Spinning Nedir Hangi Kasları Çalıştırır

Spinning Nedir Hangi Kasları Çalıştırır

Spinning Nedir Diye Sorarsanız Detaylıca Söylemek Gerekir ise günümüzün moda sporu olarak da adlandırabiliriz.  Spinning diğer ismi ile spinning bike (Türkçesi Eğirme Bisiklet) bir yarışçı tarafından tasarlanmış bir bisiklettir.

Amerika birleşik devletlerindeki bu bisikletçi girdiği bir yarışı kazanamayınca kendisine çalışmak için bir bisiklet tasarlaması ile ortaya çıkmış. Tasarladığı bu bisiklet ile çalışan sporcu Amerika birleşik devletlerini bir ucundan diğer ucuna kadar geçen en hızlı bisikletçi olmuş Daha sonra tasarladığı bu bisikleti tanıttıktan sonra spinning ortaya çıkmış. Spinning Ne Demek?

Spinningin zayıflamadaki önemi kısa sürede yüksek kalori miktarını yakmamızı sağlamasıdır. Spinning bisikleti ile 1 saatlik bir çalışma ile günlük kalori ihtiyacınızın yarısına yakın bir kısmını yakmanız mümkün. Bu da zayıflamak isteyenler için oldukça yüksek bir kalori miktarıdır.  Aşağıdaki Tabloda Spinnig ile kaç kalori yakılır onu görmeniz mümkün.

15 Dakika Spinning Kaç Kalori Yaktırır . 170-200 kalori

Yarım saat Spinning Kaç Kalori Harçatır : 380-400 Kalori

1 Saat Spinning Kaç Kalori Yakar : 800-1000 Kalori

Spinning Hangi Kasları Çalıştırır

Spinning Nedir Hangi Kasları Çalıştırır derseniz ilk bilmeniz gereken bisiklet ile hemen hemen aynı olduğudur. Söz konusu sporu yaparken kol kaslarınız bacak kaslarınız sırt kaslarınız ve göğüs kaslarınız çalışır. Yalnız bu durumu söyle algılamamak gereklidir. Bu spor sadece bu bölğelerdeki fazla kilolar için değil yaktırdığı büyük miktardaki kalori sayesinde tüm vücut için kilo vermeye yardımcı olacaktır. Örneğin karın kısmından da yağlarınızın zamanla kaybolduğunu göreceksiniz.  Bu sporu Bölgesel zayıflama olarak değil genel olarak kalori yaktırıcı ve zayıflamanıza genel olarak yardımcı bir spor olarak görmelisiniz. Koşu yapmak ve bisiklete binmek ağır spor aktiviteleri olduğundan harcadığınız kalori miktarı da fazladır.

Spinning Yaparak Ayda Kaç Kilo Verilir

Spinning ile ayda kaç kilo verilebilir  diye soranlar için bu sadece size bağlıdır diyebiliriz. Spinnig ile günde 1,5 saat çalışarak günlük 1000 kalori fazladan yaktığınızı farz edelim. Ayrıcada 30000 kalori yapacaktır. 1 Kilo eritmek için 3700 kalori yakmanız gerektiğine göre günlük kalori ihtiyacımızın 1000 kalori altını almak ayda 8 kilo gibi bir rakam çıkartır. Bu matematik olarak böyledir. Genel itibari ile gerçekten aksatmadan ve yediklerimize de dikkat ederek bu sporu 1 ay yapmak size 6 ile 10 kilo arasında bir kilo verme imkanı sunar. Spinnig Yapmaya karar Verdi İseniz faydaları ve zararlarını okumalısınız.

Spinning Yapmanın Faydaları Ve Zararları Nelerdir

Spinnig yapmak ile bisiklete binmek arasında fazlaca bir fark yoktur. Bisiklete bindiğinizde trafik yayalar ve kaza riski ile karşı karşıya kalırsınız. Ayrıca bisiklete binerken sağlık değerlerinizi göremez gittiğiniz yolun metre cinsinden hesabını tutamaz kısacası raporlama yapamazsınız. Ayrıca düz yolda bisiklete binmek ile rampa yukarı çıkmak bir değildir ve kendinize rampa yollar bulmakta zorlanırsınız. Spinning Tüm bu aktiviteyi eve getiren bir spor dalı . Yada spor salonuna. Spinning ile spor salonunda sağlık değerlerinizi kontrol ederek ve spor hocanızın gerekli gördüğü ölçü ve zorluklarda bisiklete binebilirsiniz. Ayrıca müzik ve başka etkinlikler ile eğlenceli hale getirebilirsiniz. Spinning yapmanın zararları varmıdır derseniz yada vücuda faydaları var mıdır derseniz aşağıdaki tabloya göz atabilirsiniz.

Spinningin Faydaları

 • Kalbi Güçlendirmektedir.
 • Zindelik Verir.
 • Vücut Kondisyonunu Arttırır
 • Dolaşım sisteminin Düzenli Çalışmasını Sağlıyor
 • Kısa sürede Çok kalori yakmanıza olanak sağlıyor
 • Kadınlar için daha çekici bir görünüm sağlıyor

Spinningin Zararları

 • Her Gün Yapmak Sakıncalı Olabilir
 • Sağlık sorunları olanlar için doktor tavsiyesi gerekebilir.
 • İlk günlerde hamlık yani kas ağrılarına neden olabilir
 • Fazla zorlamaya bağlı eklem ağrılarına sebep olabilir
 • Ara verilmeden sürekli yapılması çarpıntı gibi kalp sorunlarına sebep olabilir
 • Doktorunuza Danışın.

Spinning Hakkında Merak Ettiklerinizi Yorum Kısmına Yazabilirsiniz. Aynı Gün İçinde Cevap Verilmeye çalışılacaktır.

Paylaşmak Bilgiyi Arttırır. Yazımızı beğendiyseniz arkadaşlarınız ile paylaşın yada beğenin.

 

İlgili Makaleler

5 Yorum

 1. Merhaba,spin bike ile üst baldır kısmında bir incelme olur mu yoksa yağlar kasa dönüşüp yine aynî kalinlik mı olur?spin bike eve alıp kullanmak istiyorum.spor salonlarında daha mı iyi sonuç alırım?

  1. Evet çok faydalı olur sizin dediğiniz gibi kasa dönüşür ancak sıkılaştıracağı için kalınlık oluşturmaz.

 2. Son zamanlarda yeni başladığım ve çok keyif aldığım bir spor haline dönüştü. Fakat haftada kaç gün yapmayı tavsiye edersiniz? Genelde 50 dklık derslere katılmaya çalışıyorum. Bu derslerden sonra mekik, squat, bacak hareketleri gibi egzersizleri yapmaya devam etmeli miyim, yoksa o gün için 50 dklık spinningten sonra bırakmalı mıyım?
  Şimdiden cevap için teşekkürler.

  1. Merhabalar yeni başladığınız bir spor ise kendinizi çok fazla yormamanızı tavsiye ederiz.Nabız göstergesi kullanın nabzınızı çok fazla yormayın.Sıvı alın.Eğer spordan sonra ağrılarınız olmuyorsa devam edebilir yada azalta bilirsiniz.Bizim tavsiyemiz haftalık 4-5 gün şeklindedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı