Spiraller Kaç Yılda Bir Değiştirilmelidir?

0
19
Spiraller Kaç Yılda Bir Değiştirilmelidir?

Yazımızın konusu Spiraller Kaç Yılda Bir Değiştirilmelidir?. Spiral, kadınlar için özel olarak üretilmiş olan doğum kontrol yöntemlerinden biridir. En çok tercih edilen ve koruma yüzdesi en fazla olan doğum kontrol yöntemlerinden biri olan spiraller, kadının rahmine yerleştirilen T şeklinde minik bir alettir.

İçerisinde bakır teller bulunan ve T yapısı sayesinde yumurtalık kanallarının kapatılmasını sağlayan spiraller, rahim içerisinde döllenme yumurta olsa dahi bu yumurtanın rahim duvarına tutunmasını engelleyerek istenmeyen gebeliklerin önüne geçmektedir. Spiraller en yüksek korumayı sağlayan doğum kontrol yöntemlerinden biri olsa da yüzde yüz sonuç beklemek yanlış olacaktır çünkü nadir de olsa spiral kullanan kadınlarda da gebelik oluşabilmektedir. Spiraller 5 ve 10 yıllık spiral olarak üretilmektedir.

Uzun süre kullanılabilen spirallerin değiştirme süresi kullanılmış olan spiralin modeline göre değişkenlik göstermektedir. Spiral değiştirme süresi 5 yıllık spirallerde bu 5 yılın dolmasına yakın süre iken, 10 yıllık spirallerde de aynı şekilde 10 yılın dolmasına yakın olan süredir. Spiralin ömrü azaldıkça içerisinde bulunan bakır tellerin etkisi de yok olacaktır.

Çıkarılmamasında hiçbir sorun olmayan spiraller de bulunmaktadır ancak adet dönemlerinde bir takım değişimlere neden olabilen ömrü bitmiş spirallerin çıkarılmasında yarar vardır. Spiraller adet döneminin ilk ya da son günlerinde, yani kanamanın en az olduğu evrede takılmaktadır. Adet kanamalarında artış ve vücudun spirale alışmasında bir takım rahatsızlık yaratabilen spirallerin ilk 1 ve 3 ay içerisinde kontrollerinin yapılması gerekmektedir.

Spiral zamanı geçerse ne olur

Spiral zamanı geçerse ne olur sorusu kadınlar tarafından sıklıkla sorulmaktadır. Spiraller aşırı adet kanamasına ve bazen ağrılara neden olabilmektedir. Bunun yanı sıra vaktinde çıkarılmamış olan spiraller akıntıya, kanlı akıntıya, kokulu akıntıya ve benzeri sorunlara neden olabilmektedir. Bazı durumlarda da enfeksiyon olma riski bulunmaktadır. Bundan dolayı 5 yıllık spiralleri 5 yıl içinde, hormon kaplı spiralleri 2-3 yılı içinde, 10 yıllık spiralleri de 10 yıl tamamlanmadan çıkarmanızda fayda vardır. Kullanım süresi dolduğu halde çıkarılmamış olan spirallerin koruyucu bir etkisi artık kalmamış olmaktadır. Bundan dolayı da bu cismi vücudunuzda bulundurmanızın hiçbir yararı olmayacaktır. Doktorunuzla görüşerek vakti dolmuş olan spirallerinizi hemen çıkarttırmanızda yarar vardır.

Bir önceki yazımız olan 2018 Araç Muayene Kaç Yılda Bir Yapılır ? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here