Sonbahar Mevsimi Ne Zaman Başlar ve Biter?

Mevsimler ilkbahar, yaz, sonbahar, kış olmak üzere dört tanedir. Sonbahar da bu mevsimlerden bir tanesidir. Her insanın sevdiği mevsim farklıdır. Çünkü her insanın kendine has özellikleri ve duyguları, yaşam biçimleri vardır. Sonbahar da çoğu insan tarafından oldukça sevilen bir mevsimdir. Sonbahar Yaz mevsiminden sonra gelmektedir. Sonbahardan sonrada Kış mevsimi gelmektedir. Yazın sıcaklığından Sonbahar ile yavaş yavaş serinleyen havalar gelir. Kendimizi yavaş yavaş soğuyan havaya alıştırırız Sonbahar ile birlikte. Sonbahar Kış’a hazırlık  mevsimi gibidir.

Sonbahar Mevsiminde Bulunan Aylar

Sonbahar mevsiminde her mevsimde olduğu gibi üç adet ay vardır. Bu aylar; Eylül, Ekim, Kasım aylarıdır. Sonbahar mevsimi 1 Eylül’de başlar 30 Kasım’ da sona erer. Yaz aylarının bitmesiyle yeşil yapraklarının renginin değiştiğini ve döküldüklerini görürüz. Sonbahar geldiğini bu şekilde haber eder.

Sonbahar Mevsiminde Günler

Sonbahar mevsiminde gündüzler kısalmaktadır geceler ise uzundur. Yazın olan uzun gündüzlere sonbahar ile veda etmekteyiz. Bu özelliği dolasıyla da kimi insanlar sonbaharı severken kimi insanlar sevmemektedir.

Sonbahar Mevsiminde Sıcaklık

Sonbahar mevsiminin gelmesiyle havalar yavaş yavaş soğumaya başlamaktadır. Fakat kış ayı kadar soğuk değildir. Sizi terletmeyecek aşırı kalın olmayan kazaklarınızı tekrar kullanma vakti gelmiş demektir. Sonbahar mevsiminin başlamasıyla hava sıcaklığında ani değişim yaşanmaktadır. Hava kirliliği artmaktadır. Kapalı ortamlara ve toplu taşıtlara olan ihtiyaç artar ve soğuk havanın etkisiyle insan vücudunda meydana gelen virüs daha kolay yayılır. Sonbahar mevsiminin gelmesiyle bağışıklık sistemi zayıflar ve genelikle üst solunum enfeksiyonu görülmektedir. Ayrıca havadaki nem oranı değişeceği için migren ve baş ağrılarında artış görülebilir.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı