elde edeceği gelirin ve vizyonda ne kadar kalacağının ipuçlarını verir. Film müziğinin görselleri, seslerin filmin ruhunu yansıtacağı aşamada başarılı bir şekilde yürütülecek olan reklam&pazarlama&dağıtım üçgeni, çarpıcı afişlerle desteklenir.

İzleyici üzerinde derin etki bırakacak olan görsellerden elde edilecek olan afişler yavaş yavaş sosyal medya kanalları üzerinden izleyicinin beğenisine sunulur. Fragmanlar ve filmin web sayfasının hazırlıkları tamamlanınca izleyiciler filmin ne zaman vizyona gireceği hakkında bilgi almak ister.

* Film fragmanı

* Web sitesi

* Sponsorları

* Reklamları

* Gösterim yerleri ve

* Gala programı hazır olan bir film izleyiciyle buluşmaya hazır demektir.

Sinema Sektörüne Damga Vuran Kült Filmler

Star Wars ve Blair Witch Project gibi seri filmler, tüm dünyada en uzun süre gösterimde kalan filmler listesinde en üst sıralarda yer alır. Kendi özel kitlesini oluşturan ve ağızdan ağza yayılarak geniş bir izleyici kesimi tarafından rağbet gören filmler, salon sahiplerinin de yüzünü kara çıkarmaz.

* Ülkemizde 22 Eylül 1995’te gösterime giren Braveheart/Cesur Yürek filmi afişi, 57 hafta             boyunca sineme salonlarında asılı kalmayı başarmıştır.

Sadece ülkemizde 1 milyonu aşkın kişi tarafından seyredilen film, sinema salonlarının hak ettiği değeri yeniden görmesi için de bir aracı görevi üstlenmiştir. Yıl içinde hangi filmin, hangi tarihte, hangi sinema salonunda izleyiciyle buluşacağı ise önceden belli olur. Filmlerin vizyona girme tarihi ise cuma günleridir. Programlar filmlerin;

* Türleri

* Tatil günleri

* İzleyici beklentileri ve

* Dünya genelindeki lansman tarihlerine uygun olarak belirlenir.

Filmler Neden Cuma Günü Vizyona Girer?

Hizmet sektörünün önemli bir parçası olan sinemalar, tavsiye üzerine beklenmedik izleyici sayılarına ulaşabilirler. İlk seferde daha fazla kişiye ulaşmanın en basit yolu ise hafta sonunu iyi değerlendirmekten geçer. Cuma-Cumartesi ve Pazar günü maksimum izleyici kitlesine ulaşan filmler, beklentilerden daha fazla gişe yaparak sürdürülen pazarlama çalışmalarının boşa gitmediğini tüm dünyaya kanıtlar. Film sanayi bir bütündür ve parçaların birbiriyle olan uyumu başarıyı da beraberinde getirir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı