Spiraller Kaç Yılda Bir Değiştirilmelidir?

Yazımızın konusu Spiraller Kaç Yılda Bir Değiştirilmelidir? Spiral Ne Zaman Çıkarılmalı? . Spiral, kadınlar için özel olarak üretilmiş olan doğum kontrol yöntemlerinden biridir. En çok tercih edilen ve koruma yüzdesi en fazla olan doğum kontrol yöntemlerinden biri olan spiraller, kadının rahmine yerleştirilen T şeklinde minik bir alettir. Peki Spiral ne işe yarar ?

Spiral Ne İşe Yarar ?

İçerisinde bakır teller bulunan ve T yapısı sayesinde yumurtalık kanallarının kapatılmasını sağlayan spiraller, rahim içerisinde döllenme, yumurta olsa dahi bu yumurtanın rahim duvarına tutunmasını engelleyerek istenmeyen gebeliklerin önüne geçmektedir. Spiraller en yüksek korumayı sağlayan doğum kontrol yöntemlerinden biri olsa da yüzde yüz sonuç beklemek yanlış olacaktır çünkü nadir de olsa spiral kullanan kadınlarda da gebelik oluşabilmektedir. Peki bu spiraller kaç yıl kullanılır? Spiraller 5 ve 10 yıllık spiral olarak üretilmektedir. Doğum kontrolü için planlamanıza göre veya doktorunuzun tavsiyesine göre bu spirallerden birini tercih edebilirsiniz. Ayrıca spirali çıkarmak istediğinizde illa bu sürecin bitmesini beklemenize gerek yoktur. Dilediğiniz zaman doktorunuz ile görüşerek spirali çıkartmasını isteyebilirsiniz.

Spiral Ne Zaman Çıkarılmalı?

Uzun süre kullanılabilen spirallerin değiştirme süresi kullanılmış olan spiralin modeline göre değişkenlik göstermektedir. Spiral değiştirme süresi 5 yıllık spirallerde bu 5 yılın dolmasına yakın süre iken, 10 yıllık spirallerde de aynı şekilde 10 yılın dolmasına yakın olan süredir. Spiralin ömrü azaldıkça içerisinde bulunan bakır tellerin etkisi de yok olacaktır.

Çıkarılmamasında hiçbir sorun olmayan spiraller de bulunmaktadır ancak adet dönemlerinde bir takım değişimlere neden olabilen ömrü bitmiş spirallerin çıkarılmasında yarar vardır. Spiraller adet döneminin ilk ya da son günlerinde, yani kanamanın en az olduğu evrede takılmaktadır. Adet kanamalarında artış ve vücudun spirale alışmasında bir takım rahatsızlık yaratabilen spirallerin ilk 1 ve 3 ay içerisinde kontrollerinin yapılması gerekmektedir.

Spiral zamanı geçerse ne olur

Spiral zamanı geçerse ne olur sorusu kadınlar tarafından sıklıkla sorulmaktadır. Spiraller  zaman zaman aşırı adet kanamasına ve bazen ağrılara neden olabilmektedir. Bunun yanı sıra süresi bittiği halde vaktinde çıkarılmamış olan spiraller akıntıya, kanlı akıntıya, kokulu akıntıya ve benzeri sorunlara neden olabilmektedir. Bazı durumlarda da enfeksiyon olma riski bulunmaktadır. Bu tip sorunlara maruz kalmamak için kullandığınız 5 yıllık spiralleri 5 yıl içinde, hormon kaplı spiralleri 2-3 yılı içinde, 10 yıllık spiralleri de 10 yıl tamamlanmadan çıkarmanızda fayda vardır. Zira bu spirallerde belirlenen süreler, doğum kontrolü için faydalı olacağı süreyi belirtmektedir. Kullanım süresi dolduğu halde çıkarılmamış olan spirallerin doğum kontrolü açısından koruyucu bir etkisi artık kalmamış olmaktadır. Bundan dolayı da bu cismi vücudunuzda bulundurmanızın doğum kontrolünde hiçbir yararı olmayacaktır. Doktorunuzla görüşerek vakti dolmuş olan spirallerinizi hemen çıkarttırmanızda yarar vardır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı